x

Dlaczego warto wybrać tynk gipsowy

Tynkowanie

tynk-gipsowy-ekipa-knauf-maly.jpg

Pisaliśmy już wiele o technice nakładania tynków maszynowych i agregatach tynkarskich. Pora w końcu napisać o zaletach samego materiału, czyli tynków gipsowych.

Tradycyjna technologia tynkowania (cement, wapno, piasek) często wymaga dodatkowego wykończenia gładziami, np. przed malowaniem, co znacznie podnosi koszty prac tynkarskich. Obecnie na większości budów stosuje się więc tynki gipsowe.

Wynalazcą technologii tynkowania maszynowego jest firma Knauf. To specjaliści tej firmy wiele lat temu opracowali odpowiedni materiał tynkarski na bazie gipsu, który nadawał się do zastosowania z maszyną mieszającą-pompującą. Musiał spełniać warunki plastyczności dla przesyłu wężem, posiadać w miarę długi i stabilny czas wiązania oraz jednorodną strukturę. Miał się charakteryzować dobrą przyczepnością do podłoża i nie mógł stwarzać żadnych problemów wykonawczych na ścianie, aż do ostatecznego wykończenia.

Tynki gipsowe wykonuje się techniką jednowarstwową, od razu wykańczając powierzchnię ostatecznie. Są łatwe do wygładzania, przy czym powstaje mała ilość odpadów. Są szybkoschnące i pozwalają uzyskiwać wysokie wydajności tynkowania.

Głównymi składnikami tynków gipsowych jest przede wszystkim wysokiej jakości niezanieczyszczony gips, kruszywo kalibrowane (śred. do 1,2 mm) i wiele uszlachetniających dodatków. Tynki gipsowe produkuje się w dwóch wersjach technologicznych. Jako tynki maszynowe, które wykonuje się na budowach przy zastosowaniu specjalnych agregatów tynkarskich oraz jako tynki ręczne, preferowane przy wykonawstwie prac remontowych z niewielkimi powierzchniami do otynkowania np. do 50 m2.

Tynk gipsowy jest określany terminem “ciepły”. Posiada bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła. Kształtuje się on w przedziale od 0,25 do 0,35 W/mk. Tworzy przytulną atmosferę w pomieszczeniu, a zarazem, poprzez swoją dobrą izolacyjność termiczną ma wpływ na oszczędzanie energii cieplnej.

Tynk gipsowy zawiera w sobie molekuły wody, które wpływają na podwyższenie ogniochronności tego materiału. Podczas ewentualnego pożaru uwalniają się w formie pary wodnej i wydatnie spowalniają proces nagrzewania otynkowanego elementu. Otulina z tynku gipsowego pod względem ogniochronności jest równoważna otulinie betonowej.

Tynk gipsowy nie drażni skóry ludzkiej, posiada taki sam jak ona poziom współczynnika pH i taką samą wielkość oporu dyfuzyjnego pary wodnej. Kiedy w pomieszczeniach otynkowanych tynkiem gipsowym wystąpi nadmierna wilgoć, wchłania ją. Przekazuje z powrotem do wnętrza, kiedy poziom wilgoci w pomieszczeniu wyraźnie się zmniejszy.

źródło: Tynk Bud

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE