x

Jak wygląda świadectwo energetyczne

Co to jest świadectwo energetyczne?

Od 1 stycznia 2009 roku każdy budynek oraz mieszkanie będące w obrocie nieruchomości tzn. w sprzedaży lub wynajmie oraz wszystkie nowo wybudowane budynki będą musiały posiadać świadectwo energetyczne. Jest to wydany przez upoważnionego specjalistę dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb związanych z użytkowaniem budynku lub lokalu.

W świadectwie ocenia się wielkość zapotrzebowania na energię wynikające z przeznaczenia i standardu budynku oraz jego systemów instalacyjnych, a nie na podstawie pomiaru zużycia energii, które może się zmieniać w zależności od sposobu użytkowania i zwyczajów użytkowników. Jak wygląda świadectwo energetyczne?

Certyfikat energetyczny jest sporządzany na podstawie oceny energetycznej, polegającej na określeniu zintegrowanej charakterystyki energetycznej, dzięki której następuje przyporządkowanie budynkowi odpowiedniej klasy energetycznej. Przewiduje się 7 klas energetycznych dla budynków od A do G. O przynależności budynku do odpowiedniej klasy energetycznej decyduje wartość zintegrowanego wskaźnika charakterystyki energetycznej.

Świadectwo jest przygotowywane w formie pisemnej oraz elektronicznej. Elektroniczna forma ma umożliwiać spełnienie obowiązku rejestracji wszystkich wystawianych świadectw energetycznych dla budynków w krajowym rejestrze świadectw.

sw1ok.png

Poniżej świadectwo energetyczne wystawione przez dla budynku parlamentu europejskiego

 

sw2.jpg

Dlaczego warto posiadać świadectwo energetyczne?

Charakterystyka energetyczna budynku decyduje o koszcie jego eksploatacji, a także ma istotny wpływ na komfort użytkowania pomieszczeń w budynkach. Dzięki świadectwom energetycznym nabywcy i najemcy uzyskają pełną dostępność danych mówiących o poziomie zużycia energii.

System oceny będzie również motywował projektantów, deweloperów oraz zarządców nieruchomości do traktowania energooszczędności jako niezbędnej cechy projektowanych budynków. Energochłonność budynku stanie się obok lokalizacji, standardu, rozkładu czy powierzchni ważnym czynnikiem decydującym o zakupie lub wynajmie.

Komisja Europejska planuje również zredukowanie wykorzystania energii o 20 proc. Dla przeciętnego mieszkańca oznacza to oszczędność kilkuset złotych w skali roku, dla środowiska ograniczenie emisji CO2 o 780 milionów ton do 2020 roku. Komisja zapowiada również aktywne wsparcie idei pasywnych domów oraz zwiększenie ich udziałów w ogólnej liczbie budynków.

Niestety nie ma obecnie w Polsce żadnych mechanizmów finansowych wspierających budownictwo pasywne. Zaś badania prowadzone m.in. przez Politechnikę Białostocka wykazują, że koszt budowy domu pasywnego przekracza korzyści płynące z budowy takiego budynku. Koszt dodatkowy ponoszony przy zmianie budynku (o powierzchni 177 m2) standardowego na budynek energooszczędny to 11 tysięcy złotych, a na budynek pasywny – 54 tysiące złotych.

Wniosek nasuwa się sam. Przy obecnych cenach robocizny, wyrobów budowlanych oraz energii warto budować budynki energooszczędne z racjonalną termoizolacją Knauf Insulation, w standardzie KI o wskaźniku  E = 40 kWh/(m2a) zamiast budynków  odpowiadających tylko wymaganiom prawnym.

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE