x

Agregat tynkarski: tynki maszynowe

Remont

Podstawowym urządzeniem stosowanym do wykonywania maszynowych tynków gipsowych jest m.in. agregat tynkarski, PFT G4 lub G5. Miesza on suchą zaprawę z wodą do uzyskania jednolitej, gotowej do użycia masy. Do tynkowania z zastosowaniem agregatu tynkarskiego używa się mieszanek workowanych lub  dostarczanych luzem w specjalnych silosach.

g5.gif

 

Przy stosowaniu techniki silosowej materiał podaje się do agregatu bezpośrednio z silosu za pomocą pokrywy przelotowej, albo też pneumatycznie przez pokrywę nadmuchującą  z użyciem urządzenia typu Silomat firmy PFT. Zaprawa gipsowa natryskiwana jest na przygotowane podłoże za pomocą sprężonego powietrza w sposób równomierny i na odpowiednią grubość.

Po natrysku zaprawę tynkarską rozprowadza się dużą łatą o profilu h i po ok. 80-100 min. (w zależności od typu podłoża) odpowiednio zaciąga, wyrównując powierzchnię za pomocą łaty trapezowej. Po zwilżeniu tynku wodą, należy przy użyciu pacy gąbczastej wywołać z tynku taką ilość rzadkiego „mleczka”, aby zniwelować drobne nierówności.

Gdy powierzchnia tynku podeschnie, trzeba ją wygładzić kielnią szwajcarską. W razie potrzeby zabieg ten można powtórzyć.

Dla uzyskania dobrej przyczepności tynku często konieczne jest wcześniejsze przygotowanie podłoża tynkarskiego. Wśród materiałów do przygotowania podłoża rozróżnia się środki gruntujące zwiększające przyczepność (np. Knauf Betonkontakt) oraz środki wyrównujące chłonność podłożą (np. Grundiermittel).

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE