x

Jak wykonać tynki strukturalne?

Jak wykonać tynki strukturalne?

tynk.jpg

Tynki strukturalne, dzięki wyraźnym fakturom i przenikającym się barwom, tworzą mocne akcenty dekoracyjne we wnętrzu. Po ten ceniony nie od dziś sposób wykończania ścian sięgają zarówno tradycjonaliści i osoby poszukujące nowości.

Przestrzenne wzory na ścianach są bowiem doskonałym tłem zarówno dla stylowych jak i nowoczesnych mebli.

Tynk dekoracyjny jest wyrazistą alternatywą dla tapet i ornamentów na ścianach. Jego faktura doskonale zamaskuje nierówności i uszkodzenia powierzchni. W starszym budownictwie można go również nakładać na ściany pomalowane farbą olejną. Jeśli farba nie łuszczy się i nie odchodzi to powierzchnię wystarczy mocno zmatowić i przemyć, a następnie przystąpić do nakładania tynku. Surowe ściany przed nałożeniem tynku należy zagruntowac preparatem np. Grundiermittel Knaufa.

Chociaż firma Knauf nie ma w swojej ofercie gotowych mas do wykonywania tynków strukturalnych, jej produkty są często wykorzystywane do ich tworzenia. Jednym z nich jest tynk gipsowy Knauf Goldband. Aby położyć go na ścianę jako tynk strukturalny, należy wymieszać Goldband z wodą tak, by uzyskać plastyczną, nie za rzadką masę.

Zbyt gęsta masa jest trudniejsza do nałożenia i wymaga więcej wysiłku fizycznego. Za rzadka będzie z kolei spływać po ścianie. Nie należy przygotowywać zbyt dużo tynku od razu, bo masa dosć szybko wiąże i staje się mniej plastyczna. Tynk można nakładać na ścianę zwykłą packą. Na drugi dzień można już szpachelką gładzić ściany lub doszlifować je papierem ściernym.

Nakładając tynk, jako narzędzi dekoratorskich można używać nie tylko profesjonalnych akcesoriów: wałków, pac i gąbek, ale również wszystkich innych wygodnych sprzętów dostępnych w domu. W tym również tkwi część przyjemności kreowania wyglądu ściany, który zależy tylko od naszej wyobraźni. Przy użyciu np. zwykłej ryżowej szczotki otrzymamy fakturę sztruksu, a “grządki” uzyskamy wykorzystując końcówkę ogrodowych grabek.

Nie tylko faktura tynku decyduje o ostatecznym wyglądzie ściany. Jest jeszcze kolor. Farbę można nakładać wałkiem lub pędzlem, a efekt miejscowych przebarwień łatwo uzyskamy korzystając z wilgotnej, zwykłej gąbki, którą wystarczy słabiej i mocniej dociskać do ściany, płucząc ją co pewien czas w wiadrze z wodą.

Tynk strukturalny potrzebuje dużej przestrzeni, aby jego unikalna faktura była widoczna. W jego stosowaniu liczy się umiar, pamiętajmy że powierzchnia pokryta masą tynkarską stanowi wyrazisty element dekoracyjny. Jedna ściana z fakturą we wnętrzu w zupełności wystarczy. Jeśli pokryjemy nim wszystkie ściany, klimat pomieszczenia może okazać się przytłaczający.

Sposób wykończenia ściany tynkiem strukturalnym przez ekipę firmy Knauf przedstawia poniższy film.

źródło: Dobry Dom, Murator, fot: Gazeta Dom

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE