x

Ogrzewanie podłogowe – jakie błędy?

Ogrzewanie podłogowe

 Ogrzewanie podłogowe to sposób ogrzewania domów, który inwestorzy wybierają coraz częściej. Komfort cieplny, oszczędność energii i estetyka to główne atuty tego rozwiązania. Jednak tylko dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja zapewni użytkownikom oczekiwany komfort.

Nieufność wielu ludzi spowodowana jest licznymi przykładami złego wykonania. Przypadki za wysokiej temperatury podłogi, nie grzejących obiegów i popękanych płytek nie są niestety odosobnione. Jeszcze większe opory wywołuje lęk przed awarią związaną z pęknięciem rury pod podłogą. Jak tego uniknąć? Najczęstsze błędy wykonawcze to:

1. Niestarannie wykonane podłoże nośne

Źle wykonane roboty budowlane mogą przysporzyć niepotrzebnych kłopotów wykonawcom instalacji. Bardzo ważne jest wyrównanie i zatarcie betonu podłoża nośnego tak, by uzyskać równy poziom. W przeciwnym wypadku płyty izolacji termicznej nie będą dobrze przylegały do podłoża i nie zapewnią stabilnego oparcia płycie jastrychu, co może doprowadzić do jej pęknięcia. W miejscach złamania wylewki popękać mogą także rury grzejne. Z kolei pochyłe podłoże będzie wymagało różnic w grubości wylewki na powierzchni kondygnacji. Lepiej wypoziomować podłoże przed ułożeniem izolacji.

2. Niewłaściwy materiał i złe wykonanie warstwy izolacji

Złe oparcie płyty jastrychu może być spowodowane także niestarannym ułożeniem płyt izolacji lub nieodpowiednią wytrzymałością na ściskanie materiału izolacyjnego, czyli styropianu lub polistyrenu. Trzeba więc zwracać uwagę na wiele właściwości izolacji termicznej: współczynnik przewodzenia ciepła, zdolność do przenoszenia obciążeń i zdolność tłumienia dźwięków uderzeniowych.

3. Brak izolacji przeciwwilgociowej

Następnym, bardzo obciążonym konsekwencjami, błędem jest brak izolacji przeciwwilgociowej na betonie podłoża podłogi przylegającej go gruntu. Jeżeli podłoga grzejna będzie podciągała wilgoć z gruntu płyta jastrychu może się wygiąć tak, że nie będzie mogła opierać się całą powierzchnią na warstwie styropianu czy poliuretanu. To grozi zniszczeniem płyty i leżącej w niej instalacji ogrzewania podłogowego. Bardzo ważne jest, by instalator został rzetelnie poinformowany o wszystkich warstwach, wykonywanych przez jego poprzedników.

4. Budynek w stanie surowym otwartym

Instalacji ogrzewania podłogowego nie można rozpoczynać przed zamknięciem budynku. Zamontowane okna i drzwi umożliwią ogrzanie budynku w razie konieczności i pozwolą uniknąć przeciągów w czasie wiązania jastrychu. Dzięki temu świeża wylewka nie będzie narażona na zbyt intensywne wysychanie powierzchni.

5. Źle wykonana dylatacja przyścienna

Wykonawca instalacji ogrzewania podłogowego najczęściej rozpoczyna pracę od ułożenia poziomej izolacji termicznej i taśmy brzegowej, która nie pozwala na bezpośredni kontakt płyty jastrychu z elementami konstrukcyjnymi budynku, pozwalając jednocześnie na swobodne przemieszczanie się brzegów płyty grzejnej wskutek zjawiska rozszerzalności liniowej. Podczas jej układania można popełnić wiele błędów.

Górna krawędź taśmy brzegowej musi sięgać ponad poziom wykończonej podłogi. Jeżeli wylewka zostanie ułożona powyżej taśmy i w związku z tym dotknie ściany, nie będzie miejsca na wydłużenie płyty grzejnej. Powstające naprężenia mogą w miejscach koncentracji zniszczyć posadzkę i płytę grzejną. Taśmy nie może zabraknąć nawet na minimalnym odcinku obwodu pomieszczenia.

źródło: instalacjebudowlane.pl

 

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE