x

Aranżacja pierwszego mieszkania

Mamy już w mieszkaniu ściany, drzwi oraz podłogę, teraz szykujemy się do urządzania łazienki i kuchni. Tu nas czekają duże wydatki, więc każda oszczędność jest cenna. Jak najrozsądniej pokierować budżetem i gdzie szukać oszczędności? Generalnie najlepiej przyjąć taktykę – jak najmniej oszczędności tam, gdzie przeróbki lub ewentualna wymiana materiałów może być kosztowna. I uwaga z oszczędnościami na materiałach, których “nie widać”.

Kuchnia i łazienka – chemia budowlana

Gres, terakota, glazura, do łazienki i kuchni – tych materiałów potrzeba sporo, a ich koszt jest dość duży. Chcemy, aby pokryte nimi ściany czy podłoga wyglądały elegancko i aż kusi, by w zamian kupić np. tańsze kleje, fugi, czy silikony.

shutterstock_287149472

Odpowiedni klej do glazury to nie wszystko. Wyzwaniem jest prawidłowe i skuteczne wykonanie w łazience izolacji przeciwwilgociowej. Musi ona być położona na wszystkich powierzchniach, które są narażone na kontakt z wodą. Przy samej umywalce powinna się zaczynać na wysokości podłogi i kończyć pół metra ponad baterią i tak samo być wyprowadzona z obydwu stron umywalki.

Zaizolowana musi być cała podłoga, a w przypadku strefy wokół wanny czy kabiny prysznicowej poleca się jest ułożyć izolację na całej ścianie. Do tego celu najlepiej jest użyć tzw. folii w płynie. Jest to gotowa do stosowania jednoskładnikowa, wysokoplastyczna płynna masa uszczelniająca.

shutterstock_248822152

Do izolowania takich miejsc powinno się stosować najlepsze jakościowo materiały renomowanych firm, czyli takich które oferują kompletne systemy glazurnicze. Począwszy od materiałów, które służą do przygotowania, wyrównania i izolowania podłoża, do klejów przeznaczonych do układania glazury czy fug do wypełniania spoin.

Właściwości klejów powinny być dostosowane do różnych rodzajów podłoży i miejsc. Inne stosuje sie w kuchni czy łazience, inne na balkonach, jeszcze inne w miejscach, gdzie ma być ogrzewanie podłogowe.

Dobór odpowiedniej fugi też nie może być przypadkowy. Musi być ona dostosowana do chłonności płytek i gwarantować, np. w łazience, wodoszczelność. Z kolei np. w kabinie prysznicowej, potrzebny będzie silikon zapewniający nie pękającą i odporną na korozję biologiczną spoinę.

shutterstock_222803290
Szacuje się, że koszt chemii budowlanej w urządzanym czy remontowanym mieszkaniu stanowi ok. 15% kosztów inwestycji. Jej jakość będzie miała istotny wpływ na jakość naszego mieszkania. Dlatego warto zainwestować w profesjonalną chemię budowlaną.

Zdecydowanie łatwiej jest poświęcić czas i wysiłek na znalezienie nieco tańszej glazury czy terakoty. Oferta jest olbrzymia, a rozrzut cenowy znaczny. Wkładając w poszukiwania czas i wysiłek można znaleźć materiały jakościowo przyzwoite, a cenowo rozsądne.

shutterstock_236748076

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE