x

Jak budować bezpieczne schody?

bezpieczne schody

Dom powinien być dla nas schronieniem i ukojeniem – miejscem, w którym możemy czuć się komfortowo i bezpiecznie. Projektując idealne wnętrze, należy mieć pewność, że wszystkie jego elementy spełniają standardy bezpieczeństwa. Priorytetem na naszej liście powinny być bezpieczne schody.

 

Jednym z pierwszych wyzwań na etapie projektowania domu lub dwupoziomowego mieszkania jest wybór materiału, z jakiego mają być wykonane schody.

 

Jakie schody wybrać

Rozwiązaniem najbardziej powszechnym jest wykorzystanie betonu. Schody betonowe powstają właściwie razem z domem: na szalunkach zamontowanych jeszcze na etapie stanu surowego instaluje się zbrojenie, które ostatecznie zostaje zalane betonem. Dopiero kiedy dom jest gotowy, zastanawiamy się, jaka okładzina najlepiej będzie pasowała do nowego wnętrza. Drugim rozwiązaniem, również popularnym, choć może nieco bardziej wymagającym, wybór są schody drewniane. W przeciwieństwie do stopni żelbetowych stawia się je dopiero po ukończeniu fazy stanu surowego budynku.

Zobacz także: Schody w mieszkaniu – 5 pomysłów

 

Najlepsze drewno na schody

Eksperci z branży budowlanej polecają drewno z drzew liściastych, które cechują się odpowiednią twardością. Wynika to z faktu, że stopnie są elementem najsilniej eksploatowanym, a zatem ich niszczenie z czasem zaczyna być widoczne i odczuwalne.

Specjaliści stawiają na buk, dąb bądź jesion. Odradza się natomiast brzozę lub klon. Można sięgnąć również gatunki egzotyczne, takie jak jesion skandynawski, mahoń, czy jatobę. Są to gatunki wyjątkowo twarde, wyróżniają się także wyjątkową barwą i ciekawym usłojeniem. Myśląc o tego typu drewnie, należy się jednak przygotować na spory wydatek.

 

bezpieczne schody

Bezpieczne schody

Żeby schody spełniały normy komfortu i bezpieczeństwa, należy się trzymać kilku dawno temu wypracowanych zasad. Ustalono na przykład, że wysokość stopni powinna mieścić się w przedziale od 15 do 19 cm, natomiast szerokość nie może przekraczać 30 cm. Takie wymiary zapewnią bezproblemową wspinaczkę zarówno osobom dorosłym, jak i dzieciom. W fachowym słowniku funkcjonuje takie sformułowanie jak „bieg schodów”. Oznacza ono szereg stopni, których liczba w przeciętnym domu jednorodzinnym wynosi od 3 do 18. Wyliczono, że idealny kąt nachylenia biegu schodów to 30 stopni. Kolejną bardzo istotną kwestią związaną z bezpieczeństwem i komfortem użytkowania schodów jest szerokość biegu, która nie powinna być mniejsza niż 80 cm.

Zobacz także: Drewno jest ponadczasowe

 

Balustrada i stopnie

Balustrada spełnia w domu dwie funkcje: zapewnia bezpieczeństwo, a solidnie i pomysłowo wykonana, stanowi ozdobę wnętrza. Czas na liczby: wydajna i bezpieczna barierka powinna mieć około 90 cm wysokości. Jeśli naszym zamysłem jest dzielić ją za pomocą tralek, a w naszym domu są dzieci, musimy zachować przynajmniej 12-centymetrową odległość między słupkami barierki.

Wybór balustrady uzależniony jest od wnętrza. Najpopularniejsze, a zarazem najbardziej uniwersalne pozostają barierki metalowe, które można dobrać i dopasować właściwie do każdego projektu. Specyficznego wnętrza wymagają balustrady drewniane, zalecane przede wszystkim do pomieszczeń o dużym metrażu. Ciekawym pomysłem jest wybór balustrady ze szkła hartowanego, które podkreśli urodę każdego wnętrza, nie przytłaczając go, a jednocześnie zwielokrotniając wrażenie większej przestrzeni.

 

bezpieczne schody

Akcesoria na schody

Wróćmy na moment do kwestii bezpieczeństwa. Jesteśmy na ostatnim etapie urządzania naszego domu. Wiemy już, jaki materiał wykorzystać do budowy schodów, poznaliśmy idealne wymiary stopni oraz biegu, a także zastanowiliśmy się nad wyborem balustrady. Warto teraz zadbać, by samo chodzenie lub zbieganie ze schodów nie wiązało się z potencjalnym uszczerbkiem na zdrowiu. Należy pamiętać, że wypolerowane drewniane schody mogą być prawdziwą pułapką, dlatego ważne są specjalne maty antypoślizgowe, dywaniki lub odpowiednia impregnacja. Środkiem zapewniającym doskonałą przyczepność i uodparniającym stopnie na ścieranie jest lakier antypoślizgowy.

Zobacz także: Aranżacja wnętrza na jesień

 

Ściana przy schodach

Dom jest już gotowy, schody spełniają wszelkie warunki estetyki oraz bezpieczeństwa. Czy czegoś nam jeszcze brakuje? Tak! Ściana przy schodach wydaje się niepokojąco pusta. Specjaliści od wystroju wnętrz zasypują nas ciekawymi pomysłami zagospodarowania tej przestrzeni. Na rynku znajdziemy gustowne tapety i fototapety – od całkiem konwencjonalnych po zupełnie szalone. Jeżeli zaklejanie ściany nie idzie w parze z naszą wizją wnętrza, można użyć dekoracyjnej farby – dopasowanej do jego charakteru oraz elementów wystroju. Niektóre dostępne na rynku farby doskonale imitują fakturę tapety.

Udostępnij:

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Jak dbać o szklane elementy w domu?

Szkło ze względu na swoje właściwości termiczne ma szerokie >>>

Zabezpieczenie elementów elewacji z cegły, betonu, płytek lub kamienia

Zarówno nowy, jak i starszy tynk elewacyjny – aby dobrze >>>

Białe wnętrza w świątecznym klimacie. Mozaiki z pozostałości po remoncie.

Czy kiedykolwiek przyszło Ci do głowy, by poremontowym resztkom >>>

Jak zabezpieczyć drewno na elewacji?

Elewacja w pełnym deskowaniu czy dom z bali to ogromne wyzwanie na >>>

Montaż okien w warstwie ocieplenia

Wszyscy chcemy mieć ciepło w domu, a jednocześnie płacić jak >>>

Jak zmniejszyć zużycie energii

Do końca 2020 r. wszystkie nowe budynki powinny wykazywać niemal >>>

Kominki – konserwacja i odpowiednie gatunki drewna do palenia

Jesień i zima to czas, w którym najczęściej korzystamy z >>>

Grill w ogrodzie

Wraz z nadejściem lata rozpoczął się sezon grillowy – w końcu >>>

Jak się pozbyć pleśni

Nawet jeśli wyjątkowo dbamy o czystość w mieszkaniu, może >>>

Pokój dla rodzeństwa – jakie materiały wykorzystać?

Jak urządzić pokój dla rodzeństwa jest znacznie trudniejsze niż >>>

Urządzamy domową galerię na ścianie

Spersonalizujcie swoje cztery kąty! Nawet najwięksi miłośnicy >>>

Ocieplanie ścian zewnętrznych – krok po kroku

Choć jest stosunkowo nieskomplikowane, to jednak można przy nim >>>

CZYTAJ PODOBNE

modal_left

ZAPISZ SIĘ
NA NEWSLETTER


Zapisz sie!