x

Bezpieczny remont domu – zasady nieoczywiste

Przestrzeganie prostych zasad bezpieczeństwa podczas domowego remontu, odpowiedni sprzęt oraz umiejętność korzystania z niego, odrobina wiedzy, chłodna głowa i cierpliwość to podstawowe sprawy, jeśli z wykonywanej pracy, a także jej rezultatów chcemy czerpać radość i satysfakcję. Jak bezpiecznie wyremontować dom?

Domowe prace remontowe najczęściej nie przebiegają tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Niecierpliwość, chęć wykonania pracy zbyt szybko czy nieprzygotowanie do bardziej skomplikowanych czynności mogą się zakończyć nieprzyjemną kontuzją, a rezultat prac może nas mocno rozczarować. Dlatego lepiej się przygotować i zaplanować zadania, zanim podejmiemy się ich realizacji.

Jak się ubrać do remontu?

Aby przeprowadzić remont, potrzebne są odpowiedni sprzęt, odrobina fachowej wiedzy i sporo cierpliwości. Remont rozpocznijmy od wybrania odpowiedniego ubioru roboczego.

Najlepszy strój roboczy – porady:

  • Świetnie sprawdzą się mocne stare dżinsy i flanelowa koszula z długim rękawem zapinanym na guziki. Długi rękaw chronić będzie nasze ręce podczas wielu prac, a solidne guziki zapobiegną wkręceniu się rękawów w elementy elektronarzędzi. Dobrym rozwiązaniem będą także spodnie typu bojówki lub ogrodniczki, które w licznych kieszeniach oferują sporo miejsca na drobne narzędzia i materiały.
  • Byłoby wskazane, abyśmy podczas domowego remontu używali również solidnego obuwia. Klapki czy sandały od razu wyeliminujmy. Optymalne będą mocne buty robocze z antypoślizgową podeszwą, blachą chroniącą palce w razie upadku ciężkiego przedmiotu i odpowiednio sztywną cholewką. Gdy jednak takimi butami nie dysponujemy, zadbajmy, aby „cywilne” obuwie do pracy było dość mocne, dobrze sznurowane, a przede wszystkim wygodne.
  • Rękawice ochronne – materiałowe i gumowane – to bardzo mądre rozwiązanie, jeśli podczas domowego remontu będzie wykorzystywana chemia budowlana, np. kleje, tynki, farby czy gips. Skutecznie zabezpieczą skórę naszych dłoni przed agresywnym działaniem różnych szkodliwych substancji. Nie jest natomiast wskazane korzystanie z rękawiczek w sytuacji, gdy używamy elektronarzędzi wykorzystujących ostrza tnące. Istnieje bowiem ryzyko wkręcenia się w nie rękawicy. Nie zaleca się także stosowania rękawiczek w trakcie pracy z użyciem niektórych narzędzi ręcznych, gdyż nie zapewniają odpowiedniego chwytu, doprowadzając tym samym do szybkiego zmęczenia i zwiększając ryzyko kontuzji.

Jak chronić wzrok i słuch podczas prac remontowych

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest stosowanie wentylowanych, nieparujących gogli lub okularów ochronnych i dotyczy to większości domowych prac remontowych. Będą one pomocne zarówno podczas kucia, szpachlowania, szlifowania, jak i cięcia czy frezowania. Zabezpieczą nasze oczy przed odpryskami także podczas mieszania materiałów budowlanych. Tu również przydatne będą maseczki ochronne na twarz, które zabezpieczą nas dodatkowo przed wdychaniem kurzu i pyłu. Maseczki zmieniamy często, ponieważ nie tylko się brudzą, lecz także gromadzą liczne bakterie.

Kolejna zalecaną formą ochrony podczas remontu jest stosowanie słuchawek lub zatyczek dousznych (stoperów), które używamy przy pracach narażających nas na długotrwały i uciążliwy hałas, np. podczas kucia, cięcia lub szlifowania. Ostatnim elementem remontowego wyposażenia ochronnego jest kask. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele korzyści daje jego używanie, szczególnie podczas prac na wysokości, wyburzeń, zadań wymagających operowania drabiną czy małym rusztowaniem.

Zabezbieczenie pomieszczeń

Niezwykle ważne jest również odpowiednie przygotowanie domowych pomieszczeń do remontu: zabezpieczenie podłóg ochroni je przed porysowaniem podczas przesuwania narzędzi czy opakowań z materiałami budowlanymi. Rozwinięcie folii oraz jej odpowiednie zamocowanie taśmą malarską zapobiegnie zachlapaniu mieszkania farbą i uchroni nas przed długotrwałym usuwaniem śladów remontu. Z kolei odpowiednie wietrzenie pomieszczeń, przy zachowaniu temperatur zalecanych podczas prac z chemią budowlaną, zalecane jest w trakcie prac związanych ze szlifowaniem czy malowaniem – takie zasady bhp remontu są zalecane również na kartach tej grupy produktów KNAUF.

Podczas prac remontowych szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na posługiwanie się elektronarzędziami. Tu potrzebny jest przede wszystkim zdrowy rozsądek. Warto się zapoznać z instrukcją obsługi, a w przypadku bardziej skomplikowanych urządzeń skontaktować się z fachowcem lub skorzystać z bogatej wiedzy internetowej, również w formie wideo. Z kolei prace przy instalacjach elektrycznych są zwykle skomplikowane i wymagające odpowiedniej wiedzy, ale także opanowania i świeżego umysłu. W tym przypadku również powinniśmy zachować maksimum ostrożności i nie szarżować – często lepiej wezwać fachowca niż doprowadzić do tragedii.

Udostępnij:

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Jak poprawnie wykonać izolację podłogi?

Prawidłowe ocieplenie podłogi na gruncie jest równie ważne jak >>>

12 pomysłów na piękne podwieszane sufity

Piękne, zaskakujące, bajkowe... Sufity podwieszane tworzą >>>

Domek na drzewie

Pamiętacie swoje marzenia z dzieciństwa? Na pewno pojawiało się w >>>

Ocieplenie styropianem: fakty i mity

W dyskusjach na temat dociepleń pojawia się sporo nieścisłości >>>

Trzy błędy przy ocieplaniu domu

Błędy przy ocieplaniu domu mogą być popełniane nie tylko w fazie >>>

Wylewka anhydrytowa na ogrzewanie podłogowe

W Akademii Budowania Knaufa pokazywaliśmy już, jak krok po >>>

Izolacja garażu

Decydując się na budowę garażu połączonego z domem, kierujemy >>>

Kleje zbrojone włóknem – ocieplenie

Trwałość systemu ocieplenia budynku zależy od jakości wszystkich >>>

Dlaczego warto wybrać tynk gipsowy

Pisaliśmy już wiele o technice nakładania tynków maszynowych >>>

Styropian grafitowy – co warto wiedzieć?

Poszukiwanie przez inwestorów oszczędności w kosztach eksploatacji >>>

Jak szybko i sprawnie wyczyścić elewację

Elewacje budynków nawet już po kilku latach potrafią pokryć się >>>

Instalacja elektryczna w suchej zabudowie

Wszelkie instalacje w ścianach działowych lub sufitach >>>

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Ogrzewanie ścienne – czy warto instalować grzejniki podtynkowe?

Ogrzewanie ścienne to rodzaj ogrzewania płaszczyznowego, które >>>

Kiedy tynkować na zewnątrz?

Nieodpowiednie nakładanie tynków zewnętrznych może prowadzić do >>>

Zabezpieczenie elementów elewacji z cegły, betonu, płytek lub kamienia

Zarówno nowy, jak i starszy tynk elewacyjny – aby dobrze >>>

Ocieplanie ścian zewnętrznych – krok po kroku

Choć jest stosunkowo nieskomplikowane, to jednak można przy nim >>>

DIY – jak odnowić stare meble

W dekoracji wnętrz nie wygasa trend na inspiracje poprzednią >>>

Jak zaprojektować oświetlenie w łazience?

Powiedzieć, że łazienka służy nam tylko do codziennej toalety to >>>

To okropne odśnieżanie…

Wszyscy czekamy na zimę, marzymy o „białych świętach”, a gdy >>>

Wieszanie na ścianach z suchej zabudowy

Na ścianach z kartongipsu można mocować bezpośrednio przedmioty o >>>

Jak się pozbyć pleśni

Nawet jeśli wyjątkowo dbamy o czystość w mieszkaniu, może >>>

Parametry materiału izolacyjnego w domu pasywnym

Aby nazwać dom pasywnym, musi on spełniać wiele parametrów >>>

Moda na zieleń-jak urządzić kuchnię?

Jaki kolor powinien wyróżniać się w kuchni jak nie zieleń? >>>

5 pomysłów na prysznic w łazience

Często słyszymy, że kuchnia jest sercem domu. My stawiamy >>>

CZYTAJ PODOBNE

modal_left

ZAPISZ SIĘ
NA NEWSLETTER


Zapisz sie!