x

Bezpieczny remont domu – zasady nieoczywiste

Przestrzeganie prostych zasad bezpieczeństwa podczas domowego remontu, odpowiedni sprzęt oraz umiejętność korzystania z niego, odrobina wiedzy, chłodna głowa i cierpliwość to podstawowe sprawy, jeśli z wykonywanej pracy, a także jej rezultatów chcemy czerpać radość i satysfakcję. Jak bezpiecznie wyremontować dom?

Domowe prace remontowe najczęściej nie przebiegają tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Niecierpliwość, chęć wykonania pracy zbyt szybko czy nieprzygotowanie do bardziej skomplikowanych czynności mogą się zakończyć nieprzyjemną kontuzją, a rezultat prac może nas mocno rozczarować. Dlatego lepiej się przygotować i zaplanować zadania, zanim podejmiemy się ich realizacji.

Jak się ubrać do remontu?

Aby przeprowadzić remont, potrzebne są odpowiedni sprzęt, odrobina fachowej wiedzy i sporo cierpliwości. Remont rozpocznijmy od wybrania odpowiedniego ubioru roboczego.

Najlepszy strój roboczy – porady:

  • Świetnie sprawdzą się mocne stare dżinsy i flanelowa koszula z długim rękawem zapinanym na guziki. Długi rękaw chronić będzie nasze ręce podczas wielu prac, a solidne guziki zapobiegną wkręceniu się rękawów w elementy elektronarzędzi. Dobrym rozwiązaniem będą także spodnie typu bojówki lub ogrodniczki, które w licznych kieszeniach oferują sporo miejsca na drobne narzędzia i materiały.
  • Byłoby wskazane, abyśmy podczas domowego remontu używali również solidnego obuwia. Klapki czy sandały od razu wyeliminujmy. Optymalne będą mocne buty robocze z antypoślizgową podeszwą, blachą chroniącą palce w razie upadku ciężkiego przedmiotu i odpowiednio sztywną cholewką. Gdy jednak takimi butami nie dysponujemy, zadbajmy, aby „cywilne” obuwie do pracy było dość mocne, dobrze sznurowane, a przede wszystkim wygodne.
  • Rękawice ochronne – materiałowe i gumowane – to bardzo mądre rozwiązanie, jeśli podczas domowego remontu będzie wykorzystywana chemia budowlana, np. kleje, tynki, farby czy gips. Skutecznie zabezpieczą skórę naszych dłoni przed agresywnym działaniem różnych szkodliwych substancji. Nie jest natomiast wskazane korzystanie z rękawiczek w sytuacji, gdy używamy elektronarzędzi wykorzystujących ostrza tnące. Istnieje bowiem ryzyko wkręcenia się w nie rękawicy. Nie zaleca się także stosowania rękawiczek w trakcie pracy z użyciem niektórych narzędzi ręcznych, gdyż nie zapewniają odpowiedniego chwytu, doprowadzając tym samym do szybkiego zmęczenia i zwiększając ryzyko kontuzji.

Jak chronić wzrok i słuch podczas prac remontowych

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest stosowanie wentylowanych, nieparujących gogli lub okularów ochronnych i dotyczy to większości domowych prac remontowych. Będą one pomocne zarówno podczas kucia, szpachlowania, szlifowania, jak i cięcia czy frezowania. Zabezpieczą nasze oczy przed odpryskami także podczas mieszania materiałów budowlanych. Tu również przydatne będą maseczki ochronne na twarz, które zabezpieczą nas dodatkowo przed wdychaniem kurzu i pyłu. Maseczki zmieniamy często, ponieważ nie tylko się brudzą, lecz także gromadzą liczne bakterie.

Kolejna zalecaną formą ochrony podczas remontu jest stosowanie słuchawek lub zatyczek dousznych (stoperów), które używamy przy pracach narażających nas na długotrwały i uciążliwy hałas, np. podczas kucia, cięcia lub szlifowania. Ostatnim elementem remontowego wyposażenia ochronnego jest kask. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele korzyści daje jego używanie, szczególnie podczas prac na wysokości, wyburzeń, zadań wymagających operowania drabiną czy małym rusztowaniem.

Zabezbieczenie pomieszczeń

Niezwykle ważne jest również odpowiednie przygotowanie domowych pomieszczeń do remontu: zabezpieczenie podłóg ochroni je przed porysowaniem podczas przesuwania narzędzi czy opakowań z materiałami budowlanymi. Rozwinięcie folii oraz jej odpowiednie zamocowanie taśmą malarską zapobiegnie zachlapaniu mieszkania farbą i uchroni nas przed długotrwałym usuwaniem śladów remontu. Z kolei odpowiednie wietrzenie pomieszczeń, przy zachowaniu temperatur zalecanych podczas prac z chemią budowlaną, zalecane jest w trakcie prac związanych ze szlifowaniem czy malowaniem – takie zasady bhp remontu są zalecane również na kartach tej grupy produktów KNAUF.

Podczas prac remontowych szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na posługiwanie się elektronarzędziami. Tu potrzebny jest przede wszystkim zdrowy rozsądek. Warto się zapoznać z instrukcją obsługi, a w przypadku bardziej skomplikowanych urządzeń skontaktować się z fachowcem lub skorzystać z bogatej wiedzy internetowej, również w formie wideo. Z kolei prace przy instalacjach elektrycznych są zwykle skomplikowane i wymagające odpowiedniej wiedzy, ale także opanowania i świeżego umysłu. W tym przypadku również powinniśmy zachować maksimum ostrożności i nie szarżować – często lepiej wezwać fachowca niż doprowadzić do tragedii.

Udostępnij:

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Styropian grafitowy – co warto wiedzieć?

Poszukiwanie przez inwestorów oszczędności w kosztach eksploatacji >>>

Temperatura schnięcia tynków gipsowych

Mam pytanie nt. wytrzymałości tynków Knauf przy niskich >>>

Płytki ceramiczne na drewnianej podłodze?

Technika klejenia terakoty na drewnianych podłogach ma swoją >>>

Przebudowa mieszkania – na to musisz zwrócić uwagę

Przebudowa mieszkania to okazja do odświeżenia lub nawet >>>

Ekspert radzi: Jak zbudować cienką, dźwiękochłonną ściankę

Dzisiejszą poradę przygotowaliśmy specjalnie dla pani >>>

Odnawiamy ściany

Prędzej czy później przychodzi w naszym mieszkaniu moment, kiedy >>>

Podłoga – jak dobrać styropian i wylewkę

Prawidłowe wykonanie ocieplenia i wylewek na podłodze wymaga >>>

Zielone budownictwo Urbanscape

Zielone budownictwo to już nie tylko moda, ale w niektórych krajach >>>

Remont: etapy urządzania kuchni

Urządzanie kuchni to jedna z trudniejszych rzeczy, jakie stoją >>>

Ile kosztuje remont mieszkania?

Podczas gdy dla jednych to tylko malowanie ścian, dla innych – >>>

Jak dobrać odpowiednią fugę do płytek?

Jeżeli wybrałeś już płytki do łazienek, przed tobą kolejny >>>

Instalacja pod wodne ogrzewanie podłogowe

Film przedstawia, krok po kroku, etapy wykonania systemu wodnego >>>

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Jak zaprojektować oświetlenie w łazience?

Powiedzieć, że łazienka służy nam tylko do codziennej toalety to >>>

Problem pary wodnej w budynkach mieszkalnych

Pierwszym sygnałem, który może zaniepokoić domowników, jest >>>

Okno na świat – 5 pomysłów

Efektowną aranżację okna można porównać do wisienki na torcie. >>>

Jak zbudować półkę z płyty gipsowej?

Jednym z tanich sposobów wykonania niepowtarzalnego wnętrza >>>

Wieszanie na ścianach z suchej zabudowy

Na ścianach z kartongipsu można mocować bezpośrednio przedmioty o >>>

Wiosenny balkon

Zanim zabierzemy się za ustawianie mebli i obsadzanie donic >>>

Jak uszczelnić obrzeża wanny?

Po wyłożeniu glazurą ściany nad wanną akrylową zwykle koło jej >>>

Jak zaprojektować kino domowe?

Urządzanie nowego mieszkania to doskonała okazja do stworzenia >>>

Jak zaplanować świąteczne porządki?

Świąteczne porządki najlepiej rozpocząć z pewnym wyprzedzeniem, >>>

Pokój dla rodzeństwa – jakie materiały wykorzystać?

Jak urządzić pokój dla rodzeństwa jest znacznie trudniejsze niż >>>

Ogrzewanie domu: przepisy antysmogowe

Ustawa antysmogowa, podpisana przez prezydenta w 2015 roku, dała >>>

Kiedy obiekty wymagają pozwolenia na budowę

  Otrzymanie pozwolenia na budowę kojarzy się z >>>

CZYTAJ PODOBNE

modal_left

ZAPISZ SIĘ
NA NEWSLETTER


Zapisz sie!