x

Cokół – sposób na wykończenie: tynk mozaikowy

Cokół jest dekoracją naszego domu, witającą nas i naszych gości. To jednak nie jedyna rola, jaką ma do odegrania. Ta najniższa część ściany zewnętrznej budynku zabezpiecza go przed zawilgoceniem, zabrudzeniem i uszkodzeniami mechanicznymi. Na co dzień jest narażony na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych jak: woda, śnieg, mróz, słońce, wiatr, duża różnica temperatur. Powinna go cechować duża wytrzymałość na czynniki mechaniczne związane z przypadkowym uszkodzeniem – obtłuczeniem, zadrapaniem i rozsadzaniem przez roślinność.

Cokół są więc prostym przykładem na to, że nawet pojedynczy element budynku wymaga troskliwej uwagi, aby powstała harmonijna całość. Co zrobić, żeby służył nam na lata?

Trwałość i estetyka

Rodzaj wykończenia powierzchni zewnętrznej cokołu wpływa niewątpliwie na trwałość i estetykę elewacji budynku. Nakłada się na niego materiały znacznie bardziej trwałe niż te, które są na pozostałej części elewacji. Ich wybór jest spory. Cokół można pokryć tynkiem: szlachetnym, żywicznym, akrylowym, szlachetnym mineralnym i mozaikowym oraz okładziną betonową, kamieniem lub klinkierem. Zanim padnie decyzja o wyborze, trzeba odpowiednio przygotować podłoże. Powinno być mocne, równe i oczyszczone z brudu oraz kurzu. Aby sprawdzić wszystkie odchylenia płaszczyzny ściany od pionu, przyłóżmy łatę o długości 2 metrów. Jeśli występują odchylenia większe niż 5 mm, należy je usunąć.

stylowy2A_TYL

DOMY Z WIZJĄ

Swoboda w projektowaniu

W jaki sposób efektownie wykończyć cokół, żeby został dumą całego budynku? Jednym z najczęściej stosowanych jest tynk mozaikowy oraz klinkier. Ten pierwszy jest trwały, odporny na uszkodzenia, wodoszczelny i odporny na zmywanie. W porównaniu z klinkierem nakłada się go dość szybko.

Tynk mozaikowy jest wygodny i łatwy w użyciu oraz wydajny. Kolejnym plusem jest dostępna na rynku cała paleta barw i odcieni. W ofercie Knauf znajduje się 84 kolory gotowych tynków Knauf Mosaic (http://www.knauf.pl/knaufweb/produkty/systemy-ocieplen-zewnetrznych/wzornik-kolorow-tynkow). Ewentualnie możemy kupić osobno Knauf Mosaic Komponent – czyli dyspersję, bazę tynku plus różne kolory kruszyw i skomponować kolor według własnego uznania. W ten sposób powstanie tynk jednobarwny lub mieszanka z zastosowaniem różnych kolorów kruszyw.

tynki

Taki wybór pozwala na dużą swobodę przy projektowaniu. Jest zatem niezwykle efektowny i reprezentacyjny. Zawiera różnej wielkości kruszywo (Knauf Mosaic – 0,8-1,2 i 1,0-1,6). To jest jego cecha charakterystyczna, która determinuje efekt dekoracyjny i sprawia, że tynk jest odporny na uszkodzenia i szorowanie.

EKSPERT RADZI
Knauf Mosaic – oprócz cokołów jest stosowany na filary, podmurówki ogrodzeń, klatki schodowe, garaże – wszędzie tam, gdzie zależy nam na bardzo trwałym wykończeniu. Tynk można odświeżyć myjąc powierzchnię szczotką ryżową.

Tynk_mozaikowy

Zdjęcia pochodzą z biura porjektowego DOMY Z WIZJĄ. Szersza oferta projektów domów dostępna jest na stronie www.projektyzwizja.pl.

Udostępnij:

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Remont: czym przykleić mozaikę?

Mozaika to najczęściej małe, kolorowe kwadraciki o boku od 1 cm do >>>

Jaki klej na ogrzewanie podłogowe?

Ze względu na szereg zalet, jest coraz częściej stosowane w >>>

Technologia gięcia płyt kartongipsowych

Jaka technologię cięcia płyt k-g należy wybrać? Odpowiada >>>

Lekkie i suche posadzki na poddaszu

Lekkie suche posadzki warto wybrać, jeśli nie chcemy nadmiernie >>>

Zabudowa poddaszy. O czym warto pamiętać?

Obecny trend w budownictwie jednorodzinnym można bez przesady >>>

Koszty uzyskania przychodów. Jak wliczyć w nie remont oraz modernizację?

Definicja pojęcia "koszty uzyskania przychodów" znajduje się w >>>

Wybieramy izolację akustyczną

Relaksująca kąpiel przerwana odgłosami spuszczanej wody u >>>

Modny kolor elewacji

Zewnętrzne ściany budynku są jego wizytówką. Dobór >>>

Najczęstsze błędy w ocieplaniu podłóg

Ocieplanie podłóg to bardzo istotny element zapewnienia >>>

Ogrzewanie domu: przepisy antysmogowe

Ustawa antysmogowa, podpisana przez prezydenta w 2015 roku, dała >>>

Odnawiamy ściany

Prędzej czy później przychodzi w naszym mieszkaniu moment, kiedy >>>

Styropian dobry na każdą pogodę

Badania stanu elewacji prawidłowo ocieplonych budynków dowodzą, >>>

modal_left

ZAPISZ SIĘ
NA NEWSLETTER


Zapisz sie!