x

Cokół – sposób na wykończenie: tynk mozaikowy

Cokół jest dekoracją naszego domu, witającą nas i naszych gości. To jednak nie jedyna rola, jaką ma do odegrania. Ta najniższa część ściany zewnętrznej budynku zabezpiecza go przed zawilgoceniem, zabrudzeniem i uszkodzeniami mechanicznymi. Na co dzień jest narażony na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych jak: woda, śnieg, mróz, słońce, wiatr, duża różnica temperatur. Powinna go cechować duża wytrzymałość na czynniki mechaniczne związane z przypadkowym uszkodzeniem – obtłuczeniem, zadrapaniem i rozsadzaniem przez roślinność.

Cokół są więc prostym przykładem na to, że nawet pojedynczy element budynku wymaga troskliwej uwagi, aby powstała harmonijna całość. Co zrobić, żeby służył nam na lata?

Trwałość i estetyka

Rodzaj wykończenia powierzchni zewnętrznej cokołu wpływa niewątpliwie na trwałość i estetykę elewacji budynku. Nakłada się na niego materiały znacznie bardziej trwałe niż te, które są na pozostałej części elewacji. Ich wybór jest spory. Cokół można pokryć tynkiem: szlachetnym, żywicznym, akrylowym, szlachetnym mineralnym i mozaikowym oraz okładziną betonową, kamieniem lub klinkierem. Zanim padnie decyzja o wyborze, trzeba odpowiednio przygotować podłoże. Powinno być mocne, równe i oczyszczone z brudu oraz kurzu. Aby sprawdzić wszystkie odchylenia płaszczyzny ściany od pionu, przyłóżmy łatę o długości 2 metrów. Jeśli występują odchylenia większe niż 5 mm, należy je usunąć.

stylowy2A_TYL

DOMY Z WIZJĄ

Swoboda w projektowaniu

W jaki sposób efektownie wykończyć cokół, żeby został dumą całego budynku? Jednym z najczęściej stosowanych jest tynk mozaikowy oraz klinkier. Ten pierwszy jest trwały, odporny na uszkodzenia, wodoszczelny i odporny na zmywanie. W porównaniu z klinkierem nakłada się go dość szybko.

Tynk mozaikowy jest wygodny i łatwy w użyciu oraz wydajny. Kolejnym plusem jest dostępna na rynku cała paleta barw i odcieni. W ofercie Knauf znajduje się 84 kolory gotowych tynków Knauf Mosaic (http://www.knauf.pl/knaufweb/produkty/systemy-ocieplen-zewnetrznych/wzornik-kolorow-tynkow). Ewentualnie możemy kupić osobno Knauf Mosaic Komponent – czyli dyspersję, bazę tynku plus różne kolory kruszyw i skomponować kolor według własnego uznania. W ten sposób powstanie tynk jednobarwny lub mieszanka z zastosowaniem różnych kolorów kruszyw.

tynki

Taki wybór pozwala na dużą swobodę przy projektowaniu. Jest zatem niezwykle efektowny i reprezentacyjny. Zawiera różnej wielkości kruszywo (Knauf Mosaic – 0,8-1,2 i 1,0-1,6). To jest jego cecha charakterystyczna, która determinuje efekt dekoracyjny i sprawia, że tynk jest odporny na uszkodzenia i szorowanie.

EKSPERT RADZI
Knauf Mosaic – oprócz cokołów jest stosowany na filary, podmurówki ogrodzeń, klatki schodowe, garaże – wszędzie tam, gdzie zależy nam na bardzo trwałym wykończeniu. Tynk można odświeżyć myjąc powierzchnię szczotką ryżową.

Tynk_mozaikowy

Zdjęcia pochodzą z biura porjektowego DOMY Z WIZJĄ. Szersza oferta projektów domów dostępna jest na stronie www.projektyzwizja.pl.

Udostępnij:

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Jak poprawnie wykonać izolację podłogi?

Prawidłowe ocieplenie podłogi na gruncie jest równie ważne jak >>>

Płytki heksagonalne i drewno – intrygujące i stylowe

Połączenie płytek heksagonalnych z drewnianą podłogą do >>>

Zapewnij właściwą izolację ścian i stropów

Jak zapewnić właściwą izolację przegród budowlanych? Coraz >>>

Jak ocieplić elewację domu styropianem?

Mam do ocieplenia nieduży budynek jednorodzinny. Ze względów >>>

Którędy uciekają pieniądze? Test termiczny – jak go przeprowadzić

Czasem nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że moglibyśmy >>>

System ETICS dla początkujących

ETICS to zestaw dopasowanych do siebie produktów niezbędnych do >>>

Wylewki anhydrytowe kontra cementowe

Wylewki anhydrytowe Knauf FE25, FE 50 i FE 80 to optymalne >>>

Adaptujemy projekt domu

Zgodnie z ustawą Prawo budowlane gotowy projekt architektoniczny, >>>

Instalacja elektryczna w suchej zabudowie

Wszelkie instalacje w ścianach działowych lub sufitach >>>

Podłoga, posadzka, jastrych, wylewka?

Podłogę zamiatamy, odkurzamy, myjemy. Potocznie podłogą jest to, >>>

Budowa domu – na czym oszczędzać?

Oszczędzać możemy na każdym etapie inwestycji, najlepiej jednak >>>

Izolacja garażu

Decydując się na budowę garażu połączonego z domem, kierujemy >>>

modal_left

ZAPISZ SIĘ
NA NEWSLETTER


Zapisz sie!