x

Czy płyta gipsowa stabilizuje wilgotność?

Salon

shutterstock_146032568

Jedną z pożytecznych cech płyty gipsowej jest jej zdolność do pochłaniania wilgoci z powietrza i oddawania jej, gdy wilgotność w pomieszczeniu spada. Można więc powiedzieć, że płyta gipsowa utrzymuje swoisty mikroklimat w budynku, stabilizując poziom wilgoci. Jak to wygląda w praktyce?

Kartongips jest w stanie pochłonąć zawartą w powietrzu wodę do 10 procent swojej objętości. W zabudowanym płytami gipsowymi pomieszczeniu piwnicznym (ściany i strop betonowe) o powierzchni 156 mkw. w ścianach i w suficie znajdują się prawie 2 metry sześcienne gipsu. Teoretycznie jest on w stanie zaabsorbować aż 20 litrów wody zawartych w powietrzu.

O tym, że rzeczywiście tak się dzieje, świadczy pomiar wykonany przez jednego z inwestorów (patrz zdjęcie). Po wykonaniu suchej zabudowy w piwnicy wilgotność powietrza spadła w niej o prawie 10 procent (przy temperaturze 15 st. C.) – do 52 procent.

 

Trzeba jednak pamietać, że zwykła płyta gipsowa nadaje się do stosowania w pomieszczeniach, w których wilgotność powietrza nie przekracza 70 procent i panują w nich dodatnie temperatury. Przy większej wilgotności lepiej stosować płyty impregnowane (zielone). Nadają się one do pomieszczeń o podwyższonej okresowo (do 10 godzin) wilgotności powietrza w granicach 85 procent. Warunkiem jest jednak odpowiednia wentylacja, obłożenie ścian glazurą, a w miejscach szczególnie narażonych na kontakt z wodą zastosowanie płynnej izolacji.

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE