x

Czyszczenie pędzli malarskich

Warto zainwestować w dobre pędzle i wałki malarskie. Gdy przychodzi czas malowania ścian, przypominamy sobie o narzędziach używanych przy okazji poprzednich remontów. Są wśród nich pędzle, które mogą nam służyć latami, pod warunkiem że będziemy je odpowiednio czyścić.

 

Pędzel jest prostym narzędziem – jego główne elementy to wiązka szczeciny, tzw. włosia, wykonana z tworzywa syntetycznego, włókien roślinnych lub sierści, oraz trzonek z drewna lub tworzywa sztucznego. To od niego zależą wygoda użytkowania i precyzja malowania. Całość połączona jest metalową skuwką zapewniającą mocne osadzenie włosia na trzonku. W sprzedaży znajdziemy wiele rodzajów pędzli różniących się wielkością, kształtem lub twardością włosia. Jaki pędzel wybrać do malowania? Wybór jest uzależniony od zastosowania oraz rodzaju aplikowanego środka.

Jak dbać o pędzel

Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach, aby ułatwić sobie pracę, ograniczyć zużycie narzędzi, a przy tym koszty.

Po zakończeniu malowania najlepiej od razu umyć pędzle. Jest to najprostszy sposób, jeżeli chcemy zachować włosie w dobrej kondycji. Sposób mycia zależy od użytej farby.

 

      1. NA BAZIE WODY

Przygotujmy naczynie, w którym swobodnie da się zamoczyć całość włosia. Może to być miska, słoik lub inny pojemnik. Pędzel myjemy w letniej wodzie z dodatkiem mydła lub płynu do naczyń do momentu, gdy włosie odzyska swój naturalny kolor, w razie potrzeby zmieniając wodę. Ważne, by nie moczyć drewnianych elementów. Jeżeli zapomnieliśmy umyć pędzle od razu po malowaniu, czynności mycia należy poprzedzić godzinną kąpielą w wodzie – dzięki temu zaschnięta farba odmoczy się, co pozwoli nam doprowadzić pędzel do stanu użyteczności.

 

      2. FARBA NA BAZIE ROZPUSZCZALNIKA
Niezbędny będzie środek rozcieńczający farbę, na przykład ten, którego używaliśmy podczas wykonywanych prac malarskich. Do tego celu mogą też posłużyć produkty z serii KNAUF FIREPAINT. Pamiętajmy, aby zachować środki ostrożności, takie jak gumowe rękawiczki czy okulary ochronne, a sam rozcieńczalnik najlepiej przelać do szklanego naczynia. Szkło nie wchodzi w reakcję z rozpuszczalnikiem – unikniemy w ten sposób uszkodzenia pojemnika i ewentualnego rozlania. Pozostawmy tak pędzle na kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Po tym zabiegu opłuczmy pędzel pod wodą z dodatkiem mydła lub płynu do naczyń – analogicznie jak w przypadku czyszczenia z farby na bazie wody.

Rozpuszczalnik użyty do mycia możemy ponownie wykorzystać. Wystarczy go pozostawić na kilka godzin w pojemniku, do momentu gdy farba osiądzie na dnie. Rozpuszczalnik możemy przelać z powrotem do butelki.

 

Ważne!

Jeżeli nie uda nam się odzyskać reszty rozpuszczalnika, nie wylewajmy go. Jest to środek niebezpieczny i należy go oddać do punktu zbiórki niebezpiecznych odpadów, wyposażonych w system utylizacji tego typu materiałów.

 

Dla zapominalskich

Jeśli chcemy dokończyć malowanie następnego dnia lub zapomnimy umyć pędzle przez dłuższy okres, nie musimy wyrzucać pędzli. W pierwszym przypadku należy zabezpieczyć je przed wyschnięciem, na przykład owijając w foliową reklamówkę. W ten sposób będziemy mogli kontynuować pracę bez przeszkód. Druga sytuacja wymaga moczenia pędzla w wodzie lub rozpuszczalniku do czasu, aż zmiękną, a następnie wypłukania.

Udostępnij:

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Jak dobrać odpowiednią fugę do płytek?

Jeżeli wybrałeś już płytki do łazienek, przed tobą kolejny >>>

Ogrzewanie podłogowe – jakie błędy?

 Ogrzewanie podłogowe to sposób ogrzewania domów, który >>>

Instalacja elektryczna w suficie podwieszanym

Wcześniej pisaliśmy  o prowadzeniu przewodów elektrycznych w >>>

Jak odpowiednio zabudować rury?

Proszę o odpowiedzi  na następujące pytania dotyczące >>>

Powrót terakoty we wnętrzach

Niektórzy twierdzą, że podłoga to wizytówka każdego gospodarza. >>>

Remont: budowa kina domowego

Kino domowe to nazwa nadana urządzeniom, które w warunkach domowych >>>

Podłoga w korytarzach i na holach

W poszukiwaniu podłogi idealnej dla naszego korytarza lub holu >>>

Jak samemu zbudować ściankę działową?

Chciałbym systemem gospodarczym (sam) zbudować ściankę >>>

Jak idealnie wypoziomować płytki ceramiczne?

Mamy już starannie zaprojektowaną łazienkę lub kuchnię i wybrane >>>

Dom alergika

Alergie na pyłki, roztocza lub kurz należą do najczęściej >>>

Modna biała podłoga

Grunt to podłoga. Wyznacza styl i atmosferę mieszkania. Od pewnego >>>

Trzy błędy przy ocieplaniu domu

Błędy przy ocieplaniu domu mogą być popełniane nie tylko w fazie >>>

CZYTAJ PODOBNE

modal_left

ZAPISZ SIĘ
NA NEWSLETTER


Zapisz sie!