x

DIY – jak odnowić stare meble

W dekoracji wnętrz nie wygasa trend na inspiracje poprzednią epoką. Okazuje się bowiem, że odświeżone meble z PRL-u lub nieco nowsze, ale wciąż klasyfikowane jako vintage, świetnie współgrają z nowoczesnymi wnętrzami. Kredensy, komody i fotele to tylko nieliczne z mebli, które wracają do łask. Wiele z nich wciąż zalega w piwnicach, na strychach lub na serwisach aukcyjnych. Podpowiadamy, jak przywrócić je do życia.

Niezbędne materiały

Zanim zabierzesz się do odnawiania starych mebli, sprawdź, czy masz wszystkie potrzebne narzędzia i materiały. Podstawa to oczywiście śrubokręt z wymiennymi końcówkami, młotek i kombinerki. Jeśli zabierasz się za odnawianie mebli, z których niezbędne będzie usunięcie starej powłoki malarskiej lub lakieru, przydadzą ci się dłuto, druciak stalowy i papier ścierny. Zaopatrz się także w nożyk introligatorski.

Jeśli chodzi o materiały, wszystko zależy od zamierzonego efektu końcowego. Jakimi farbami malować meble? Najlepiej wybrać farby akrylowe lub kredowe. Jeśli chcesz chronić materiał i nadać mu odpowiedni połysk, koniecznie zaopatrz się w lakier do drewna. W niektórych przypadkach, zwłaszcza jeśli mebel, który chcesz odnowić, ma wiele ozdobnych elementów, do usuwania starej powłoki przydadzą się chemiczne złuszczacze, które pomogą ci pozbyć się warstwy starej farby w trudniej dostępnych miejscach.

Usuwanie starej powłoki

Renowację mebla zaczynamy od jego dokładnego odkurzenia i usunięcia starych powłok, których chcemy się pozbyć, gdy nie podoba nam się ich kolor lub są zniszczone. Warto więc wiedzieć, jak pozbyć się starej warstwy lakieru i farby.

Pierwszym sposobem jest szlifowanie papierem ściernym. Aby ułatwić sobie zadanie, możesz użyć do tego szlifierki kątowej. Szlifując meble drewniane, pamiętaj, aby robić to zawsze wzdłuż słojów, inaczej na powierzchni mebla powstaną nieestetyczne zadrapania. Po dokładnym oszlifowaniu papierem ściernym mebel należy dokładnie oczyścić z kurzu i przetrzeć wilgotną szmatką.

Opalarka do drewna to drugi sposób na odświeżenie mebla. Jej koszt nie przekracza 100 zł. Minusem jej zastosowania jest wydzielanie się podczas pracy silnego, nieprzyjemnego zapachu, powstającego w wyniku podgrzania starej farby i lakieru. Warto więc pracę tą metodą zaplanować w przewiewnym pomieszczeniu lub na wolnym powietrzu.

Można też sięgnąć po środki chemiczne do złuszczania starych powłok meblowych. Na rynku znajdziesz różne płynne lub żelowe produkty. Po naniesieniu wybranego środka złuszczającego na powierzchnię mebla stara farba odspaja się już po kilku minutach i łatwiej ją zebrać, np. dłutem. Wadą tej metody jest konieczność bardzo dokładnego umycia mebla, zanim przystąpimy do kolejnego etapu jego renowacji.

Malowanie starych mebli

Gdy mebel jest zmatowiony, a stare powłoki zostały usunięte, przejdź do najbardziej wyczekiwanego etapu, czyli do malowania.

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy wszystkie powierzchnie są równe, bez ubytków.  ich wypełnienia możesz wykorzystać masy szpachlowe do drewna, które pomogą wyrównać ubytki, a po malowaniu i lakierowaniu będą zupełnie niewidoczne.

Na oczyszczony i wysuszony mebel nanieś farbę w dowolnym kolorze. Jeżeli interesuje cię uzyskanie powierzchni lekko nierównej, chropowatej, możesz w tym celu użyć pędzla. Po wyschnięciu farby będzie można zaobserwować na powierzchni mebla fakturę, jaką podczas malowania pozostawi jego włosie. Jeśli jednak chcesz, aby odświeżony mebel był gładki, do malowania wybierz wałek malarski i równo pokryj wszystkie powierzchnie.

Ostatni etap – lakierowanie

Można wykorzystać lakiery matowe lub z połyskiem. Lakier nanosimy pędzlem na suchą powierzchnię mebla i odczekujemy wskazany przez producenta czas do wyschnięcia. Czynność tę można powtórzyć nawet kilka razy, w zależności od oczekiwanego efektu.

Teraz pozostały już tylko detale, jak np. przykręcenie nowych gałek lub rączek do szuflad lub drzwi. Jak widzisz, do odnawiania starych mebli nie potrzeba skomplikowanych ani drogich narzędzi, a większość prac można wykonać samodzielnie.

Udostępnij:

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Wieszanie na ścianach z suchej zabudowy

Na ścianach z kartongipsu można mocować bezpośrednio przedmioty o >>>

Home staging, czyli jak sprzedać mieszkanie

Kto nigdy nie sprzedawał  mieszkania, ten nie wie, ile czasu i >>>

Wsparcie finansowe na termomodernizację – co zrobić, żeby otrzymać pieniądze?

Poprawa termoizolacyjności budynku ogranicza straty ciepła i >>>

Budujemy antresolę!

Antresola to zawsze modne, estetyczne i praktyczne rozwiązanie, >>>

Montaż okien w warstwie ocieplenia

Wszyscy chcemy mieć ciepło w domu, a jednocześnie płacić jak >>>

Bezpieczny remont domu – zasady nieoczywiste

Przestrzeganie prostych zasad bezpieczeństwa podczas domowego >>>

Jak zaplanować świąteczne porządki?

Świąteczne porządki najlepiej rozpocząć z pewnym wyprzedzeniem, >>>

Sucha zabudowa dla początkujących

Sucha zabudowa z płyt gipsowych to oczywistość w przypadku domów >>>

Zabezpieczenie elementów elewacji z cegły, betonu, płytek lub kamienia

Zarówno nowy, jak i starszy tynk elewacyjny – aby dobrze >>>

Parametry materiału izolacyjnego w domu pasywnym

Aby nazwać dom pasywnym, musi on spełniać wiele parametrów >>>

Najczęstsze błędy w ocieplaniu podłóg

Ocieplanie podłóg to bardzo istotny element zapewnienia >>>

Wykończenie pierwszego mieszkania

Wykańczanie lub remont mieszkania to poważna inwestycja, która ma >>>

CZYTAJ PODOBNE

modal_left

ZAPISZ SIĘ
NA NEWSLETTER


Zapisz sie!