x

Docieplanie starego domu – krok po kroku

Ocieplenia z powodzeniem stosowane jeszcze kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu nie sprawdzają się dziś ze względu na ich niskie parametry izolacyjne w stosunku do obecnie panujących standardów. A to oznacza, że stary dom warto docieplić na nowo. Jak to zrobić? O czym pamiętać? Na co szczególnie uważać?

Średnia grubość płyt styropianowych stosowanych jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu była mniejsza niż obecnie – wynosiła ok. 5-8 cm i nie zapobiegała skutecznie ucieczce ciepła. Od tamtej pory znacząco zwiększyła się jakość materiałów stosowanych do ocieplania budynków. Wzrosły również standardy i doświadczenie samych wykonawców, a przepisy budowlane stały się bardziej restrykcyjne. W efekcie stan techniczny ocieplenia domu wykonanego kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu nierzadko jest dziś zły. Nic więc dziwnego, że wiele osób staje obecnie przez koniecznością mniejszej lub większej renowacji elewacji i docieplenia swoich domów. Rozwiązania są dwa: albo docieplenie domu na starej izolacji, albo demontaż tej pierwszej i położenie nowej.

docieplenie starego domu

Docieplanie Starego Domu

Termomodernizacja – dlaczego (i kiedy) warto?

Wykonanie nowego ocieplenia to bardzo kosztowne rozwiązanie. Znacznie lepszym pomysłem jest termomodernizacja, czyli poprawa parametrów istniejącego ocieplenia z wykorzystaniem odpowiednich systemów. Pozwala ona na ograniczenie strat ciepła przenikającego przez ściany domu. Kiedy warto się na nią zdecydować? Po pierwsze wtedy, gdy uzyskanie i utrzymanie w domu odpowiednich temperatur w sezonie grzewczym wiąże się z bardzo wysokimi kosztami. Po drugie – kiedy mimo dużych wydatków na ogrzewanie budynku system grzewczy nie zapewnia mieszkańcom komfortu cieplnego. Termomodernizacja – choć początkowo wymaga nakładów finansowych – pozwala na znaczną oszczędność poprzez ograniczenie wydatków na ogrzewanie budynku, zapewniając jednocześnie domownikom komfort mieszkania.

Docieplanie budynku

Jeśli istniejące ocieplenie domu jest w dobrym stanie technicznym, warto spróbować je tylko pogrubić, poprawiając jego parametry poprzez zamocowanie dodatkowych płyt ze styropianu lub izolacji z wełny mineralnej. To możliwe technicznie i korzystne dla inwestora. Takie rozwiązanie umożliwia nie tylko oszczędność czasu, ale również pieniędzy – nie trzeba bowiem płacić za zerwanie i utylizację starej izolacji. Przed rozpoczęciem prac modernizacyjnych należy jednak pamiętać o kilku krokach.

Podłoże


Sprawdźmy, czy obecna warstwa izolacji jest wystarczająco trwała, by zamocować na niej kolejną. W tym celu konieczne będzie wykonanie odkrywek – czyli odkrycie przekroju istniejącego ocieplenia i zbadanie tego, co się dzieje w środku. O liczbie i rozmieszczeniu takich odkrywek powinien decydować doświadczony specjalista, koniecznie z uprawnieniami budowlanymi. Takie działanie pozwala przyjrzeć się sposobowi, w jaki wcześniej montowano płyty. Umożliwia również weryfikację sposobu klejenia. Płyty powinny być zamocowane metodą obwodowo-punktową, a obszar połączenia kleju z płytą nie powinien być mniejszy niż 40%. Należy również przeprowadzić test przyczepności warstwy zbrojącej oraz warstwy wierzchniej – to do nich będzie bowiem mocowane docieplenie. W tym celu, za pomocą zaprawy klejącej, do istniejącej elewacji w kilku miejscach przykleja się kawałki styropianu wielkości 10×10 cm. Po upływie 24h należy wykonać próbę zrywania. Zerwanie powinno nastąpić w przyklejonym styropianie.

Jak sprawdzić podłoże?

Izolacja


Decydując się na termomodernizację warto wybrać taki system, który zagwarantuje wysoką jakość oraz trwałość wykonanej izolacji. Upewnijmy się czy ten, po który zamierzamy sięgnąć można wykorzystywać jako drugi układ termoizolacyjny – konieczny jest specjalny zapis w aprobacie technicznej. Warto również zwrócić uwagę na kwestię certyfikacji (aprobata techniczna Instytutu Techniki Budowlanej) oraz to, by wykorzystywane materiały pochodziły od tego samego producenta. W tym przypadku docieplania domu świetnie sprawdzą się certyfikowane systemy firmy Knauf: Knauf Thermo Duo oraz Knauf Thermo Duo W. Oba warianty pozwalają na wykonanie dodatkowego ocieplenia ścian zewnętrznych budynków bez konieczności usuwania starej izolacji – o ile pozwala na to stan techniczny istniejącego ocieplenia. Pierwszy z systemów umożliwia termomodernizację poprzez montaż dodatkowych płyt ze styropianu, drugi –z wełny mineralnej. Wszystkie materiały oferowane przez firmę Knauf posiadają gwarancję producenta.

docieplanie starego domu

Prace uzupełniające

Przygotujmy się też na wymianę parapetów i rur spustowych. Te na skutek pogrubienia ścian zewnętrznych mogą się okazać za płytkie lub źle zainstalowane. Przy okazji sięgnijmy także po odpowiednie listwy, taśmy i inne materiały uszczelniające.

 

Sprawdzony wykonawca

Wykonanie termomodernizacji należy powierzyć wykonawcy z doświadczeniem w robotach ociepleniowo-elewacyjnych. Choć znalezienie sprawdzonego fachowca to niełatwa sprawa, nie jest to zadanie nie do wykonania. Warto popytać znajomych, przejrzeć fachowe fora internetowe i zapoznać się z opiniami o okolicznych firmach specjalizujących się w pracach ociepleniowo-elewacyjnych. Dobrym pomysłem może okazać się również podpytanie sprzedawców w sklepach z materiałami budowlanymi, a nawet kontakt z ich producentem i prośba, aby doradził sprawdzoną firmę w zakresie konkretnego systemu.

EKSPERT RADZI

Marek Grzesiak, Product Manager Systemów Ociepleń w Knauf sp. z o.o.:

Nowe ocieplenie powinna poprzedzać ekspertyza stanu istniejącego ocieplenia. Ocena techniczna powinna zawierać następujące informacje:
> technologia wykonania ścian nośnych oraz informacja czy wymagają wzmocnienia,
> sposób zamocowania i przyczepność istniejącego ocieplenia do podłoża (efektywna powierzchnia sklejenia, rozmieszczenie i liczba łączników mechanicznych) oraz grubość warstwy ocieplenia,
> przyczepność warstwy zbrojącej oraz warstwy wierzchniej ocieplenia (tynku),
> przyczepność poszczególnych warstw ocieplenia do siebie,
> rekomendacje odnośnie nowej warstwy ocieplenia uwzględniające dane takie jak optymalna grubość warstwy termoizolacyjnej, współczynnik przenikania ciepła U z uwzględnieniem mostków termicznych, klasyfikacja ogniowa systemu czy liczba łączników mechanicznych oraz sposób ich rozmieszczenia,
> rysunki rozwiązań szczegółowych, m.in. płyt balkonowych czy ościeży okien i drzwi.

Pora na montaż

Jeżeli istniejące ocieplenie spełnia wymogi, możemy przystąpić do montażu dodatkowej izolacji termicznej. Należy go wykonać w taki sam sposób, jak standardowe ocieplenie nowego budynku. Łącznik do mocowania nowego ocieplenia powinien przechodzić przez wszystkie warstwy zarówno nowego, jak i istniejącego ocieplenia, najlepiej w miejscach klejenia płyt termoizolacyjnych. W ten sposób łącznik będzie właściwie umocowany w podłożu. Głębokość zakotwienia łączników należy określić na podstawie Aprobaty Technicznej Łącznika oraz klasyfikacji podłoża określonej dzięki odkrywkom. Liczba łączników przy renowacji istniejących ociepleń nie powinna być mniejsza niż 6 szt./m2, jednak ostateczną decyzję o ich liczbie podejmuje projektant. Zaleca się, żeby nowe ocieplenie było przesunięte względem starego o pół płyty. Wyjątkiem jest łączenie płyt styropianowych na pióro i wpust – wtedy układ mijankowy, bo tak się go fachowo określa, nie musi być zachowany.

docieplenie starego domu

Docieplanie starego domu

 

 

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE