x

Domek na drzewie

Pamiętacie swoje marzenia z dzieciństwa? Na pewno pojawiało się w nich najwspanialsze miejsce zabaw, czyli domek na drzewie. Jeśli dotąd nie udało się wam go zbudować, zróbcie to teraz – dla swoich dzieci.

Domek na drzewie zachęca dzieci do spędzania czasu w plenerze, buduje sprawność, odciąga je od komputerów i pobudza wyobraźnię. Czasem jest zamkiem warownym, kiedy indziej statkiem pirackim albo bazą. Można w nim stworzyć czatownię do obserwowania ptaków, zorganizować pokaz filmów lub powiesić hamak.

Gotowe domki mają wysokie ceny, dlatego najlepiej wykonać go własnoręcznie. Jak samodzielnie zbudować domek na drzewie? Wbrew pozorom nie jest to trudne.

Jak to zrobić?

Wybierz odpowiednie drzewo – wystarczająco duże, zdrowe i rozłożyste. Jeśli takie właśnie rośnie w twoim ogrodzie, jesteś szczęściarzem.

Zastanów się nad wysokością zamontowania konstrukcji oraz sposobem, w jaki będzie można dostać się do domku. Wysokie usytuowanie jest kuszące, jednak niebezpieczne, szczególnie dla młodszych dzieci. Najlepiej, by domek był zawieszony nie wyżej niż 2,5 m nad ziemią. Pod drzewem na wszelki wypadek rozsyp warstwę kory lub trocin, która złagodzi skutki ewentualnego upadku.

Do domku można się dostać się po drabinie (np. drewnianej, zamontowanej na stałe albo wiszącej, wykonanej ze sznurka), linie, schodach, a nawet, jeśli drzewo jest odpowiednio rozgałęzione, po gałęziach.

Bez szkody dla drzewa

Już na etapie obmyślaniu konstrukcji domku pamiętaj o tym, by nie uszkodzić drzewa. Wokół pnia zostaw wolną przestrzeń, by mogło kołysać się na wietrze. Domek może być usadowiony na zewnętrznych podporach albo zawieszony na wyższych gałęziach za pomocą lin czy łańcuchów. Jeśli wokół domku jest platforma, konieczna będzie balustrada.

Montaż domku na drzewie

Prace montażowe zacznij od budowy platformy z desek. Najlepiej usadowić ją w miejscu, gdzie drzewo rozgałęzia się na różne strony. Wykorzystasz wówczas tę naturalną konstrukcję do montażu belek nośnych i poprzecznych.

Kiedy platforma jest gotowa, możliwości są rozmaite: od rozpostarcia nad nią namiotu lub pałatki po zbudowanie ścianek i zadaszenie.

Chroń materiał – miej domek na lata

Pamiętaj, że konstrukcja nie jest jednorazowa. Poza sezonem wiosennym, letnim i ciepłą jesienią będzie musiała przetrwać słoty i śnieżyce. Trzeba więc odpowiednio zabezpieczyć ją przed zmiennymi warunkami, a przede wszystkim wilgocią. Sięgnij po impregnaty do drewna, lakierobejce, farby do drewna (domek może być wielokolorowy!).

Do konstrukcji domku oprócz elementów drewnianych nada się także płyta gipsowo-kartonowa, która sprawdza się w warunkach wilgotności powietrza nawet poniżej 70%, jest łatwa w obróbce, niepalna, stwarza izolację cieplną i od hałasu (w domku na drzewie można zorganizować letnie nocowanie!)

Drzewo nie musi być Twoje

Na koniec ważna informacja dla tych, którzy nie mają ogrodu albo odpowiednich drzew na własnym skrawku ziemi. Rozejrzyjcie się, być może w waszej okolicy działa społeczny kolektyw, ogród udostępniony przez gminę mieszkańcom, w którym można nie tylko uprawiać warzywa, ale też spędzać czas w inny sposób, zagospodarowując go tak, by był przyjazny ludziom i środowisku. To właśnie może być najlepsza lokalizacja domku dla waszych dzieci i innych maluchów korzystających z ogrodu. Często też szkoły i przedszkola dysponują dużymi ogrodami. Warto zwrócić się do dyrektora z pytaniem, czy można postawić tam domek. Aktywność rodzicielska w takich placówkach jest zazwyczaj mile widziana.

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE