x

Jak dbać o szklane elementy w domu?

Szklane elementy w domu

Szkło ze względu na swoje właściwości termiczne ma szerokie zastosowanie w domu. Szklane są przecież nie tylko okna, ale również wiele innych elementów funkcjonalnych i dekoracyjnych. Cechą szkła jest też niestety jego tłukliwość. W jakiej sytuacji możemy liczyć na odszkodowanie?

 

Nie ma domu bez okien. Im bardziej nowoczesne budownictwo, tym więcej okien, zarówno pod względem ilościowym, jak i objętościowym (połaci okiennych). Dzięki nim pomieszczenia są jaśniejsze, dlatego projektując domy i wnętrza, tak często uwzględnia się szklane elementy. Z uwagi na wyjątkowe cechy dekoracyjne i użytkowe tego surowca niemal każde pomieszczenie jest wyposażone w elementy ze szkła.

 

Wytrzymałość szkła

 

Szkło jest odporne na wysokie temperatury i w normalnych warunkach nie powinno pękać. To dlatego w szkło wyposaża się całe kuchnie – szklane są nie tylko płyty ceramiczne czy indukcyjne, ale także piekarniki, kuchenki mikrofalowe, a nawet panele ścienne nad blatem. Ze szkła powstają też kabiny prysznicowe, lustra, umywalki, bidety, stoliki kawowe oraz witryny i półki. Bez wątpienia szkło – także to najbardziej bezpieczne, hartowane, czyli odporne na urazy mechaniczne – zdominowało nasze domy. Szkło jest materiałem uniwersalnym i niesamowicie wytrzymałym, ale do czasu. Zdarzają się bowiem nieprzewidziane wypadki, takie jak na przykład zbicie szyby okiennej czy innego szklanego elementu.

Zobacz także: Duże lustro – niecodzienny trend podbijający świat

Szkło to nie stal i w zderzeniu z inną siłą może się potłuc, przynosząc straty finansowe (niestety elementy szklane, podobnie jak szyby samochodowe, nie należą do najtańszych – pamiętają o tym inwestorzy, opracowując wycenę ogrodu zimowego, loggii czy szklarni z prawdziwego zdarzenia). Jak więc zabezpieczyć szklane elementy w domu, by w przypadku ich zniszczenia dostać odszkodowanie i zminimalizować straty?

 Szklane elementy w domu

Ubezpieczenie od stłuczenia

 

Jak w przypadku wielu zdarzeń związanych ze szkodą, tak i od zbicia umieszczonych w domu elementów szklanych, tj. wykonanych w całości lub części ze szkła, możemy wykupić ubezpieczenie polisowe. Oferują je różne towarzystwa, mamy więc spory wybór, jednak ubezpieczenia od stłuczenia różnią się w dwóch podstawowych aspektach.

Zobacz także: Odszkodowanie za zalanie

Możemy wykupić ubezpieczenie od stłuczenia w wariantach podstawowym i rozszerzonym. Wariant podstawowy daje podstawę do wypłaty świadczeń, o ile przyczyna stłuczenia naruszyła też mury (np. na skutek pożaru). Wówczas, jeśli szyba pęknie w wyniku zdarzeń losowych – upadku, potknięcia, przewrócenia się ciężkiego przedmiotu czy przeciągu itd., ale bez naruszenia murów – wypłaty nie otrzymamy. By ją otrzymać, należy mieć wariant rozszerzony. Wariant rozszerzony obejmuje tzw. elementy stałe, jak szklane lub przeszklone drzwi, okna, a w zakresie uszkodzeń, poza stłuczeniem, jest również rozbicie lub rysa, pęknięcie.

 

Niektóre towarzystwa oferują także rodzaj pomocy w miejscu zdarzenia – usługę podobną do assistance samochodowego. Obejmuje ona przyjazd szklarza do domu i sprawną pomoc w wymianie szyby na nową.

Szklane elementy w domu

Wypłata odszkodowania

 

Wypłata odszkodowania – na skutek stłuczenia – nie nastąpi w kilku przypadkach. Po pierwsze, jeśli mieliśmy wykupiony tylko wariant podstawowy, a nie doszło do naruszenia murów. Po drugie, jeśli do uszkodzenia elementów szklanych doszło z naszej winy, a my byliśmy wówczas w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem narkotyków. Trzecią sytuacją są elementy małej architektury – dekoracyjne latarnie, lampy ogrodowe, szklarnie – wyłączone z ubezpieczenia.

PORADNIK TECHNICZNY

Udostępnij: