x

Modny kolor elewacji

Kolor elewacji

Zewnętrzne ściany budynku są jego wizytówką. Dobór odpowiedniego koloru nadaje domowi charakter, kształtując jego estetykę i to, czy budynek wyróżni się, czy też wtopi w otoczenie. Warto wiedzieć, jaki kolor elewacji wybrać i jakich materiałów użyć, aby osiągnąć najlepszy rezultat.

Malowanie elewacji jest czynnością, którą wykonujemy raz na kilka, a nawet kilkanaście lat. Odpowiedni kolor domu wieńczy jego budowę i nadaje mu charakter. Właśnie dlatego kolor elewacji jest tak istotny. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie barwy są popularne, oraz podpowiedzieć, z jakich materiałów skorzystać, żeby osiągnąć trwały i estetyczny efekt, który sprawi, że budynek będzie wyglądał dobrze przez wiele lat.

Jaki kolor elewacji?

Kolorem, który nigdy nie wychodzi z mody, jest biel. Biała elewacja to w większości przypadków dobry wybór, bo uniwersalna biel dobrze koresponduje z innymi barwami, a przy tym nadaje budynkowi stylowy, czysty i świeży wygląd. Jedyne, o czym należy pamiętać przy wyborze tego koloru, to okazjonalne czyszczenie elewacji, ponieważ na białej ścianie dość szybko widoczne będą wszelkie zabrudzenia. Modne są również inne odcienie zbliżone do bieli, takie jak alabaster, kość słoniowa, bladożółty, śmietankowy, kremowy czy jasny beż.

Popularne są także mocniejsze kolory, włączając w to czerwień i zieleń, ich stosowanie należy jednak ograniczyć do akcentowania niektórych części domu, a nie malowania całej elewacji. W Polsce dobrze sprawdzają się też odcienie szarości. Wybierając odważny kolor elewacji, warto go dopasować do koloru dachu i stolarki, jak również do bryły budynku.

Zobacz także: Energia koloru – ożywiamy wnętrza

Tynki dyspersyjne

To, jaki kolor elewacji wybierzemy, wiąże się często z wyborem rodzaju farby. Warto jednak się zastanowić nad tym na etapie wyboru tynku, ponieważ tynki dyspersyjne są już barwione i stosując je, nie musimy już martwić się malowaniem. Tynki dyspersyjne bazują na wodnej dyspersji żywic syntetycznych i często występują jako tynki akrylowe i silikonowe. Tynki barwione cechują się dużą odpornością na uszkodzenia i czynniki atmosferyczne; możliwe jest też formowanie ich w dekoracyjny sposób.

Tynki dyspersyjne KNAUF dostępne są w różnych wariantach i modnych, jasnych kolorach. Sprawdzą się zarówno na ociepleniu z wełny mineralnej, jak i ze styropianu, nadają się do struktur zacieranych typu „baranek”, są paroprzepuszczalne i odporne na glony i grzyby.

Zobacz także: Kiedy tynkować na zewnątrz?

Farby egalizacyjne

Zwolennicy tynków tradycyjnych (cementowo-wapiennych) muszą z kolei zaplanować dobór odpowiedniej farby, którą pokryją elewację budynku. Tego rodzaju tynki nie są barwione i wówczas stosujemy farbę silikonową egalizacyjną. Ujednolica ona barwę i fakturę tynku, co pozwala skutecznie i równo pokryć całą elewację. Nowoczesne farby egalizacyjne są na tyle wydajne, że często już jedna warstwa zapewnia uzyskanie pożądanego efektu.

Farba silikonowa egalizacyjna KNAUF idealnie nadaje się do malowania tynków mineralnych, akrylowych, silikatowych, siloksanowych i silikonowych, sprawdzi się więc na każdym rodzaju powierzchni. Dodatkowo zabezpiecza ona elewację przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, jak również jest odporna na działanie mchów, alg i grzybów.

Dobranie odpowiedniego koloru elewacji

W doborze odpowiedniego koloru elewacji pomoże przeglądarkowa aplikacja Dobór kolorystyczny elewacji firmy Knauf.

Kolor elewacji

Za jej pomocą użytkownik może z łatwością porównać kolory na podstawie własnego zdjęcia lub gotowych projektów dostępnych w bazie. Dzięki temu przekona się, czy barwa, którą wybrał, będzie pasować do jego domu lub podobnego projektu. Gdyby mimo sprawdzenia przy pomocy aplikacji trudno było podjąć decyzję, dobrym pomysłem jest zakup opakowania testowego tynku elewacyjnego. Po nałożeniu go na powierzchni 2m2 łatwiej jest ocenić, czy kolor pasuje do otoczenia, jak się zmienia w zależności od oświetlenia.

Zobacz także: Jak zabezpieczyć drewno na elewacji?

Dobrze dobrany kolor elewacji i odpowiednio dobrane materiały sprawią, że dom będzie się dobrze prezentował przez długi czas. Warto już na wstępie zastanowić się, czy sięgniemy po barwione tynki dyspersyjne, czy po odpowiednie farby do malowania elewacji, oraz zastosować się do instrukcji ich aplikacji zawartych w instrukcji dołączonej przez producenta. Dzięki temu z pewnością osiągniemy zadowalający i trwały efekt.

 

PORADNIK TECHNICZNY

Udostępnij: