x

Izolacja termiczna piwnicy

Izolacja termiczna piwnicy

Termoizolacja piwnicy jest równie istotna dla zapewnienia odpowiedniego komfortu cieplnego i zmniejszenia strat energetycznych budynku, jak ocieplenie ścian zewnętrznych czy poddasza. Podpowiadamy, jak wykonać izolację termiczną piwnicy i z jakich materiałów korzystać.

Przeprowadzając termoizolację budynku, często pomija się piwnicę, kierując się względami oszczędnościowymi, szczególnie jeśli piwnica nie jest adaptowana na pomieszczenia użytkowe. Jest to błąd, ponieważ ciepło nie ucieka wyłącznie przez naziemne partie domu, ale również od strony gruntu. Równie ważny jest fakt, że w Polsce występują cztery strefy przemarzania, sięgające maksymalnie 1,4 m głębokości, co jest głównym powodem, dla którego warto zrobić termoizolację ścian fundamentowych. Szacuje się, że straty ciepła spowodowane piwnicą bez izolacji mogą stanowić do 20% strat ciepła całego budynku. Właśnie dlatego nawet odpowiednio ocieplony dom, jeśli pominiemy izolację termiczną piwnicy, pozostanie zimny.

Izolacja stropu piwnicy

Zacznijmy od ocieplania piwnicy nieogrzewanej, którą planujemy zaadaptować na pomieszczenie gospodarcze lub spiżarnię. W tym wypadku nie jest konieczne izolowanie całego pomieszczenia, a jedynie cokołu i stropu, przez który zimno przenika do pomieszczeń na parterze. Ocieplając cokół, warto sięgnąć po płyty styropianowe typu EPS 100, które idealnie nadają się do izolacji cokołów metodą ETICS (dawniej metoda „lekka-mokra” lub BSO). Ocieplenie ściany zewnętrznej powinno sięgać w dół przynajmniej do 50 cm od stropu piwnicy.

 

 

Izolacja termiczna piwnicy

Wykonując izolację piwnicy od strony stropu, jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie styropianu, powinniśmy położyć warstwę o grubości minimum 10 cm. Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie izolacji od strony piwnicy. Obniży to nieznacznie pomieszczenie, ale wymagany nakład pracy i materiałów będzie zdecydowanie mniejszy, niż gdyby wykonano izolację od strony pomieszczeń użytkowych.

 

Zobacz także: Ocieplanie ścian zewnętrznych – krok po kroku

Izolacja ścian piwnicy na zewnątrz

Wykonanie termoizolacji piwnicy na jej zewnętrznej ścianie jest najbardziej efektywną, ale najbardziej kosztowną inwestycją. Wymaga odkopania ścian budynku aż do ław fundamentowych i zastosowania odpowiedniej jakości styropianu o grubości 10-15 cm. Podobnie jak przy ocieplaniu cokołu polecamy płyty styropianowe HYDRO EPS 100. Są to płyty produkowane metodą formowania styropianu, a nie cięcia z bloku.  Mają z  system zamkniętych komórek, dzięki czemu cechują się małą nasiąkliwością wody i świetnie sprawdzą się podczas izolowania podziemnych elementów konstrukcyjnych. Pozwalają one również skutecznie wyeliminować liniowe mostki termiczne i zabezpieczyć hydroizolację ścian fundamentowych przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Montaż płyt styropianowych HYDRO na zewnątrz ścian piwnicy przebiega inaczej niż w przypadku klejenia płyt do elewacji. Po pierwsze, płyty styropianowe HYDRO mają z dwóch stron “plaster miodu”, który jest drenem dla zbierającej się wody. Aby nie blokować drenażu, nie należy stosować przyklejania obwodowego, a kleić jedynie na placki. Po drugie, płyt HYDRO nie należy kołkować, czyli mocować mechanicznie tak, jak w przypadku elewacji, ponieważ grozi to uszkodzeniem warstwy hydroizolacji.

 

Izolacja termiczna piwnicy

Aby poprawnie wykonać termoizolację piwnicy z wykorzystaniem płyt HYDRO, należy oczyścić zewnętrzne, odkopane ściany piwnicy i zagruntować je lub pokryć dysperbitem na bazie wody, co stanowi wstępną izolację od wody. Następnie wykonuje się hydroizolację właściwą, czyli pokrycie ścian dysperbitem bez rozcieńczenia z wodą, dwuskładnikową masą bitumiczną lub papą. Na koniec przyklejamy płyty styropianowe na klej poliuretanowy pistoletowy, który w przeciwieństwie do klejów z worków nie chłonie wody. Tak zrobione fundamenty można od razu przysypać ziemią bądź zabezpieczyć styropian folią kubełkową lub geowłókniną.

 

Zobacz także: Woda w piwnicy? Doradzamy, jak temu zapobiec

 

Jak ocieplić piwnicę – materiały

Do ocieplania piwnicy, szczególnie metodą „od zewnątrz”, polecamy płyty styropianowe Knauf Therm Expert Hydro EPS 100 λ 36. Ich właściwości, takie jak odporność na uszkodzenia mechaniczne, zabezpieczenie warstwy hydroizolacji pionowej i eliminacja liniowych mostków termicznych, umożliwiają osiągnięcie najlepszych rezultatów przy ocieplaniu piwnicy. Wykonana w ten sposób termoizolacja pozwoli znacząco zmniejszyć straty ciepła budynku, a domownikom cieszyć się odpowiednim komfortem cieplnym w całym domu.

 

Izolacja termiczna piwnicy

 

Udostępnij:

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Jak odpowiednio zabudować rury?

Proszę o odpowiedzi  na następujące pytania dotyczące >>>

Wsparcie finansowe na termomodernizację – co zrobić, żeby otrzymać pieniądze?

Poprawa termoizolacyjności budynku ogranicza straty ciepła i >>>

Jak zabezpieczyć drewno na elewacji?

Elewacja w pełnym deskowaniu czy dom z bali to ogromne wyzwanie na >>>

Reklamacja elewacji – aspekty prawne

Wiosna to doskonały czas, żeby odświeżyć starą elewację – w >>>

Nowe zasady ocieplania ścian po 1 stycznia 2017 r.

  Od 1 stycznia 2017 r. obowiązują nowe zasady ocieplania >>>

Przebudowa mieszkania – na to musisz zwrócić uwagę

Przebudowa mieszkania to okazja do odświeżenia lub nawet >>>

Izolacja termiczna dachu płaskiego

Dachy płaskie, to konstrukcje dachowe o spadku od 2° do 15°. >>>

Jak zamontować szary styropian?

Szary styropian jest coraz bardziej popularnym w Polsce materiałem >>>

Błędy w montażu ścianek gipsowo-kartonowych

Płyty gipsowo-kartonowe w stawianiu ścianek działowych w systemie >>>

Cokół – sposób na wykończenie: tynk mozaikowy

Cokół jest dekoracją naszego domu, witającą nas i naszych >>>

Rodzaje gładzi szpachlowych na ściany

Gładź szpachlowa to rodzaj tynku cienkowarstwowego, układanego w >>>

Porady ekspertów Knauf

Jest nam niezmiernie miło uruchomić dzisiaj dla Państwa nowy cykl >>>

CZYTAJ PODOBNE

modal_left

ZAPISZ SIĘ
NA NEWSLETTER


Zapisz sie!