x

Izolacja termiczna piwnicy

Izolacja termiczna piwnicy

Termoizolacja piwnicy jest równie istotna dla zapewnienia odpowiedniego komfortu cieplnego i zmniejszenia strat energetycznych budynku, jak ocieplenie ścian zewnętrznych czy poddasza. Podpowiadamy, jak wykonać izolację termiczną piwnicy i z jakich materiałów korzystać.

Przeprowadzając termoizolację budynku, często pomija się piwnicę, kierując się względami oszczędnościowymi, szczególnie jeśli piwnica nie jest adaptowana na pomieszczenia użytkowe. Jest to błąd, ponieważ ciepło nie ucieka wyłącznie przez naziemne partie domu, ale również od strony gruntu. Równie ważny jest fakt, że w Polsce występują cztery strefy przemarzania, sięgające maksymalnie 1,4 m głębokości, co jest głównym powodem, dla którego warto zrobić termoizolację ścian fundamentowych. Szacuje się, że straty ciepła spowodowane piwnicą bez izolacji mogą stanowić do 20% strat ciepła całego budynku. Właśnie dlatego nawet odpowiednio ocieplony dom, jeśli pominiemy izolację termiczną piwnicy, pozostanie zimny.

Izolacja stropu piwnicy

Zacznijmy od ocieplania piwnicy nieogrzewanej, którą planujemy zaadaptować na pomieszczenie gospodarcze lub spiżarnię. W tym wypadku nie jest konieczne izolowanie całego pomieszczenia, a jedynie cokołu i stropu, przez który zimno przenika do pomieszczeń na parterze. Ocieplając cokół, warto sięgnąć po płyty styropianowe typu EPS 100, które idealnie nadają się do izolacji cokołów metodą ETICS (dawniej metoda „lekka-mokra” lub BSO). Ocieplenie ściany zewnętrznej powinno sięgać w dół przynajmniej do 50 cm od stropu piwnicy.

 

 

Izolacja termiczna piwnicy

Wykonując izolację piwnicy od strony stropu, jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie styropianu, powinniśmy położyć warstwę o grubości minimum 10 cm. Najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie izolacji od strony piwnicy. Obniży to nieznacznie pomieszczenie, ale wymagany nakład pracy i materiałów będzie zdecydowanie mniejszy, niż gdyby wykonano izolację od strony pomieszczeń użytkowych.

 

Zobacz także: Ocieplanie ścian zewnętrznych – krok po kroku

Izolacja ścian piwnicy na zewnątrz

Wykonanie termoizolacji piwnicy na jej zewnętrznej ścianie jest najbardziej efektywną, ale najbardziej kosztowną inwestycją. Wymaga odkopania ścian budynku aż do ław fundamentowych i zastosowania odpowiedniej jakości styropianu o grubości 10-15 cm. Podobnie jak przy ocieplaniu cokołu polecamy płyty styropianowe HYDRO EPS 100. Są to płyty produkowane metodą formowania styropianu, a nie cięcia z bloku.  Mają z  system zamkniętych komórek, dzięki czemu cechują się małą nasiąkliwością wody i świetnie sprawdzą się podczas izolowania podziemnych elementów konstrukcyjnych. Pozwalają one również skutecznie wyeliminować liniowe mostki termiczne i zabezpieczyć hydroizolację ścian fundamentowych przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Montaż płyt styropianowych HYDRO na zewnątrz ścian piwnicy przebiega inaczej niż w przypadku klejenia płyt do elewacji. Po pierwsze, płyty styropianowe HYDRO mają z dwóch stron “plaster miodu”, który jest drenem dla zbierającej się wody. Aby nie blokować drenażu, nie należy stosować przyklejania obwodowego, a kleić jedynie na placki. Po drugie, płyt HYDRO nie należy kołkować, czyli mocować mechanicznie tak, jak w przypadku elewacji, ponieważ grozi to uszkodzeniem warstwy hydroizolacji.

 

Izolacja termiczna piwnicy

Aby poprawnie wykonać termoizolację piwnicy z wykorzystaniem płyt HYDRO, należy oczyścić zewnętrzne, odkopane ściany piwnicy i zagruntować je lub pokryć dysperbitem na bazie wody, co stanowi wstępną izolację od wody. Następnie wykonuje się hydroizolację właściwą, czyli pokrycie ścian dysperbitem bez rozcieńczenia z wodą, dwuskładnikową masą bitumiczną lub papą. Na koniec przyklejamy płyty styropianowe na klej poliuretanowy pistoletowy, który w przeciwieństwie do klejów z worków nie chłonie wody. Tak zrobione fundamenty można od razu przysypać ziemią bądź zabezpieczyć styropian folią kubełkową lub geowłókniną.

 

Zobacz także: Woda w piwnicy? Doradzamy, jak temu zapobiec

 

Jak ocieplić piwnicę – materiały

Do ocieplania piwnicy, szczególnie metodą „od zewnątrz”, polecamy płyty styropianowe Knauf Therm Expert Hydro EPS 100 λ 36. Ich właściwości, takie jak odporność na uszkodzenia mechaniczne, zabezpieczenie warstwy hydroizolacji pionowej i eliminacja liniowych mostków termicznych, umożliwiają osiągnięcie najlepszych rezultatów przy ocieplaniu piwnicy. Wykonana w ten sposób termoizolacja pozwoli znacząco zmniejszyć straty ciepła budynku, a domownikom cieszyć się odpowiednim komfortem cieplnym w całym domu.

 

Izolacja termiczna piwnicy

 

Udostępnij:

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Ocieplanie ścian zewnętrznych – krok po kroku

Choć jest stosunkowo nieskomplikowane, to jednak można przy nim >>>

Modna biała podłoga

Grunt to podłoga. Wyznacza styl i atmosferę mieszkania. Od pewnego >>>

Jak poprawnie wykonać izolację podłogi?

Prawidłowe ocieplenie podłogi na gruncie jest równie ważne jak >>>

Izolacja garażu

Decydując się na budowę garażu połączonego z domem, kierujemy >>>

Środek czyszczący do płytek ceramicznych

Stara zasada mówi „jeśli coś jest do wszystkiego do jest do >>>

Którędy uciekają pieniądze? Test termiczny – jak go przeprowadzić

Czasem nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że moglibyśmy >>>

Montujemy sufity podwieszane

Sufity podwieszane są coraz częściej spotykane, zwłaszcza w >>>

Jak zamontować warstwę izolacyjną?

Odpowiednia termoizolacja budynku wymagana jest nie tylko w celu >>>

Od czego zależy cena styropianu

Styropian jest najpopularniejszym materiałem ociepleniowym, >>>

Wylewki anhydrytowe kontra cementowe

Wylewki anhydrytowe Knauf FE25, FE 50 i FE 80 to optymalne >>>

Jak prawidłowo wykonać suche tynki?

Istnieje wiele możliwości wykończenia wewnętrznych ścian >>>

Komfort cieplny na poddaszu, czyli upał nam nie straszny

Odpowiednie ocieplenie poddasza użytkowego sprawia, że zimą panuje >>>

CZYTAJ PODOBNE

modal_left

ZAPISZ SIĘ
NA NEWSLETTER


Zapisz sie!