x

Jak podświetlić sufit podwieszany?

Płytki ceramiczne

 

sufit-diody-ok-80.jpg

Jednym z najbardziej efektownych sposobów wykorzystania płyty gipsowej jest zamontowanie podświetlanego sufitu. Obecnie coraz popularniejsze staje się rozwiązanie, polegające na skierowaniu w dół kilku “ostrych”, wyrazistych punktów świetlnych oraz skierowanie w górę i na boki “miękkiego” światła rozproszonego. Odbija się ono od gładkiej powierzchni gipsowego sufitu sprawiając wrażenie, jakby cała jego powierzchnia świeciła. Z kolei zadaniem punktów świetlnych jest podkreślają efektownych detali architektonicznych mieszkania.

Nie tylko znawcy teatru czy bywalcy dyskotek wiedzą, że 90 procent wrażeń estetycznych w danym miejscu zależy od jego odpowiedniego oświetlenia. Dziś ta wiedza, a za nią technologia wykonania, przenosi się też  do prywatnych mieszkań. Nowe projekty i pomysły potwierdzają, ze sufity podwieszane z płyt gipsowych czeka rzeczywiście świetlana przyszłość. Jak je wykonać we własnym domu?

 

sufit-swietlowka-70.jpg

Obniżenie sufitu poprzez dodanie do niego kolejnego poziomu (czy też gzymsu, jak wolą niektórzy) umożliwia schowanie w nim instalacji i dodatkowego oświetlenia. Wysokość obniżenia musi być tak dobrana, by mogła się w nim schować cała oprawa halogenu. To bowiem one są zwykle stosowane jako punkty świetlne, chociaż coraz częściej zastępują je znacznie mniejsze i łatwiejsze do ukrycia diody LED.

 

sufit-waz-swietlny.jpg

Z kolei źródło światła rozproszonego można schować nad gzymsem lub w jego odkrytym boku, jeśli ma świecić w kierunku środka pomieszczenia. Jakie instalacje zastosować w tym przypadku? Najpopularniejsze są zwykłe świetlówki, ale one również są coraz częściej zastępowane wężami świetnymi wykonanymi także z diod LED. Ich niewielkie wymiary i małe zużycie energii powodują, że diody mogą już wkrótce zrewolucjonizować sposób oświetlania naszych mieszkań i domów. I to w bardzo efektowny sposób.

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE