x

Jak samodzielnie wykończyć garaż?

Samodzielne wykończenie własnego garażu wcale nie musi być wielkim wyzwaniem. Sam fakt, że garaż nie musi być idealnie wykończony, pozwala na pewną swobodę działania. Omówimy dwa najważniejsze elementy prac: wykończenie ścian i podłogi garażu.

Wykończenie ścian

Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie gotowych, suchych mieszanek tynku cementowo-wapiennego. Idealny do tego celu jest tynk Knauf Cover-In Slow 0,7 mm, zawierający ściśle określone proporcje składników, dające powtarzalną jakość zaprawy tynkarskiej. Można go układać na podłożach mineralnych: ceramicznych, betonowych, silikatowych, czy też z betonu komórkowego – suporeksie, w temperaturze od +5°C do +25°C.

Cover In Slow_07

 

Przygotowanie podłoża

Po zabezpieczeniu przed uszkodzeniem gniazdek elektrycznych oraz stolarki okiennej
i drzwiowej, należy oczyścić ściany. Kolejna czynność to gruntowanie podłoża – jest to szczególnie ważne jeśli ściany wykonane są z gazobetonu, silikatu, czy Ytonga. Do tego celu używa się środka gruntującego Knauf Haftgrund.

HAFTGRUND

Tynkowanie

Po wyschnięciu środka gruntującego nakładamy pierwszą warstwę, czyli tzw. obrzutkę Knauf Cover Connect. Dopiero po minimum dwóch dniach od nałożenia obrzutki możemy przystąpić do właściwego tynkowania. Pojedyncza warstwa tynku powinna mieć grubość znajdującą się w przedziale 8-20 mm. Powierzchnię wyrównuje się łatą, a po wstępnym ściągnięciu tynku uzupełnia się jego braki i ponownie wyrównuje.
Kolejny etap obróbki, czyli trapezowanie łatą trapezową, wykonuje się następnego dnia, gdy tynk jest suchy, ale jeszcze nie jest twardy. Wyrównujemy w ten sposób podłoże, by przygotować je do zacierania. To jest też moment, kiedy przy pomocy poziomicy i kątownika możemy sprawdzić równość tynku i dokonać pewnych poprawek. Zacieranie tynku wykonujemy pacą poliuretanową lub styropianową. Po tych pracach garaż należy pozostawić bez wietrzenia na ok. 30 dni, po to aby w tynku nie powstały mikropęknięcia.

Cover_CONNECT

Wykończenie podłogi

Po wykończenia podłogi w garażu najlepiej jest użyć gotowej masy samopoziomującej. Do tego celu najlepiej nadaje się samopoziomująca, wielozakresowa masa Knauf M3 Allround. Służy ona do wyrównywania jastrychów cementowych, suchych podłóg, posadzek betonowych i kamiennych.

M-3 Allround

Przygotowanie podłoża

Podłoże musi być nośne, stabilne, czyste i suche, o wilgotności poniżej 4%. Szczególnie ważne jest usunięcie substancji oleistych typu smary i oleje oraz luźnych elementów, które mogą utrudnić przyczepność. Temperatura podłoża musi wynosić od +5°C do +25°C.

Dylatacje

Przed wylewaniem samopoziomującej masy Knauf M3 Allround niezbędne jest wykonanie dylatacji obwodowej oddzielającej wylaną masę od ścian garażu. Do tego celu stosuje się specjalną brzegową taśmę dylatacyjną, ale można też użyć cienkich pasków styropianu. Jeśli w starym podłożu istnieją szczeliny dylatacyjne należy je również przenieść na powierzchnię wylewki. Dodatkowe dylatacje należy zastosować w strefie bramy garażowej lub filarów.

Gruntowanie

Ewentualne ubytki i nierówności w podłożu najpierw uzupełnia się masą Knauf M1 Repair warstwą od 3 mm do maksimum 50 mm. Jeśli podłoże nie jest chłonne, np. posadzki kamienne, ceramiczne, gruntuje się je emulsją Knauf Haftemulsion rozcieńczoną wodą w stosunku 1:2, jeśli jest chłonne to w stosunku 1:3.

shutterstock_392873998

Nanoszenie

Rozrobioną zaprawę Knauf M3 Allround należy zużyć w ciągu ok. 20 minut, a prace można wykonywać w temperaturze od +5°C. Zaprawę rozprowadza się pasami, wspomagając rozpływanie się masy za pomocą pacy stalowej. Dodatkowo należy odpowietrzać ją wałkiem kolczastym. Jednorazowa grubość zaprawy powinna wynosić nie mniej niż 3 mm i nie więcej niż 30 mm. Rozrobioną zaprawę możemy nakładać ręcznie lub maszynowo. Po tak przygotowanej podłodze można chodzić nie wcześniej niż po 4 godzinach, a pełną wytrzymałość uzyskujemy po 28 dniach.

PORADNIK TECHNICZNY

Knauf Cover-In Slow                                             Knauf M3 Allround

Cover In Slow_07M-3 Allround

Knauf Cover Connect                                               Knauf Haftgrund

Cover_CONNECTHAFTGRUND

 

 

Udostępnij:

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Jak estetycznie zamaskować kaloryfer w mieszkaniu?

Niezbędne, ale z reguły nieestetyczne. Kaloryfery – bo to o nich >>>

Jak prawidłowo wykonać suche tynki?

Istnieje wiele możliwości wykończenia wewnętrznych ścian >>>

Ciepło płynie od podłogi, czyli ocieplamy posadzki styropianem

Straty spowodowane nieprawidłowym ociepleniem podłogi mogą >>>

Powrót terakoty we wnętrzach

Niektórzy twierdzą, że podłoga to wizytówka każdego gospodarza. >>>

Którędy uciekają pieniądze? Test termiczny – jak go przeprowadzić

Czasem nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że moglibyśmy >>>

5 najczęstszych błędów podczas wykonywania izolacji fundamentów

Fundament przenosi obciążenie całego budynku na grunt, dlatego tak >>>

Jak zaprojektować łazienkę?

Urządzenie łazienki to wielkie pole do popisu dla wyobraźni >>>

Izolacje akustyczne i techniczne

  Poprowadzenie instalacji wodnej, kanalizacyjnej czy >>>

Ciepło bez grzejników-ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe stanowi atrakcyjną alternatywę dla >>>

Podłoga – jak dobrać styropian i wylewkę

Prawidłowe wykonanie ocieplenia i wylewek na podłodze wymaga >>>

Modna biała podłoga

Grunt to podłoga. Wyznacza styl i atmosferę mieszkania. Od pewnego >>>

Jak zamontować szary styropian?

Szary styropian jest coraz bardziej popularnym w Polsce materiałem >>>

CZYTAJ PODOBNE

modal_left

ZAPISZ SIĘ
NA NEWSLETTER


Zapisz sie!