x

Pion wodno-kanalizacyjny z płytami k-g

Budowa i remont

W nowo budowanych domach miejscem prowadzenie intalacji wodno-kanalizacyjnych jest najczęsciej wnęka obok pionu wentylacyjnego lub komina. Zamiast uciążliwego wkuwania się w ścianę, coraz częściej zabudowuje się piony wod-kan. ściankami z płyt gipsowych. Zanim to jednak nastąpi, trzeba pamiętać o dopilnowaniu kilku ważnych spraw.

Pierwsza to zabezpieczenie rury doprowadzającej wodę. Ponieważ różnica temperatur między wodą a powietrzem może być duża, grozi to “spoceniem” rury. Jeśli będzie mokra, wilgoć przedostanie się do warstwy izolacyjnej i płyt gipsowych, co grozi ich zniszczeniem. Dlatego rury należy zabezpieczyć otuliną z pianki. Podnosi ona tzw. “punkt rosy” i chroni rury przed zawilgoceniem.

Kolejna sprawa to wytłumienie dźwięków wody z pionu kanalizacyjnego. Pusta ścianka działowa, pokryta wyłącznie płytą gipsową działała by w tym wypadku jak pudło rezonansowe. Dlatego zawsze wypełnia się ją wewnątrz warstwą wełny mineralnej, której zadaniem jest tłumienie dźwięku wody spuszczanej z WC lub wanny. Stąd tak ważne jest zabezpieczenie rur wodnych otuliną, gdyż bez niej wilgoć mogłaby wejść w warstwę wełny.

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE