Jak zaprojektować kino domowe?

Urządzanie nowego mieszkania to doskonała okazja do stworzenia przemyślanej instalacji kina domowego. Staranne planowanie pozwoli uniknąć później przykrych niespodzianek, a domowa sala kinowa będzie bardziej estetyczna. Co więcej – możemy taką instalację zaplanować sami, bez pomocy wyspecjalizowanej firmy.
Realizacja niektórych pomysłów musi rozpocząć się na bardzo wczesnym etapie – na przykład instalacja głośników sufitowych lub montowanych w ścianie może wymagać zbudowania dodatkowej ścianki kartonowo-gipsowej. Wcześniej trzeba też pomyśleć o właściwym rozmieszczeniu kontaktów – to sprawa, o której często się zapomina, a przecież ciągnące się pod ścianami przedłużacze mogą całkowicie zepsuć wrażenie elegancji.
Planowanie systemu kina domowego dobrze jest rozpocząć, gdy mieszkanie jest jeszcze w stanie surowym. Pozwoli to na takie rozplanowanie pomieszczenia, aby bez problemu łączyło różne funkcje. Poprowadzenie kabli pod parkietem i wzdłuż listew oraz odpowiednie rozmieszczenie gniazdek zasilających sprawi, że całość będzie wyglądać czysto i efektownie. Podwieszany sufit umożliwi dyskretną instalację głośników sufitowych.
Pomieszczenie, w którym będzie instalowane kino domowe to zwykle pokój dzienny. Planując instalację, trzeba w miarę możliwości ukrywać elementy mogące oszpecić pomieszczenie. Musimy też pamiętać, że pokój ten nie będzie służył tylko jako sala kina domowego. Głośniki i telewizor nie mogą przeszkadzać w codziennym życiu ani zbytnio rzucać się w oczy.
Jedną z największych zalet budowy systemu kina domowego wraz z urządzaniem mieszkania jest możliwość dyskretnego i bezkolizyjnego poprowadzenia kabli. Unikamy wszechobecnych przedłużaczy, wiązek przewodów głośnikowych ciągnących się pod ścianami czy podobnych utrudnień. Jeżeli jesteśmy już pewni, gdzie będzie stał telewizor, zadbajmy o zamontowanie za nim w ścianie co najmniej dwóch gniazdek zasilania oraz wyprowadzenie instalacji telewizji kablowej czy satelitarnej. Myśląc perspektywicznie, można przygotować w domu okablowanie sieciowe do komputera (pociągnięcie dodatkowego przewodu nie jest problemem, a pozwoli w przyszłości podłączyć np. laptopa w dowolnym miejscu mieszkania).
Kable głośnikowe czy sieciowe dobrze jest prowadzić w taki sposób, by w razie wymiany nie trzeba było kuć ścian. Doskonale sprawdzają się tu plastikowe rurki montażowe. Należy jednak unikać równoległego prowadzenia kabli głośnikowych i zasilających, może to bowiem być przyczyną zakłóceń.
To właściwie dopiero plan instalacji. Początek urządzania mieszkania to jednak właśnie najlepszy moment na to, by usiąść i z planem w ręku przemyśleć rozmieszczenie całego systemu kina w domu. Oczywiście nie obędzie się bez starannego obejrzenia pomieszczenia.
źródło: www.kinodomowe.idg.pl
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Jak zabezpieczyć drewno na elewacji?
Elewacja w pełnym deskowaniu czy dom z bali to ogromne wyzwanie na >>>
Oszczędzanie: tniemy koszty energii
Nie każdego, kto chciałby zmniejszyć koszty utrzymania domu lub >>>
Świąteczne iluminacje na elewacjach. Piękne ściany nie tylko od święta!
Właściciele domów jednorodzinnych coraz chętniej, ozdabiając >>>
DIY – jak odnowić stare meble
W dekoracji wnętrz nie wygasa trend na inspiracje poprzednią >>>
Budowa poza miastem. Przekształcenie działki rolnej w budowlaną
Z ekonomicznego punktu widzenia budowa domu mieszkalnego na działce >>>
Jak zaprojektować kino domowe?
Urządzanie nowego mieszkania to doskonała okazja do stworzenia >>>
Montaż okien w warstwie ocieplenia
Wszyscy chcemy mieć ciepło w domu, a jednocześnie płacić jak >>>
Biała kuchnia na wysoki połysk
Czy chcesz, by Twoja kuchnia była reprezentacyjnym pomieszczeniem w >>>
Kominki – konserwacja i odpowiednie gatunki drewna do palenia
Jesień i zima to czas, w którym najczęściej korzystamy z >>>
Białe wnętrza w świątecznym klimacie. Mozaiki z pozostałości po remoncie.
Czy kiedykolwiek przyszło Ci do głowy, by poremontowym resztkom >>>