x

Ściany

Grubość styropianu na ocieplenie

Budowa i remont

Warstwa izolacyjna jest niezbędna, aby zapewnić przyjazny mikroklimat w budynku. Ważne, aby zastosowany styropian posiadał odpowiednie parametry (oraz odpowiednią do nich grubość).

Projekt budowlany

Dla nowo budowanych budynków grubość warstwy ocieplenia oraz inne niezbędne elementy systemu ociepleń powinny zostać zawarte w projekcie budowlanym. Dla budynków już istniejących grubość warstwy styropianu powinna być określona przez specjalistę wykwalifikowanego do wykonywania audytów energetycznych.
Wymogi dotyczące izolacyjności cieplnej przegród budowlanych (ścian, dachów)  zawarte są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie Warunków Technicznych, jakie powinny spełniać budynki.

Maksymalne wartości

Warunki Techniczne zawierają tabelę, w której zostały określone maksymalne wartości współczynnika przenikania ciepła U, jakie są dopuszczalne dla wskazanych typów przegród w zależności od sposobu eksploatacji i typu budynku.
Zbyt cienka warstwa ocieplenia nie zapewni odpowiednio niskiego współczynnika U, czyli w praktyce nie zagwarantuje optymalnych oszczędności na kosztach ogrzewania, na które liczy inwestor.
W Polsce wciąż najbardziej  popularną grubością warstwy styropianu jest 10cm. Do spełnienia najprostszych wymagań rozporządzenia ta podstawowa grubość płyty zwykle wystarczy, pod warunkiem, że styropian będzie posiadał minimalny zalecany* współczynnik przewodzenia ciepła (nie większy niż 0,040 W/(mK) oraz wytrzymałość na rozciąganie TR przynajmniej na poziomie 80kPa.

Należy jednak zauważyć, że rachunek zysków i strat na kosztach ogrzewania coraz częściej zachęca inwestorów do zastosowania grubszych warstw styropianów: 15-25cm. Obserwujemy również wyraźną tendencję zastępowania styropianów białych, grafitowymi, które gwarantują podobne efekty docieplenia przy mniejszych o ok. 20% w porównaniu do styropianu białego (np. o lambdzie = 0,040 W/(mK) grubościach płyt. Mniejsza grubość płyt grafitowych sprawdza się przy ościeżach okiennych oraz daje możliwość pełniejszego wykorzystania przestrzeni użytkowych, takich jak loggie i tarasy.
W przypadku budynków pasywnych lub „zeroenergetycznych” warstwa ocieplenia może nawet dochodzić do ponad 30 cm styropianu λ=0,031W/(mK).
Pamiętajmy, że jednorazowa inwestycja w odpowiednio grubą warstwę styropianu (również o jak najwyższej wadze 1m3) procentuje przez długie lata eksploatacji budynku dlatego warto dobrze przemyśleć ten etap inwestycji.
• Zalecenie Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu dla styropianów elewacyjnych

Udostępnij:

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Materiały termoizolacyjne Knauf

Firma Knauf Insulation rozszerzyła swoją ofertę o nowe materiały >>>

Spękania na połączeniu ścian?

Spękania takie są najczęściej wynikiem błędów wykonawczych >>>

Grubość styropianu na ocieplenie

Warstwa izolacyjna jest niezbędna, aby zapewnić przyjazny >>>

Sucha podłoga z płyt gipsowych

W sytuacji, kiedy nie można obciążać stropu, albo zależy nam na >>>

Jak wykonać fasadę wentylowaną

Jednym z rozwiązań stosowanych przy izolacji ścian zewnętrznych >>>

Tynki grubo- i cienkowarstwowe

Piotr z Międzylesia: Czym różnią się tynki grubo i >>>

Jak położyć tynk gipsowy, krok po kroku

Tynk gipsowy to znakomity sposób na uzyskanie ciekawego efektu we >>>

Jak ocieplić elewację domu styropianem?

Mam do ocieplenia nieduży budynek jednorodzinny. Ze względów >>>

Jak wykonać tynki strukturalne?

Tynki strukturalne, dzięki wyraźnym fakturom i przenikającym >>>

Szafka na niewzmocnionej przedściance

Tomek: Chciałbym zapytać, czy są Państwo w stanie doradzić mi w >>>

Szpachlowanie starych ścian i sufitów

Chciałbym się dowiedzieć jakiej masy gipsowej użyć do >>>

Izolacje: dlaczego warto ocieplać?

Dobra izolacja budynku, to kosztowna inwestycja. Jednak z >>>

CZYTAJ PODOBNE