x

Profesjonalny montaż płyt styropianowych

Płyty styropianowe to popularny materiał wykorzystywany do termoizolacji budynków. Zawdzięcza to po części cenie, lekkości i łatwości w transporcie i magazynowaniu, jak również dobrym właściwościom izolacyjnym. Podstawą udanego ocieplenia jest jednak przede wszystkim profesjonalny montaż płyt styropianowych.

Prawidłowa termoizolacja zapewnia nie tylko odpowiedni komfort cieplny wewnątrz budynku, lecz także pozwala zmniejszyć straty energetyczne, dzięki czemu budynek jest bardziej przyjazny środowisku, a rachunki za energię niższe. Popularnym materiałem do tego typu modernizacji są płyty styropianowe. Podpowiadamy, jak osiągnąć najwyższy standard termoizolacji z grafitowymi płytami Knauf Therm ETIXX Fasada 31. Ich opatentowana konstrukcja sama w sobie zawiera instrukcję prawidłowego montażu płyt styropianowych!

Zobacz także: Ocieplamy nowy budynek. Styropian czy wełna?

Montaż płyt styropianowych

Podstawą prawidłowego montażu płyt styropianowych jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Powinno ono być równe, gładkie i odpylone. Jeśli ocieplamy budynek remontowany, należy zwrócić szczególną uwagę na oczyszczenie elewacji z ruchomych elementów, fragmentów starego tynku, wypełnienie ubytków i wyrównanie powierzchni. W przeciwnym razie klej może nie związać prawidłowo płyt z podłożem.

Jeśli odpowiednio przygotowaliśmy podłoże, możemy przystąpić do montażu płyt styropianowych. Pracę zaczynamy od zamocowania listwy cokołowej. Jej zadaniem jest zapewnienie właściwego i równego na całej powierzchni wypoziomowania płyt, jak również ochrona materiału w jego dolnej warstwie. Listwę należy zamontować 30–100 cm od powierzchni gruntu, łącząc ją ze ścianą 3 łącznikami na metr.

Montaż płyt styropianowych. Wierzch płyty ETIXX

Wierzch płyty ETIXX

Przygotowanie kleju

Następnym krokiem jest przygotowanie kleju, który należy rozrobić zgodnie z instrukcją producenta. Klej nanosimy na powierzchnię płyty tworząc ramkę wzdłuż krawędzi, a w środku ramki nanosimy do siedmiu “placków”, aby łącznie klej zajmował ok. 40% powierzchni płyty. W celu ułatwienia pracy, spód płyt ETIXX oznaczony został miejscami optymalnego nałożenia kleju. Ważne jest, aby klej aplikować wyłącznie na styropian, nigdy na fasadę budynku. Pokryte klejem płyty zdecydowanym ruchem dociskamy do muru. Płyty ETIXX na spodniej krawędzi, posiadają fazę, dzięki której powstaje miejsce na nadmiar kleju. Gwarantuje to dokładne przyleganie płyt do siebie, co zapobiega mostkom termicznym.

Zobacz także: Trzy błędy przy ocieplaniu domu

Układanie warstw

Istotne jest, aby kolejne warstwy styropianu układać od dołu do góry na tzw. mijankę, czyli z przesunięciem o połowę szerokości płyty. Płyty ETIXX posiadają gofrowaną fakturę poprawiającą przyczepność kolejnych warstw systemu ociepleń, co ułatwia ich odpowiednie ułożenie, a 5 trapezoidalnych rowków na spodzie zwiększa ich związanie z murem. Chociaż nie jest to wymagane, szczególnie podczas ocieplania niższych budynków, płyty styropianowe można dodatkowo zamocować mechanicznie. Jest to tzw. kołkowanie i polega na przytwierdzeniu płyt do podłoża łącznikami mechanicznymi. Kołkowanie należy rozpocząć co najmniej dwa dni po klejeniu, stosując w tym celu od 4 do 6 kołków na 1 m². Płyty ETIXX Fasada mają wyraźnie zaznaczone miejsca kołkowania, co ułatwia profesjonalne rozmieszczenie łączników na ich powierzchni.

Zobacz także: Styropian do systemów ociepleń

Praca z siatką zbrojeniową

Dwa dni po zakończeniu montowania płyt można przystąpić do zatapiania siatki zbrojeniowej. W tym celu rozrabiamy masę klejową i nanosimy ją równomiernie na płyty styropianowe, a następnie zatapiamy siatkę. Należy ją układać pionowo, pamiętając o 10 cm zakładach. Następnie pokrywamy siatkę kolejną, cienką warstwą kleju tak, aby była ona niewidoczna. Tak zamontowaną i uzbrojoną izolację można po kolejnych dwóch dniach zagruntować i przystąpić do tynkowania.

Montaż płyt styropianowych. Spód płyty ETIXX

Spód płyty ETIXX

Najwyższy standard termoizolacji

Z płytami Knauf ETIXX Fasada montaż przebiegnie sprawnie i profesjonalnie. Symbole i oznaczenia na powierzchni płyty ułatwią nałożenie kleju oraz kołkowanie w odpowiednich miejscach, a faktura płyt sprawi, że będą one odpowiednio przylegać do muru. Poziome i pionowe linie redukują naprężenia wewnętrzne płyty, a ich doskonałe parametry izolacyjne zapewnią odpowiedni komfort cieplny budynku.

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE