x

Mostki cieplne – tędy ucieka ciepło

Remont

Mostki cieplne (termiczne), są to miejsca, przez które ciepło ucieka z domu. Mogą one podnosić nawet o 20 procent zapotrzebowanie domu na ciepło. Mostki cieplne powstają w wyniku wad projektowych lub niestarannego wykonawstwa, dlatego takie miejsca mogą wystąpić nawet, gdy warstwa izolacji termicznej jest bardzo gruba.

domekcieplolubny_maly.jpg

Ryzyka wystąpienia mostków cieplnych nie ma tylko wtedy, jeśli izolacja termiczna jest ciągła na całej powierzchni ściany zewnętrznej. Niestety, choć każdy projekt – nie tylko domu jednorodzinnego – powinien zawierać szczegóły konstrukcji i izolacji słabych termicznie miejsc w ścianach zewnętrznych budynku, zwykle to jest jedynie teoria.

W praktyce często nie przestrzega się przepisów określających zakres dokumentacji projektowej. Najczęściej więc nie zawiera ona rysunków detali – również tych, które mają wpływ na właściwości cieplne ścian. A gdy nie ma szczegółowych rysunków ani opisów, wykonawca może łatwo popełnić błąd, którego nie zauważy ani inwestor, ani nawet inspektor nadzoru.

Oprócz złego projektu i niestarannego wykonawstwa sytuację pogarsza powszechnie stosowanie szczelnych okien, uniemożliwiających dopływ świeżego powietrza. W konsekwencji w pomieszczeniach zwiększa się wilgotność, która powoduje wykraplanie pary wodnej i rozwój pleśni w miejscach mostków cieplnych.  Choć więc za projekt z detalami słabych miejsc trzeba zapłacić więcej (około 30%), to warto to zrobić.

Najwięcej ciepła ucieka z domu przez źle zaprojektowane połączenia wspornikowych płyt balkonowych ze stropem żelbetowym. Przez balkon dwumetrowej szerokości może uciekać tyle samo ciepła co przez nieocieploną ścianę zewnętrzną budynku, liczącą ponad dziesięć metrów kwadratowych.

ucieczka-ciepla-balkon.jpg

Ze względów konstrukcyjnych całkowite wyeliminowanie mostków w tym miejscu jest prawie niemożliwe, ale można znacznie ograniczyć ucieczkę ciepła dzięki warstwie ocieplenia polistyrenu ekstrudowanego lub twardego styropianu, układanej zarówno od góry, jak i od dołu płyty balkonowej. Równie dobrym rozwiązaniem jest wykonanie balkonu, którego konstrukcja opiera się na słupach lub jest punktowo zamocowana do konstrukcji budynku.

źródło: TermoDom.pl

 

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE