x

Jak urządzić pokój dziecka na poddaszu

Pokój dziecka musi spełniać wiele funkcji – pokoju do nauki, zabawy, ćwiczeń i przechowywania. Ważny jest więc jego kształt, wielkość i sposób oświetlenia. Oto 8 rzeczy, o których trzeba pamiętać urządzając pokój dziecka na poddaszu. 

Dla małego dziecka przestrzeń pod skosami w pokoju na poddaszu może być szalenie inspirująca. Daje przede wszystkim możliwość kreatywnych zabaw. Ponieważ małe dziecko bawi się najczęściej na podłodze, łatwo jest wykorzystać miejsce przy ścianach na postawienie tam skrzyń na zabawki, niskich regałów na książki czy małego stolika do rysowania. Nawet jeśli dziecko wstanie, skośne połacie nie będą zagrożeniem dla jego bezpieczeństwa.

O skosach wynikających z kształtu i nachylenia dachu mówi się różnie. Jedni je przeklinają, a inni cenią oryginalność nietypowych przestrzeni mieszkalnych. Akurat skosy w pokoju dziecka wcale nie muszą być przekleństwem, a sposobem na rozwiązanie problemu nadmiernej ilości zabawek, ubrań, tudzież innych skarbów, których każdy maluch posiada w ilościach niezliczonych i wcale nie zamierza się z nimi rozstawać.

1. Pokój dziecka na poddaszu z łóżkiem lub biurkiem pod skosem

 

W pokoju dziecka na poddaszu, ustaw pod skosem łóżko lub biurko

Zamiast zabudowywać miejsce pod skosem można po prostu ustawić tu łóżko lub biurko do nauki. Jeśli pokój jest niewielki za wszelką cenę starajmy się pozostawić jego centralną część pustą. Miejsce to posłuży małemu dziecku jako domowy plac zabaw, a starsze dziecko zawsze doceni je, jako niczym nieograniczoną przestrzeń użytkową.

2. Pokój dziecka na poddaszu z półkami pod skosem

Pokój dziecka na poddaszu

Skosy poddasza są idealnym miejscem na zorganizowanie tam schowków, niewielkich szafek na ubranka dziecięce oraz innych praktycznych miejsc do przechowywania rzeczy. Nie bójmy się zatem zabudowywać skosów w pokoju na poddaszu szufladami, szafami robionymi na wymiar lub ustawiać pod nimi dziecięcych kufrów, skrzyń i innych pojemników mieszczących cały świat naszych milusińskich. Jednak pamiętajmy przy tym, aby nie popaść w przesadę.

Należy bowiem zdawać sobie sprawę, że jeśli nadmiernie zabudujemy niską przestrzeń, będzie ona wydawała się optycznie mniejsza, a nawet przytłaczająca.

3. Pokój dziecka na poddaszu ze schodami oklejonymi matą antypoślizgową

Planując pokój dziecka na poddaszu warto pamiętać o zainstalowaniu maty antypoślizgowej na schodach.

Podczas aranżacji  pokoju na poddaszu dla dziecka należy przede wszystkim uwzględnić bezpieczeństwo malucha. Do pomieszczeń poddasza prowadzą schody. Podczas ich wykańczanie zwróćmy uwagę, aby materiał na stopniach być antypoślizgowy i bezpieczny dla dziecka.

Planując schody warto także zaprojektować je w taki sposób, aby same stopnie miały odpowiednie wymiary, a bieg został osłonięty bezpieczną balustradą.

4. Pokój dziecka na poddaszu z dużymi oknami

Pokój dziecka na poddaszu

Ponieważ pokój dziecięcy jest wielofunkcyjny, koniecznie trzeba zapewnić mu odpowiednią ilość naturalnego światła. Jeśli w pomieszczeniu jest okno w ścianie szczytowej lub lukarna, warto uzupełnić je oknem połaciowym, które lepiej doświetli na przykład miejsce do odrabiania lekcji.
W celu doświetlenia przestrzeni mieszkalnej najczęściej montuje się okna połaciowe. Są one bardzo dobrym rozwiązaniem, ale tylko pod warunkiem, że będą wykonane z odpowiedniego materiału i zostaną doposażone we właściwe zabezpieczenia. Szyba okienna powinna być tak skonstruowana, aby – w razie jej stłuczenia – szkło nie spadło rozsypując się w drobny mak po podłodze. Zaś cały system okienny powinien posiadać takie zabezpieczenia, by dziecko nie miało możliwości samodzielnie otworzyć okien. Producenci stolarki okiennej proponują w tym zakresie szereg rozmaitych rozwiązań.
Należy jedynie wybrać takie, które sami uznamy za najlepsze dla naszego dziecka. W niektórych sytuacjach wystarczającym zabiegiem jest umiejscowienie klamki okiennej na wysokości, która będzie dla dziecka nieosiągalna. W innych przypadkach stosuje się specjalne kłódeczki lub klamki z kluczykiem, klamki wyjmowane z zamka i inne bezpieczne rozwiązania.

5. Pokój dziecka na poddaszu zrobiony z „bezpiecznych” materiałów

Pokój dziecka na poddaszu

Wykańczając pokój dziecka, warto wybierać spośród materiałów nieszkodzących zdrowiu. Jednak i tu nie powinniśmy napotkać większych problemów, ponieważ rynek oferuje szeroki wybór farb, tapet, wykładzin podłogowych, mebli i innych artykułów wyposażenie wnętrz w pełni bezpiecznych dla zdrowia dziecka.

6. Pokój dziecka na poddaszu to wielofunkcyjne pomieszczenie

 

pokój dziecka na poddaszu

Dziecko spędza w swoim pokoju większą część doby. Pomieszczenie to powinno być zatem jednocześnie sypialnią, bawialnią oraz miejscem do nauki. Oznacza to, iż w pokoju dziecka powinny stanąć odpowiednie dla wieku pociechy meble i sprzęty.

Trudno jest podać gotową receptę na ich wybór oraz dopasowanie do wnętrza. Inaczej bowiem urządza się pokój, w którym mieszkać ma małe dziecko, a inaczej pomieszczenie przeznaczone dla nastolatka. Jeżeli wnętrze znajduje się na poddaszu, zwykle łatwiejsza jest jego aranżacja z myślą o małych dzieciach. Jednak przy odrobinie pomysłowości i wysiłku – pod dachem można także urządzić wygodnyi funkcjonalny pokój dla wymagającego nastolatka.

Według standardów pokój dziecka powinien mieć przynajmniej 11 m² powierzchni. Jeśli w pomieszczeniu są skosy – powierzchnia ta powinna być większa, ponieważ niecała przestrzeń pokoju może być w pełni użytkowana. Pamiętajmy, że aby osoba dorosła mogła schylić się pod istniejącym skosem i nie uderzyć się głową w sufit – wysokość skosu powinna wynosić przynajmniej 140 cm.

Jeśli jednak pokój przeznaczony zostanie dla małego dziecka – wysokość ta może być nieco mniejsza, ale trzeba pamiętać, że dzieci szybko rosną i już kilkunastolatek może osiągnąć wzrost osoby dorosłej.

7. Nie warto inwestować w drogie meble

 

Pokój dziecka na poddaszu

Eksperci nie radzą inwestować w szczególnie kosztowne meble i sprzęty wyposażenia pokoju dziecka, bo gusta dziecka szybko się zmieniają. Oprócz tego, że mogą one stać się po prostu bardzo szybko za małe dla pociechy, to zwyczajnie przestaną jej się podobać.

Dlatego też lepiej jest wybierać sprzęty uniwersalne, które można odmienić, np. poprzez ich pomalowanie, oklejenie, udekorowanie naklejkami, itp. Dobrym rozwiązaniem są też meble systemowe, o których producenci wypowiadają się, że „rosną wraz z dzieckiem”.

W przypadku niektórych wnętrz poddasza konieczna jest inwestycja w meble robione na wymiar. Takie meble są przeważnie droższe od standardowych, ale doskonale pasują do obniżonej wysokości pokoju oraz świetnie zabudowują zakamarki pod skosami.

8. Pokój dziecka na poddaszu z motywami bajkowymi

 

Kolorowe ściany w pokoju dziecka na poddaszu

białe chmury na niebieskiej ścianie

Kładąc nacisk na funkcjonalność i ergonomiczność urządzanego wnętrza – nie zapominajmy o jego estetyce oraz o fakcie, że ma to być pokój dla dziecka. Niskie i ograniczone powierzchniowo przestrzenie lepiej jest ze względów estetycznych utrzymywać w jasnych, pastelowych tonacjach.

Pokój dziecka nie musi być przecież monotonny czy pozbawiony koloru i dziecięcej fantazji. Jeśli zatem mamy do czynienia z pomieszczeniem, w którym istnieje wiele skosów, dobrze jest niskie ściany pomalować na jasne kolory, zaś tam, gdzie pionowa przestrzeń jest pełnowartościowa – zastosować barwy ożywcze oraz umieścić dziecięce dekoracje. Dzieci wprost uwielbiają wszelkiego rodzaju motywy bajkowe.

W tym zakresie moda jednak wciąż się zmienia, a maluchy ochoczo podążają za aktualnie obowiązującymi trendami. Podczas dekorowania pokoju dziecka warto stosować takie elementy, które w przyszłości będzie można bez większego trudu zmienić na inne.

Nawet jeśli pokój dla dziecka jest mały, powinien być kolorowy, wesoły i pełen pozytywnej, ożywczej energii. Jednakże mniejsze przestrzenie mieszkalne zawsze wymagają większego wyczucia w ich aranżowaniu. Z tego też powodu w takich właśnie przypadkach warto skonsultować się ze specjalistą, który przynajmniej nakreśli nam wizję aranżacyjną i wskaże najwłaściwsze rozwiązania.

Oprócz specjalisty, zawsze należy uwzględnić oczekiwania i potrzeby naszego dziecka. To właśnie ono okazuje się być często najlepszym doradcą.

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE