x

Parametry materiału izolacyjnego w domu pasywnym

Parametry materiału izolacyjnego w domu pasywnym

Aby nazwać dom pasywnym, musi on spełniać wiele parametrów energooszczędności, a to osiąga się dzięki określonym rozwiązaniom architektoniczno-budowalnym. Budynki takie, kiedyś traktowane jak eksperyment, dziś są niezwykle popularne. Szczególnie istotne są parametry materiału izolacyjnego w domu pasywnym.

Jakie rozwiązania zakładają domy pasywne? Użycie jakich materiałów wchodzi w grę? Jakie parametry materiału izolacyjnego w domu pasywnym dobrać? Jak je w ogóle ocieplać? Oto tylko niektóre z pytań, jakie dotyczą kwestii ogrzewania domów pasywnych. Postaramy się na nie odpowiedzieć.

Definicja domu pasywnego

Dom pasywny to taki, który wymaga minimalnej energii do jego ogrzania – najlepiej, gdyby jej zużycie było poniżej 15 kWh na m2 i to w ujęciu rocznym. To dużo? Mało? Każdy z nas może sam odpowiedzieć na to pytanie – w domach energooszczędnych zapotrzebowanie na energię jest 4 razy większe, a w tradycyjnych nawet 8–10 razy, i może dochodzić do ponad 100–150 kWh na m2 na rok.

Aby osiągnąć tak niskie wskaźniki dla domu pasywnego, potrzebne są określone rozwiązania architektoniczno-budowlane i to na różnych etapach prac. Także jeśli chodzi o materiał izolacyjny.

Zobacz także: Izolacje: dlaczego warto ocieplać?

Dom pasywny w praktyce

  1. Bryła zwarta i prosta

Chodzi przede wszystkim o to, by jak najbardziej zmniejszyć powierzchnię ścian.

  1. Funkcjonalne rozplanowanie pomieszczeń

Tak, żeby zapewnić dobre doświetlenie stref dziennych przy jednoczesnym zmniejszeniu liczby otworów okiennych w innych częściach budynku. Z reguły oznacza to rozmieszczenie salonu i kuchni od strony południowej, sypialni – od zachodu, a łazienki, garderoby i np. garażu – od wschodu. Taka orientacja względem stron świata zapewnia spadek zużycia energii o 5–7%.

Aby uniknąć nagrzewania się pomieszczeń w przypadku zastosowania dużych okien od południa, można postawić na pergole albo wysokie rośliny, które zagwarantują miły chłód. To też doskonałe miejsce na taras, który w ciepłych miesiącach może być przedłużeniem salonu. Inne rozwiązanie? Rolety i żaluzje, które równie skutecznie ograniczą przegrzewanie pokoi.

Zobacz także: Imponujące okna wielkoformatowe

  1. Wybór materiałów do izolacji
  2. Domy pasywne to przede wszystkim budynki dobrze ocieplone – nie oznacza to jednak, że grubość izolacji jest możliwie największa. Liczy się w tym przypadku lambda, czyli współczynnik przewodzenia ciepła. Inny jest dla styropianu, a inny dla wełny mineralnej. Zasada jest jedna: im będzie niższy, tym materiał izolacyjny lepszy
Do izolacji fasad można od niedawna wykorzystywać formowane płyty. Wykonane ze spienionego polistyrenu wzbogaconego cząstkami grafitu mają jeszcze lepsze parametry izolacyjne (λ=0,031 W/mK). Dodatkowo powstają w technologii formowania w prasie – gwarantują proste krawędzie i płaską powierzchnię – i są o 20% większe od standardowej płyty styropianowej (1200 x 600 mm) – oznacza to szybkość i łatwość montażu. Tę ostatnią zapewniają także: faktura zwiększająca przyczepność do muru (nie ma konieczności szlifowania), precyzyjnie oznaczenia miejsc na łączniki mechaniczne oraz poziome i pionowe linie zmniejszające naprężenia wewnątrz płyty. Sprawdź KNAUF Therm ETIXX Fasada 31

Poza zwiększeniem izolacji murów konieczne jest także wyeliminowanie mostków termicznych, czyli miejsc ucieczki ciepła – bez tych dwóch elementów dom pasywny może nie spełniać swojej funkcji.

Parametry materiału izolacyjnego w domu pasywnym

Zobacz także: Komfort cieplny na poddaszu
Każdy, kto ma dom pasywny, wie, że przychodzi mu płacić niższe rachunki za ciepłą wodę i ogrzewanie. W tym ostatnim przypadku dzieje się tak dlatego, że wewnątrz budynku pasywnego panuje stabilna temperatura i to nawet podczas upałów.
Udostępnij:

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Pielęgnacja i konserwacja tarasu z różnych materiałów

Konserwacja tarasu  to sprawa kluczowa – jeśli taras ma być >>>

Jak zmniejszyć zużycie energii

Do końca 2020 r. wszystkie nowe budynki powinny wykazywać niemal >>>

Domek na drzewie – dziecięce marzenie

Kiedy zbudujesz domek na drzewie, Twoje dziecko będzie się tam >>>

Jak zorganizować warzywnik na balkonie?

Czy podoba Wam się określenie „prywatne warzywa”? Świeże, >>>

Urządzamy domową galerię na ścianie

Spersonalizujcie swoje cztery kąty! Nawet najwięksi miłośnicy >>>

Jak dbać o drewniane podłogi?

Zachowanie podłogi z drewna w idealnym stanie nie musi być >>>

Jak optycznie powiększyć małą łazienkę?

Urządzenie małej łazienki to nie lada wyzwanie. Musimy pomieścić >>>

Którędy uciekają pieniądze? Test termiczny – jak go przeprowadzić

Czasem nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że moglibyśmy >>>

Schody w mieszkaniu – 5 pomysłów

Schody to kosztowna inwestycja na lata. Z tego powodu nad ich wyborem >>>

Ogrzewanie domu: przepisy antysmogowe

Ustawa antysmogowa, podpisana przez prezydenta w 2015 roku, dała >>>

Urządzamy salon – zabudowa pod kominek elektryczny i telewizor

Kominek od zawsze kojarzy się nam z domowym ciepłem, przytulną >>>

Problem pary wodnej w budynkach mieszkalnych

Pierwszym sygnałem, który może zaniepokoić domowników, jest >>>

CZYTAJ PODOBNE

modal_left

ZAPISZ SIĘ
NA NEWSLETTER


Zapisz sie!