x

Podłoga – jak dobrać styropian i wylewkę

Prawidłowe wykonanie ocieplenia i wylewek na podłodze wymaga uwzględnienia kilku istotnych elementów.

Jaki styropian?

Warstwa termoizolacji podłogowej pracuje pod dużym obciążeniem, pochodzącym nie tylko od  podkładu podłogowego i od samej podłogi, ale też od ścianek działowych czy mebli. Dlatego ważne jest nie tylko jakiej grubości jest styropian, ale – przede wszystkim – jaka jest jego odporność na ściskanie.

Do izolacji termicznej podłóg powinien być zatem stosowany styropian klasy co najmniej EPS 70  o współczynniku lambda  wynoszącym minimum 0,38 W/(m2.K), na przykład styropian KNAUF Therm PRO Fasada/Dach/Podłoga EPS 70 λ 38. Przy dużych obciążeniach podłogi stosuje się styropian wyższej klasy, na przykład  styropian graitowy KNAUF Therm EXPERT Dach/Podłoga EPS 80 λ 31, biały styropian KNAUF Therm TECHNIC Dach/Podłoga EPS 80 λ 37 lub nawet KNAUF Therm PRO Dach/Podłoga EPS 100 λ 36.

Podczas układania warstwy termoizolacji należy zwrócić uwagę, aby płyty styropianowe były dobrze do siebie dociśnięte i układane w dwóch warstwach z przesunięciem. Podłoże musi być równe, tak, aby izolacja dobrze do niego przylegała, a ściany powinny być otynkowane. Przed naniesieniem wylewki na styropianie należy ułożyć  warstwę rozdzielającą z papy lub folii polietylenowej.

Jaka wylewka?

Wylewka jest warstwą, na której bezpośrednio układa się posadzkę, czy to w postaci parkietu, czy też np. glazury lub terakoty.  Dodatkowo w przypadku ogrzewania podłogowego wylewka musi przewodzić ciepło instalacji grzewczej. Dlatego od rodzaju i jakości wykonania wylewki zależy jakość posadzki.

Plasterer tiled wall

Podłoga – jak dobrać styropian i wylewkę

Najlepszym rozwiązaniem do wnętrz jest samopoziomująca wylewka anhydrytowa. Nie wymaga zbrojenia ponieważ wiąże się bezskurczowo. Jest  płynna, dzięki czemu łatwo się poziomuje.  Wylewki anhydrytowe wiążą w krótkim czasie i nie wymagają pielęgnacji.

Przykładem może być wylewka anhydrytowa Knauf FE 50 Largo. Po związaniu na jej powierzchni nie powstaje warstwa spieku, a co za tym idzie nie wymaga ona dodatkowego szlifowania, a powierzchnia jest równa i gładka.

Knauf FE 50 Largo ma dużą wytrzymałość, dzięki czemu możemy ją wykonywać w cienkich warstwach – przykładowo na styropianie wystarczy 3,5 cm. Już po dwóch dniach od wylania pomieszczenie można wietrzyć, a w przypadku ogrzewania podłogowego po 7 dniach można uruchomić ogrzewanie.

Ważne: wylewka anhydrytowa przez dwa dni powinna być chroniona przed wysoką temperaturą i nadmiernym nasłonecznieniem. Po tym okresie wietrzenie nie powinno być zbyt gwałtowne, najlepiej poprzez nieznaczne uchylenie okien.

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE