x

Sufit marzeń: pomysły na sufit podwieszany

Sufity podwieszane to sposób na nadanie pomieszczeniu niebanalnego charakteru, ukrycie nierównego stropu lub na przykład schowanie rury od okapu. Zebraliśmy pomysły na sufit podwieszany, które możesz wykorzystać w swoim domu.

Sufit podwieszany wykonuje się przeważnie z płyt gipsowo-kartonowych na stelażach stalowych. Pomagają one zarówno urozmaicić wizualnie pomieszczenie, jak i ukryć niedoskonałości sufitu lub nieelegancko wyglądające instalacje. Przy planowaniu tego typu aranżacji wnętrza warto zwrócić uwagę na wysokość pomieszczenia. Zaleca się, aby wynosiła ona przynajmniej 2,8 m, ponieważ w niższych efekt będzie raczej przytłaczający. Nawet najmniejsza konstrukcja tego typu obniży pokój o ok. 5 cm, warto więc zastanowić się, czy nasze wnętrze nadal będzie dobrze wyglądało.

 

Zobacz także: Jak wykonać sufit podwieszany

 

Pomysły na elegancki sufit podwieszany w kuchni

Jednym z pomysłów na zastosowanie sufitu podwieszanego jest wykorzystanie go w kuchni w celu ukrycia wentylacji okapu. Szczególnie, jeśli planujemy stworzenie wyspy kuchennej, nad którą ma on wisieć, a instalacja nie wyglądałaby dobrze. Obniżenie sufitu w tym przypadku pozwoli nie tylko uniknąć tego mankamentu, lecz także umożliwi dodatkową aranżację pomieszczenia.

 

pomysły na sufit podwieszany

Elegancki sufit podwieszany w kuchni

Pomysły na sufit podwieszany z oświetleniem punktowym

Sufit podwieszany, połączony z punktowym oświetleniem, może nadać klimat różnego rodzaju pomieszczeniom: od salonu przez korytarze po łazienkę. Zastosowanie halogenów lub taśm LED-owych, podkreślających kształt sufitu, nada wnętrzu charakter i pozwoli na stworzenie niebanalnego nastroju.

 

Takie rozwiązanie sprawdzi się w salonie, gdzie podkreśli wystrój pomieszczenia, a w korytarzu lub w łazience można w ten sposób zamontować subtelne doświetlenia, umieszczając lampy na przykład nad lustrami.

 

Zobacz także: 12 pomysłów na piękne podwieszane sufity

Zobacz także: Montujemy sufity podwieszane

 

Podczas planowania oświetlenia instalowanego w suficie podwieszanym warto na samym początku dokładnie zaprojektować umieszczenie lamp, ponieważ w pierwszej kolejności instalowane będzie okablowanie i stelaż, a dopiero na końcu płyty g-k.

 

pomysły na sufit podwieszany

Sufit podwieszany z ukrytym oświetleniem

 

Pomysły na elegancki salon z sufitem kasetonowym

Kasetony to kolejny pomysł na niebanalny sufit podwieszany, który sprawdzi się szczególnie w salonie. Do wykonania takiej aranżacji można wykorzystać kasetony gipsowe, metalowe lub z wełny mineralnej lub szklanej. W zależności od tego, na jaki rodzaj się zdecydujemy, trzeba odpowiednio dobrać konstrukcję stelażu – profili konstrukcyjnych czy łączników. Dodatkowym pomysłem na podkreślenie kasetonów jest zamontowanie w części z nich oświetlenia punktowego, na przykład halogenów.

 

Zobacz także: Jak oświetlić sufit podwieszany?

 

Pomysły na sufit podwieszany o nieregularnych kształtach

Projektując sufit podwieszany, czasami warto odejść od standardowych, prostych kształtów. Ciekawymi rozwiązaniami są nieregularne podwieszenia części stropu, jak na przykład owalne podwieszenie na środku pomieszczenia, dodatkowo eksponujące główne oświetlenie w postaci żyrandola. Rozwiązanie takie można wykorzystać w salonie albo w obszernym holu, urozmaicając tym samym proste pomieszczenia.

 

Sufit podwieszany jako podkreślenie linii mebli

Ostatnim z pomysłów jest obniżenie tylko części sufitu pod ścianami, na przykład nad linią mebli. Takie rozwiązanie można zrealizować nawet w niższych pomieszczeniach, ponieważ nie obniżając całego stropu nie przytłaczamy go optycznie, a jedynie urozmaicamy. Również i w tej aranżacji możemy zastosować dodatkowe oświetlenie w postaci halogenów albo taśm LED.

 

Jak zrobić sufit podwieszany?

Na rynku dostępne są elementy do wykonania stelażu sufitu podwieszanego, do których mocuje się płyty gipsowo-kartonowe. Można również skorzystać z gotowych rozwiązań, takich jak system sufitu podwieszanego KNAUF na konstrukcji krzyżowej, dwupoziomowej z okładziną z płyt gipsowo-kartonowych. W skład gotowych systemów wchodzą płyty g-k, niezbędne profile, łączniki i wieszaki, jak również taśmy akustyczne i spoinowe, masy szpachlowe do spoinowania i sama okładzina.

 

Niezależnie od tego, czy chcesz ukryć niedoskonałości pomieszczenia, takie jak nierówny strop czy odkryte instalacje, czy chcesz po prostu nadać wnętrzom niebanalny wygląd, sufit podwieszany może być ciekawym rozwiązaniem. Z odpowiednimi materiałami i pomysłem z pewnością osiągniesz zamierzony rezultat.

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE