x

Jak poprawnie wykonać hydroizolację łazienki

Łazienka jest miejscem szczególnie narażonym na wilgoć i oddziaływanie spływającej wody. Nawet niewielka nieszczelność w pobliżu wanny czy kabiny prysznicowej może spowodować zawilgocenie ścian i sufitów, a w konsekwencji doprowadzić do powstawania pleśni. Dobrze wykonana hydroizolacja zabezpieczy przed taką sytuacją.

Jakim materiałem najlepiej zaizolować łazienkę

Do przeszłości odchodzi stosowanie jako hydroizolacji wszelkiego rodzaju pap, które sprawiały spore kłopoty montażowe. Teraz mamy do dyspozycji gotowe do użycia folie w płynie. Są to preparaty wykonane na bazie żywic syntetycznych, łatwe w użyciu i skuteczne w izolowaniu ścian i podłóg. Wystarczy taką płynną folią pokryć powierzchnię dwa razy, by uzyskać właściwą ochronę. Płynną folię można stosować na wszelkich podłożach: betonowych, tynkach cementowych, cementowo-wapiennych czy na płytach gipsowo-kartonowych.

Do wykonywania hydroizolacji na tarasach i balkonach stosuje się jedno- lub dwuskładnikowe zaprawy uszczelniające, wykonane na bazie cementu. Są bardziej gęste niż folie w płynie, elastyczne i mrozoodporne, co pozwala na ich użycie na zewnątrz.

Wykonanie hydroizolacji łazienki płynną folią – krok po kroku

Jak poprawnie wykonać hydroizolację łazienki

Jak poprawnie wykonać hydroizolację łazienki

  1. Przygotowanie podłoża

Folii nie nakłada się na świeżo wykonane tynki, robi się to minimum 2 tygodnie po ich wykonaniu. Podłoża starsze muszą być stabilne, odtłuszczone i wyrównane.

Spośród różnych produktów dostępnych na rynku, wyróżnia się folia w płynie Knauf HydroFlex, która na standardowych podłożach nie wymaga stosowania dodatkowego środka gruntującego. Standardowe podłoża budowlane gruntujemy folią w płynie Knauf Hydro Flex, rozcieńczoną z wodą w stosunku 1:4. Dzięki temu jeden produkt spełnia dwie funkcje. Gruntowanie dodatkowym preparatem należy wykonać tylko w przypadku niestandardowych i tak zwanych trudnych podłoży.

  • Podłoża porowate np. beton komórkowy – środkiem głęboko gruntującym Knauf Spezialhaftgrund.
  • Podłoża pylące i słabo związane – Knauf Tiefengrund.
  1. Pierwsza warstwa folii

Dobrze wymieszaną płynną folię nanosi się na ściany i podłogi pędzlem, wałkiem lub szczotką, warstwą o grubości ok. 2 mm. W miejscach połączenia ścian z podłogą, w narożnikach i przejściach rur zatapia się dodatkowo taśmę uszczelniającą. Końcówki taśmy powinny na siebie nachodzić i być sklejone. Jej zadaniem jest zapewnienie szczelności tam, gdzie ściany mogą pracować.

  1. Kolejne warstwy folii

Po minimum ok. 3 godzinach, kiedy pierwsza warstwa wyschnie, nakłada się drugą, o grubości ok. 1 mm.  Folię rozprowadza się na powierzchni prostopadle do kierunku nanoszenia pierwszej warstwy. Jeżeli podłoże jest bardzo chłonne – np. betonowe – nakładamy trzecią warstwę.

  1. Wykańczanie łazienki

Płytki ceramiczne można układać na hydroizolacji po wyschnięciu jej ostatniej warstwy, czyli minimum po ok. 12 godzinach. Powinny to być elastyczne, wodoodporne kleje, dopasowane do rodzaju okładziny.

  1. Gdzie kładziemy hydroizolację

Strefy wilgotne łazienki – tam, gdzie nie ma bezpośredniego oddziaływania wody teoretycznie nie wymagają izolacji, ale w praktyce warto zaizolować całą łazienkę. Natomiast obowiązkowo zaizolowania wymagają wszystkie strefy mokre: przede wszystkim cała podłoga, w tym część znajdująca się pod wanną, z wyprowadzeniem folii na ścianę do wysokości 10 cm, strefa kabiny prysznicowej aż do sufitu i powierzchnie znajdujące się w pobliżu urządzeń sanitarnych, w tym np. umywalek – w obszarze co najmniej pół metra od ich krawędzi.

Warto wiedzieć, że niektóre folie nie nadają się do pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym.

Zobacz system do wykonywania hydroizolacji firmy Kanuf:

Jak poprawnie wykonać hydroizolację łazienki

Jak poprawnie wykonać hydroizolację łazienki

W łazienkach

  • Elastyczna folia w płynie Knauf Hydro Flex, do stosowania również w łazienkach z ogrzewaniem podłogowym,
  • Elastyczna, nie przepuszczająca wody taśma uszczelniająca Knauf,

Na balkonach i tarasach

  • Elastyczna zaprawa uszczelniająca, 1-komponentowaKnauf Hydro Flex 1C,
  • Elastyczna zaprawa uszczelniająca, 2-komponentowaKnauf Hydro Flex 2C.

 

 

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE