x

Kuryłowicz

Stefan Kuryłowicz

Był najbardziej wpływowym architektem polskich lat 90. XX wieku i początku XXI wieku. Jego twórczość ukształtowała współczesny pejzaż warszawski. Mówiono o nim, że był “architektem Warszawy” – gdyby nie on i jego projekty, stolica wyglądałaby zupełnie inaczej. Od 1983 prowadził własne biuro projektowe, obecnie pod nazwą Autorska Pracownia Architektury Kuryłowicz & Associates. Był autorem projektów budynków handlowych, biurowych i przemysłowych, po 2000 także budynków mieszkalnych i osiedli, w tym m.in. Eko-Park czy Osiedle Marina Mokotów (oba realizowane od 2000 roku).

Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za udział w projektowaniu i realizacji Terminalu Lotniczego Warszawa – Okęcie z tytułu funkcji Głównego Projektanta Rejonu Międzynarodowego Dworca Lotniczego w Warszawie (1992) i Nagrodą II stopnia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinie Architektury i Budownictwa za zrealizowany projekt siedziby firmy Fuji Film – Polska w Warszawie przy ul. Płowieckiej (1994). Był jedynym Polakiem wspomnianym w prestiżowym albumie Taschen, poświęconym największym światowym sławom architektury od XIX w. do współczesności. Dwa projekty – pawilon ekspozycyjny Eko Parku i budynek LOT-u ukazały się w ekskluzywnym albumie o sztuce “The Phaidon Atlas of Contemporary World Architecture”, prezentującym wybrane obiekty architektury światowej powstałe w latach 1998-2002.

W 2007 roku zdobył nagrodę Kryształowej Cegły za najlepszy obiekt handlowy we wschodniej Polsce (budynek Lublin Plaza), rok wcześniej zdobył I Nagrodę w konkursie SARP na koncepcję architektoniczną kompleksu budynków dydaktycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Kuryłowicz był również nominowany do nagrody Miesa van der Rohe.

Dokument o tym wybitnym architekcie:

Wybrane projekty:

Galeria Warmińska położona jest w wyjątkowym miejscu styku przestrzeni naturalnej oraz miejskiej. Ten dialog jest punktem wyjścia dla idei projektu i zastosowanych rozwiązań – o charakterze architektury decyduje zetknięcie organicznego “języka natury” i utylitarnego “języka człowieka”. Frontowa Elewacja jest wizytówką Centrum. Elementy kształtujące elewacje to struktury będące odniesieniem do tradycji budowlanej Olsztyna – muru pruskiego oraz kamiennego. Wątek organicznej skóry brył frontowych kontynuowany jest poprzez motywy zastosowane w projekcie przestrzeni Main Courtu i Food Courtu, gdzie wnętrze płynnie łączy się ze strefą rekreacji. Zagospodarowanie terenu od strony wzgórza, z amfiteatrem, boiskami i placami zabaw jest zaprojektowane jako główna przestrzeń wypoczynku dla klientów. (Informacje: http://www.apaka.com.pl, Kuryłowicz & Associates)

GaleriaWarminska

GaleriaWarminska2

 

Narodowe Forum Muzyki/Wrocław

Elewacje NFM są pokryte czerwonawymi panelami drewnianymi PRODEMA i złotym aluminium co stanowi symboliczne nawiązanie do wyglądu instrumentów muzycznych i jest dialogiem budynku z otaczającymi budynkami historycznymi z czerwonej cegły. Ceremonialność głównego foyer z wielką czarna ścianą z Corianu i białymi balkonami ma służyć przygotowaniu słuchaczy do uczestnictwa w wydarzeniu artystycznym. (Informacje: http://www.apaka.com.pl, Kuryłowicz & Associates)

Piotr Krajewski - Fotografia Architektury / Architectural Photography

NarodoweCentrumMuzyki2