x

Starck

Philippe Starck

Starck ma nietuzinkową osobowość i charyzmę, naturalny wdzięk i poczucie humoru. Potrafi jednak być też złośliwy. Nie toleruje lenistwa i braku kreatywności.

Philippe Starck urodził się w 1949 roku w Paryżu. Studiował w L’Ecole Camondo, renomowanej szkole designu i projektowania wnętrz. Swoją pierwszą samodzielną pracę rozpoczął w 1968 roku. Rok później został dyrektorem artystycznym firmy Pierre Cardin. Następnie zaczął projektować na własny rachunek.

Miał już na swoim koncie wiele poważnych realizacji, gdy w 1982 roku dostał zamówienie od prezydenta Francji, Francoisa Mitteranda. Starck zaprojektował meble do Pałacu Elizejskiego. Współpracował też z markami Microsoft, Flos, Driade, JC Decaux, Puma i Hansgrohe. Za swoje projekty otrzymał ponad sześćdziesiąt nagród. Trzykrotnie został laureatem Red Dot Award, najbardziej prestiżowego wyróżnienia świata designu.

Mówi się o nim, ze może zaprojektować wszystko. I nie ma w tym cienia przesady. Tworzy budynki, wnętrza hoteli, restauracji, modnych klubów, ale i sprzęt AGD, meble, ubrania, a nawet… szczoteczki do zębów.

Głosi zasadę dostępności w designie. Każdy powinien móc użytkować dobrze zaprojektowane przedmioty, dlatego powinny być one tanie i produkowane masowo. I rzeczywiście, przeciętny klient jest w stanie nabyć wiele spośród jego projektów. Inne, takie jak np. kryształowe świeczniki i żyrandole dla firmy Baccart są bardzo drogie i dostępne tylko dla wybranych.

Najbardziej znane projekty: wyciskacz do cytryn Juicy Salif firmy Alessi, butelka wody mineralnej Vitte, motocykl Aprilia 6.5, sofa Prive (Cassina), krzesło Louise Ghost i fotel Bubble Club (Kartell), oraz krzesła i fotele z kolekcji Kong, Icon, Heritage i Hudson dla firmy Emeco.

Louis Ghost Chair

Louis Ghost Chair

Lampa Bedside Gun

Lampa Bedside Gun

Krzesło Miss Lacy

Krzesło Miss Lacy

Wyciskacz do cytryn dla Alessi

Wyciskacz do cytryn dla Alessi

 

modal_left

ZAPISZ SIĘ
NA NEWSLETTER


Zapisz sie!