x

Prouvé

Jean Prouvé

Uważany jest za jednego z najwybitniejszych konstruktorów XX wieku. Inżynier-samouk, wizjoner, który marzył o seryjnie produkowanych ultralekkich, stalowych domach. Wielu wybitnych architektów i projektantów form użytkowych przyznaje, że Jean Prouvé stał się dla nich inspiracją.

Starał się przenieść przemysłowe metody produkcyjne do architektury, jednocześnie zachowując wysoką jakość estetyczną produktu. Czuł się bardziej inżynierem niż projektantem. Sam o sobie mówił: “lubię logikę, równowagę i klarowność”. Chciał tworzyć sztukę dostępną, funkcjonalną i potrzebną.„Jean Prouvé łączy w swojej osobie architekta i inżyniera, a dokładniej mówiąc, architekta i muratora, gdyż wszystko, czego się dotknie i co projektuje, natychmiast otrzymuje elegancką i plastyczną formę o błyskotliwie rozwiązanej wytrzymałości i produkcji przemysłowej” – napisał o nim Le Corbusier, klasyk francuskiej architektury.

Jean Prouvé uważał, że nie ma różnicy między budową domu a projektowaniem mebla. Do dzisiaj można zwiedzać jego dom we francuskim Nancy. Przy jego wznoszeniu wykorzystał skład odpadów z jego fabryki, które miały tę zaletę, że były modułowe i kompatybilne, a wobec tego umożliwiały budownictwo bez projektowania, polegające na układaniu klocków, które stopniowo zespalały się w pragmatycznie zakomponowaną całość. Z każdego pomieszczenia tego budynku możemy obejrzeć panoramę miasta, w którym dominują dzisiaj żelbetowe blokowiska.

ferembal-house-11

Dom w Nancy:

Jean Prouvé w swojej fabryce meblarskiej w Nancy zatrudniał przeszło 200 osób. Projektował, testował i produkował meble i prefabrykaty budowlane, fasady kurtynowe, okna, drzwi, pokrycia dachowe itd.

 

500_500_productGfx_ba6c8ba0ab3c42dee7f53d3bf67ddcf8

Fotel Cite jest jednym z najwcześniejszych projektów Jeana Prouve. Zaprojektowany został w 1930 roku na konkurs meblarski, później stanął również w mieszkaniu samego Prouve. Charakterystyczne podłokietniki obciągnięte skórą są z całą pewnością cechą rozpoznawczą tego fotela.

lampa

 

W 1950 roku do domu “Tropique” zaprojektował lampę Potence; z długim wysięgnikiem, chyba pierwszy w świecie kinkiet, który –ze względu na nietypową długość ramienia – pełni też rolę centralnie sytuowanej lampy sufitowej. Jak wszystkie projekty Prouvégo, Potence ilustruje minimalistyczną postawę projektanta-modernisty, dążącego do ekonomicznego gospodarowania materiałem i tworzącego formę, która ma przede wszystkim oddziaływać estetycznie logiką konstrukcji i pięknem użyteczności.

krzeslo-model-g5Krzesło Standard z metalowymi nogami i siedziskiem ze sklejki dębowej to najbardziej znany projekt Prouve, zrealizowany na zlecenie dla Uniwersytetu w Nancy w 1934 roku. Krzesło to niezmiennie pozostaje w modzie i jest chętnie zamawiane przez znawców tematu. Jego tylne nogi mają profil trapezu i dzięki temu są bardzo wytrzymałe i przejmują cały ciężar ciała siedzącego.