x

Urquiola

Patricia Urquiola

Patricia Urquiola

Jest ikoną nowoczesnego włoskiego wzornictwa i należy do najbardziej rozpoznawanych twórców współczesnego designu. Jej pomysły nieustannie wzbudzają zachwyt i uznanie na całym świecie.

Patricia Urquiola urodziła się w 1961 w Oviedo, w Hiszpanii. Studiowała architekturę w Madrycie i w Mediolanie, gdzie zdobyła tytuł architekta, ucząc się u znanego współczesnego twórcy Achille Castilioniego. W latach 1990 – 1992 pełniła rolę asystenta profesora w Milan Polytechnic oraz w Ecole Nationale Superieure de Creation Industrielle w Paryżu.

W 1991 rozpoczęła pracę w mediolańskim biurze rozwoju produktu firmy De Padova, współpracując z mistrzem włoskiego wzornictwa, Vico Magistrettim. W 1998 roku została dyrektorem artystycznym włoskiej firmy Moroso. Wtedy to zdobyła uznanie nie tylko środowiska architektów, ale także szerokiego grona odbiorców.

W 2001 otworzyła własne studio w Mediolanie zajmujące się wzornictwem, instalacjami i architekturą. Obecnie dizajnerka pracuje dla firm B&B Italia, Driade, Alessi, Cassina i Moroso. Z firmą Hansgrohe zrealizowała jeden ze swoich najważniejszych projektów – wizję metaforycznej łazienki, której kontynuacją jest linia łazienkowa Axor Urquiola.

Porcelana Landscape dla Rosenthal

Patricia Urquiola jest aktualnie jedną z najbardziej rozpoznawanych i cenionych projektantek. Projektuje przedmioty, które mają swój niepowtarzalny kobiecy charakter. Nie stroni od motywów kwiatowych, form organicznych, koronek (np. zestaw porcelany „Landscape” zaprojektowanego dla Rosenthal). Lubi formy geometryczne, kolor, a jej projekty to nie tylko zbiór rozpoznawalnych motywów, ale umiejętność łączenia pozornie odległych form.

Wazony Matelasse

Projekty Urquioli dla marki Kartell to namacalny dowód twórczych możliwości projektantki. Przykładem mogą być wazony „Matelasse”, które inspirowane są francuską tkaniną przyjmują formę geometrycznej bryły. Podobnie również, zaprojektowane dla Kartella, stoliki „Usame” i „T-Table”, które łączą w sobie minimalistyczną formę z dyskretnymi motywami roślinnymi, a także „Spirogira” – kosze na owoce zaprojektowane dla Alessi.

Stolik USAME

modal_left

ZAPISZ SIĘ
NA NEWSLETTER


Zapisz sie!