x

Rodzaje gładzi szpachlowych na ściany

Gładź szpachlowa to rodzaj tynku cienkowarstwowego, układanego w postaci jednej lub więcej powłok o grubości od 0,1 do 5 mm w zależności od wymagań podłoża. Gładzie gipsowe i polimerowe przeznaczone są do całopowierzchniowego, finalnego wykończenia powierzchni sufitów i ścian wewnątrz pomieszczeń. Natomiast gładzie cementowo-wapienne mogą być stosowane również na zewnątrz. Gładzi nie stosuje się do uzupełniania większych ubytków w podłożu – do tego celu przeznaczone są masy szpachlowe.

shutterstock_380447515

Gładzie stosuje się zarówno do wykańczania nowych budynków, jak i do prac remontowych. Do dyspozycji mamy nie tylko gładzie w postaci proszku, ale też gładzie gotowe. Jest ich poza tym kilka rodzajów: gipsowe, cementowo- wapienne i polimerowe. Którą zatem wybrać? Zależy to od rodzaju podłoża, przeznaczenia pomieszczenia, efektu, jaki chcemy uzyskać oraz od tego czy planujemy samodzielne przeprowadzenie remontu.

Gładź do stosowania na zewnątrz, w pomieszczeniach mokrych i nieogrzewanych

W pomieszczeniach nieogrzewanych i narażonych na dużą wilgoć, takich jak piwnice, spiżarnie, pralnie, a także na zewnątrz budynków – na ścianach elewacyjnych, czy wnękach balkonowych – stosuje się gładzie cementowo-wapienne. Są paroprzepuszczalne i twarde, dzięki czemu mogą być wykorzystywane w miejscach narażonych na uszkodzenia mechaniczne, np. na klatkach schodowych, w garażach, czy budynkach gospodarczych.

Cementowa_Biała

W takich miejscach stosujemy Knauf Gładź Cementową Białą. Jest to specjalna masa szpachlowa na bazie cementu i wapna. Stosuje się ją jako warstwę wykończeniową na podłożach betonowych i tradycyjnych tynkach cementowo-wapiennych, które mają szorstką i chropowatą powierzchnię. Gładź niweluje drobne nierówności tynku i pozwala na uzyskanie estetycznej, gładkiej powierzchni. Knauf Gładź Cementowa Biała jest stosowana jako dopełnienie tynków cementowo-wapiennych.

Gładź do stosowania we wnętrzach

W pomieszczeniach mieszkalnych, gdzie zależy nam na uzyskaniu idealnie gładkich powierzchni, stosuje się gładzie gipsowe lub polimerowe. Gładzie polimerowe dają lepszy efekt końcowy niż gipsowe. Są bardziej elastyczne, mają lepszą przyczepność do podłoża, nie rozwarstwiają się i są łatwiejsze w rozprowadzaniu.

Dzięki temu, że gładzie polimerowe oferowane są w gotowej postaci i w pojemnikach o różnej objętości, są wygodne w użyciu. Nie trzeba być fachowcem, aby przeprowadzić samodzielny remont mieszkania. Pracę można podzielić na kilka etapów i sukcesywnie wykańczać kolejne pomieszczenia. Materiał, który pozostanie w pojemniku można wykorzystać później, bowiem gładź polimerowa utwardza się dopiero po nałożeniu na powierzchnię.

Taką właśnie gotową gładzią polimerową jest Knauf Goldband Finish. Jest wykonana na bazie naturalnych mączek i wypełniaczy żywicznych. Nadaje się do stosowania na tradycyjnych tynkach cementowo-wapiennych, podłożach betonowych, gipsowych i płytach gipsowo-kartonowych. Można ją kłaść na lamperie, powłoki malarskie i tapety. Masa jest gładka, plastyczna, łatwa w obróbce, a po wyschnięciu łatwo się szlifuje. Stanowi ostateczną warstwę przygotowaną np. pod malowanie lub tapetowanie.

GoldbandFinish

Na podłoża trudne, pokryte lamperiami, czy tapetami z włókien szklanych i dodatkowo narażonych na niewielkie ruchy konstrukcyjne zalecamy gładź Knauf Rotband Finish. Ma ona podobne cechy jak Knauf Goldband Finish, ale dzięki większej zawartości polimerów jest jeszcze bardziej elastyczna i przyczepna.

Rotband Finish jest gotową, białą gładzią polimerową stworzoną na bazie mączki marmurowej. Służy do wyrównywania i szpachlowania powierzchni przed malowaniem, a także do uzyskiwania białych powłok o charakterze dekoracyjnym. Jest wytrzymała, ma bardzo dobrą przyczepność i daje idealnie gładkie powierzchnie. Po wyschnięciu można ją malować wszystkimi rodzajami farb lub położyć na nią tapetę.

RotbandFinish

Obydwa rodzaje gładzi przygotowane są w formie gotowej do użycia, wystarczy je tylko zamieszać. Daje to gwarancję, że zawsze mają prawidłową konsystencję. W przypadku gładzi w formie proszku jest to trudniejsze do uzyskania, bardziej czasochłonne i wymaga już pewnego doświadczenia.

shutterstock_212257033

Nakładanie gładzi krok po kroku

Przed nałożeniem gładzi podłoże należy starannie przygotować. Powinno ono być suche i odpylone, wszystkie ruchome fragmenty usunięte, a ubytki wyrównane szpachlówką. W przypadku tynków cementowo-wapiennych stosuje się szpachlówkę cementowo-wapienną Knauf Szpachla Cementowo-Wapienna Uniwersalna. Może być ona nakładana w warstwach o grubości 2-10 mm. Jeżeli remontujemy bardzo zniszczone tynki gipsowe to duże ubytki wypełnia się tynkiem gipsowym ręcznym Kanuf Goldband.

Wstępnie przygotowane podłoże należy zagruntować. Tynki cementowo-wapienne gruntuje się środkiem głęboko penetrującym Knauf Universalgrund lub Knauf Tiefengrund, natomiast podłoża betonowe środkiem zwiększającym przyczepność Knauf Haftgrund. Przed nakładaniem gładzi powinny one schnąć minimum 12 godzin.

shutterstock_296148446

Gładziowanie powierzchniowe wykonuje się w jednej lub kilku warstwach, w zależności od rodzaju podłoża i oczekiwanego efektu. Każda kolejna warstwa może być układana dopiero po wyschnięciu poprzedniej.

Knauf Gładź Cementowo-Wapienną Białą nakłada się w warstwach 1 – 5 mm, Knauf Goldband Finish i Knauf Rotband Finish w cienkich warstwach 0,1 – 3 mm. Można je nakładać maszynowo lub ręcznie przy pomocy pacy ze stali nierdzewnej. Gładź naciąga się równomiernie, pacę silnie dociskając do podłoża. Po nałożeniu powierzchnię szlifujemy papierem ściernym, przystosowując ją do np. powłoki malarskiej, według zaleceń producenta farb. Narzędzia należy umyć wodą od razu po zakończeniu prac.

PORADNIK TECHNICZNY

Knauf Gładź Cementowa Biała

Cementowa_Biała

Knauf Goldband Finish

GoldbandFinish

Knauf Rotband Finish

RotbandFinish

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE