x

Rośliny w domu. Zamieszkaj w ogrodzie.

Przebywanie wśród zieleni pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie i nastrój. Rośliny mogą sprawić też, że nasze cztery kąty staną się bardziej klimatyczne i przytulne.

Stosowana od wielu lat jako podłoże dla roślin szklarniowych mata z włókien mineralnych sprawdzi się także w domowym ogrodzie. Z jej wykorzystaniem stworzysz zielone ściany w mieszkaniu, ogrody wertykalne na tarasach czy wiszące ogródki ziołowe w kuchni.

Mata zamiast tradycyjnego podłoża

Mata Green Roll to lekkie podłoże produkowane z długich włókien szklanych wełny mineralnej, które umożliwia prawidłową retencję wody. Zawarte w niej rozproszone cząstki absorbentu zatrzymują wodę, by rośliny mogły korzystać z jej zasobów w razie potrzeby.

Rozwiązanie to sprawdza się zwłaszcza latem, gdy temperatura powietrza jest wysoka, a wełna mineralna w macie spowalnia parowanie wody. Co więcej, rezygnując z wykorzystywania ziemi w uprawie roślin, można uchronić rośliny przed szkodnikami i chorobami gleby.

Wiszące zioła w kuchni

Świeże zioła, które są pod ręką cały rok, pozwolą lepiej doprawiać potrawy. Doniczki z ziołami mogą stanowić nie tylko dekorację, ale przede wszystkim przydatny element wyposażenia kuchni. Wycięte części maty Maty Green Roll można umieścić w doniczkach, a w nich zioła. Można też spróbować je wysiać samodzielnie, dbając o regularne podlewanie.

Doniczki z ziołami nie muszą stać na parapecie. Stosując Matę Green Roll, możemy je zamieścić w dowolnie wybranym miejscu, nie dotyczy nas bowiem problem wysypującej się ziemi.

Zielone ściany

To propozycja dla fanów kreatywnych rozwiązań w urządzaniu wnętrz i wszystkich tych, którzy chcą mieć namiastkę lasu we własnym domu. Ogrody wertykalne to pionowe zielone ściany pełne roślin, a zarazem aktualny trend dominujący w wystroju wnętrz. Do wyboru mamy ściany udekorowane żywymi, rosnącymi roślinami w doniczkach lub ściany z mchu.

W aranżacji zielonych ścian doskonale sprawdza się chrobotek reniferowy – mech z lasów Skandynawii. Wyglądem nie różni się od rosnącego w naturalnych warunkach i nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Zielone ściany mogą odmienić przestrzeń, która koi i staje się przytulna, a dodatkowo dostarczają tlen, jonizują i nawilżają powietrze.

Obrazy z mchu – jak to się robi?

Mchem mogą być pokryte zarówno całe ściany, jak też ich fragmenty. W ten sposób tworzy się także obrazy z mchu, które stanowić wyjątkowy element dekoracyjny. Do wykonania takiej kompozycji przyda się mata z włókien mineralnych Green Roll, która podtrzymuje rośliny i jednocześnie zapobiega zawilgoceniu ściany. Mata jest też specjalnie igłowana, by produkt był zwarty i stabilny wymiarowo. Do wyboru – w zależności od potrzeb – mamy maty różnej grubości, od 26 do 40 mm. Obrazy z mchu można natomiast zamocować na ścianie na lekkim stelażu.

 

Ogrody wertykalne na tarasach

Niebanalnym pomysłem na aranżację balkonów czy tarasów, zwłaszcza w dużych miastach, jest założenie ogrodu wertykalnego na zewnętrznej lub wewnętrznej ścianie budynku. Na pionowej ścianie można tworzyć kompozycje z takich roślin, jak: mchy, paprocie, sukulenty, rośliny kwitnące, a także warzywa, zioła i krzewy.

Duża część roślin może być hodowana w systemach hydroponicznych, czyli metodą uprawy bez gruntu. Tu także warto wykorzystać matę z włókien mineralnych Green Roll. Podlewając rośliny, do wody warto dodać pożywki mineralne.

Jak stworzyć ogród wertykalny?

Wystarczy tak naprawdę pusta ściana. Należy jednak pamiętać, że na słabo nasłonecznionych i wietrznych ścianach budynku hodowla roślin może być utrudniona. Co ważne, płaszczyzna, do której mocowane są pojemniki na doniczki, musi mieć określoną nośność. W sklepach można kupić moduły wykonane z tworzywa sztucznego z miejscem na doniczki ustawione pod odpowiednim kątem. Montaż konstrukcji jest prosty i niedrogi.

Przed założeniem ogrodu wertykalnego trzeba zabezpieczyć ścianę, którą chcemy nim pokryć. Mata z włókien mineralnych Green Roll, którą rozwiniemy na powierzchni folii lub paneli drenażowych, pozwala chronić ścianę przed zagrzybieniem i degradacją powierzchni. Stworzone w ten sposób ogrody wertykalne na tarasach lub balkonie oprócz funkcji dekoracyjnej stanowią również naturalny filtr powietrza oraz izolację dla budynków, a ich pielęgnacja daje właścicielom dużo radości.

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE