x

W cenie jest nastrój – światło na tarasie

Lato w pełni. Najwyższa pora, aby szeroko otworzyć drzwi i pięknie urządzić taras.

Duży taras pozwala na rozmach. Łagodzi klimat lata i tęsknotę za urlopem. Sprzyja relaksowi. Ciepłe wieczory na pięknym tarasie to jedne z najprzyjemniejszych letnich chwil. Cieszą nas barwne i starannie wypielęgnowane kwiaty. Doceniamy wygodne, stylowe meble. Po zmroku ciepła i nastroju dodadzą nam: pochodnie, żyrandole, świece LED, lampy LED, lampy solarne, girlandy, reflektory, kinkiety czy lampy stojące. Możliwości jest sporo. Odpowiednio zaaranżowane oświetlenie staje się nie tylko praktycznym wyposażeniem, ale również piękną dekoracją. Jak oświetlić taras?

shutterstock_19916431

1. Odpoczynkowi sprzyja rozproszone, delikatne światło. Ustaw je w kilku punktach. Podświetl framugi okien, nisze i balustrady. Warto skierować światło na powierzchnie o interesującej fakturze, np. ceglany mur, ścianę bluszczu, ciekawą fakturę skrzynek na kwiaty, oryginalną dekorację na ścianie z płytek.

2. Kinkiet to tradycja. W sklepach jest ich spory wybór, w rozmaitych kształtach, rozmiarach i kolorach. Podczas wieczornego odpoczynku możne je włączać dowolnie, w zależności, czy potrzebujemy więcej czy mniej światła. Pamiętajmy, że dla dobrego oświetlenia nawet małego balkonu przydadzą się przynajmniej dwa, symetrycznie zawieszone kinkiety.

shutterstock_293778191

3. Zainwestuj w reflektorki. Mają ruchome głowice, które pozwalają kierować światło w dowolnie wybrane przez nas miejsce. Kiedy wieczorem czytamy książkę na tarasie, skierujmy strumień światła na fotel, na którym siedzimy. Reflektorem możemy doświetlić pięknie udekorowany stół podczas letniego party. To rozwiązanie funkcjonalne i dyskretne.

4. Na tarasie sprawdzają się lampy solarne. Nie wymagają montażu, kabli ani źródeł prądu. Działają dzięki bateriom słonecznym, które potrzebują dużej ilości światła słonecznego, by się naładować. Warto je wybrać zwłaszcza wtedy, kiedy taras nie ma zadaszenia. Do wyboru mamy tradycyjne lampy stojące, dekoracyjne lampiony i lampki stołowe. Ciekawym rozwiązaniem są światełka solarne – małe lampki wtykane w doniczki czy mocowane do balustrady na balkonie. Istotną kwestią przy zakupie takiego rodzaju lamp jest tzw. czujnik zmierzchu, który je uruchamia.

shutterstock_421196515

5. Wybierając lampy, zadbaj, aby do siebie pasowały. Kiedy do ogrodu prowadzą schody wprost z tarasu, zadbaj również o ich oświetlenie. Podświetlając schody dodatkowo wzmacniamy dekoracyjny charakter tarasu.

6. Interesujący urok związany z grą światła i cienia zapewnią nam lampiony i świeczki. To bardzo modne i designerskie gadżety, które są zarówno praktyczne, jak i wyjątkowo ozdobne. Wprowadzają romantyczną atmosferę. Pozwalają się zrelaksować. Dodają aranżacji tarasu rustykalnego lub prowansalskiego sznytu. Mniejsze latarenki można zastosować jako element dekoracyjny stołu.

7. Hitem stały się ostatnio lampki typu Cotton Ball. Mają w sobie sporo uroku. Te kolorowe bawełniane kulki mają w sobie coś magicznego. Ich światło jest dyskretne i subtelne.

shutterstock_113793523

RADA:

Wybieraj lampy, które są przygotowane do montażu na zewnątrz. Nie zawieszaj lamp z oprawami domowymi, nawet gdy zamierzasz je zamocować pod porządnym dachem. Szczelność oprawy sprawdzisz na opakowaniu. Jest to tzw. stopień ochrony IP. Lampy przeznaczone na zewnątrz powinny mieć stopień oprawy nie mniejszy niż 54.

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE