x

Woda w piwnicy? Doradzamy, jak temu zapobiec

woda w piwnicy

Powódź to nie jedyne zagrożenie dla domu. Znacznie częściej zdarzają się podtopienia po oberwaniu chmury lub np. wylaniu pobliskiej rzeki. Jak się bronić przed zalewaniem piwnicy?

Ulewne deszcze i wiosenne roztopy pokazują, że niewiele domów jest prawidłowo zabezpieczonych przed wodą. W efekcie nawet wtedy, kiedy zalanie było niewielkie, straty mogą się okazać bardzo duże. Aby im przeciwdziałać, warto zastosować kilka prostych i stosunkowo niedrogich zabezpieczeń. Jak skutecznie uszczelnić dom, co trzeba zrobić w pierwszej kolejności i o czym bezwzględnie należy pamiętać? Prezentujemy 6 kroków, dzięki którym zalania piwnicy podczas niepogody przestaną być problemem.

1. Zastosowanie izolacji przeciwwilgociowej i przeciwwodnej
A także, co się z tym wiąże, uszczelnienie wszelkich miejsc, w których przyłącza instalacyjne (prądu, wody i kanalizacji) przechodzą przez ściany i podłogi. To ważne, bo woda może się dostać do domu nie tylko przez ściany, podłogi czy np. piwniczne okna i drzwi, lecz również przez niezabezpieczone przyłącza.

2. Podwyższenie wejścia do domu

Jeśli to tylko możliwe, warto tak przebudować wejście do budynku, żeby znajdowało się ono powyżej potencjalnego poziomu wody. Wymierne efekty da już podniesienie go o dwa stopnie, czyli o około 30 cm. To jeden z najprostszych sposobów przeciwdziałania wdarciu się wody do domu. Okaże się skuteczny tylko wtedy, kiedy piwnice będą dokładnie zabezpieczone, przejścia przełączy uszczelnione, a w ścianach poniżej parteru nie będzie okien.


Jeszcze na etapie konstrukcyjnym warto tak dobrać masę budynku, żeby bryła nie została uniesiona przez większą wodę. Choć brzmi to jak teoria, takie sytuacje zdarzały się także w Polsce.

woda w piwnicy

Woda w piwnicy

3. Podwyższenie ścianki wokół okien w piwnicy
Rozwiązanie zazwyczaj jest stosowane w celu doświetlenia najniżej położonych pomieszczeń. Jeśli podwyższymy ścianki wokół okien, zyskamy też lepszą ochronę piwnicy przed zalaniem. Ale są dwa dodatkowe warunki: dno musi być szczelne, a kratka do odwadniania studzienki zamknięta, kiedy tylko zacznie się podnosić poziom wód gruntowych.

4. Podwyższenie ścianki przy zewnętrznych drzwiach do piwnicy

Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie, gdy dodatkowo przedłużone zostaną zewnętrze schody do piwnicy (najpierw się na nie wchodzi, a następnie z nich schodzi). Warto przy tym pamiętać o zastosowaniu izolacji dolnego podestu i zamykanej kratce odwadniającej. Inaczej cała praca na nic.

5. Zabezpieczenie wodoodpornymi panelami wszelkich otworów
Mowa zarówno o tych okiennych czy drzwiowych, jak i bramach oraz furtkach wjazdowych na posesję. Rozwiązanie to polega na przykręceniu specjalnych profili do ramy – szczelnie i na stałe. To w nie wsuwa się wodoodporne panele, kiedy tylko poziom wody zacznie się podnosić. Krawędzie profili dodatkowo uszczelnia się specjalistyczną taśmą. I tu ważna uwaga: w przypadku drzwi wejściowych dolny profil powinien być ukryty pod progiem – tak, by nie utrudniał dostania się do wnętrza domu.

A co z furką i bramą wjazdową? W tym przypadku sprawdzi się np. ścianka z drewnianych bali. Koniecznie dobrze zakotwiczona w gruncie i pociągnięta wzdłuż całego budynku. W razie zagrożenia, w miejsca używanych na co dzień bram i furtek także wsuwa się drewniane bale, podobne do tych, które stosuje się w celu spiętrzenia wody w górskim strumieniu.

Z założenia takie rozwiązanie ochroni tak dom, jak i całą posesję.

6. Zadbanie o kanalizację

Przy założeniu, że w domu jest kanalizacja grawitacyjna – np. szambo, w którym ścieki z wyższego poziomu spływają do niższego – warto zadbać o odpowiednie jej zabezpieczenie. W tym celu można zastosować m.in. zasuwy burzowe (inaczej zawory zwrotne) lub klapy końcowe (jeśli mamy własny zbiornik bezodpływowy). Każde z tych rozwiązań chroni przed cofaniem się ścieków w sanitariatach w piwnicy i na parterze. Co istotne, klapy zamykają się samoczynnie przy podwyższonym poziomie wody na zewnątrz domu.

woda w piwnicy

Udostępnij: