x

Wsparcie finansowe na termomodernizację – co zrobić, żeby otrzymać pieniądze?

wsparcie finansowe na termomodernizację

Poprawa termoizolacyjności budynku ogranicza straty ciepła i zmniejsza koszty związane z ogrzewaniem. Termomodernizacja poprawia zatem wpływ budynku na środowisko. Podpowiadamy skąd wziąć pieniądze na docieplenie.

Prawidłowo przeprowadzona termomodernizacja budynku znacząco zmniejsza zużycie energii potrzebnej do jego ogrzania, jak również związane z tym opłaty. Wiąże się ona jednak z kosztownym remontem, ponieważ często konieczne okazują się docieplenie przegród zewnętrznych i dachu, remont elewacji oraz wymiana okien.

Finansowanie termoizolacji budynku

Termomodernizacja wymaga sporych nakładów finansowych, ale długoterminowo jest opłacalną inwestycją. Jeśli nie jesteśmy w stanie sami jej sfinansować, rozwiązaniem może okazać się Fundusz Termomodernizacji i Remontów obsługiwany przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Inwestorzy, którzy zdecydują się skorzystać z FTiR, otrzymają tzw. premię termomodernizacyjną, wynoszącą 20% kwoty kredytu zaciągniętego na poprawę termoizolacji budynku. Nie może ona jednak przekraczać 16% kosztów poniesionych z tego tytułu oraz dwukrotności przewidywanych rocznych oszczędności kosztów energii, ustalonych na podstawie audytu energetycznego.

Jak uzyskać wsparcie finansowe na termomodernizację?

O wsparcie finansowe na termomodernizację mogą ubiegać się m.in. spółdzielnie mieszkaniowe, jednostki samorządu terytorialnego, wspólnoty mieszkaniowe oraz osoby fizyczne (w tym właściciele domów jednorodzinnych). Zadaniem Funduszu jest refinansowanie części kredytu zaciągniętego przez inwestora. O wsparcie nie mogą się więc ubiegać osoby finansujące przedsięwzięcie z własnych środków.

Podstawowym warunkiem otrzymania premii termomodernizacyjnej w ramach FTiR jest planowany poziom oszczędności w zużyciu energii, jaka zakładana jest w ramach poprawienia termoizolacji budynku. Poziom ten jest ustalany w zależności od charakteru przedsięwzięcia. Kalkulator premii wraz z regulaminem dla inwestorów, wzorem wniosku o premię termomodernizacyjną i listą banków kredytujących dostępne są na stronie internetowej Funduszu.

wsparcie finansowe na termomodernizację

Czego użyć do poprawy termoizolacyjności?

Żeby zapewnić odpowiednią termomodernizację budynku można użyć np. systemów ociepleń zewnętrznych KNAUF. Można zastosować system KNAUF THERMO bazujący na styropianie, który jest skutecznym i często stosowanym materiałem izolacyjnym. Warstwa styropianu o grubości 20-25 cm pozwoli uzyskać standard domu energooszczędnego, spełniając tym samym wymagania termoizolacyjności.

Termomodernizacja to nie tylko inwestycja ograniczająca koszty ogrzewania. Jej poprawne przeprowadzenie i wykorzystanie odpowiednich materiałów ochronią ściany zewnętrzne przed przemarzaniem i przegrzewaniem, odświeżając dodatkowo stare i zniszczone elewacje. Wykorzystanie premii termomodernizacyjnej w ramach Funduszu Termomodernizacji i Remontów, obsługiwanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego, pozwoli wykonać tę inwestycję mniejszym kosztem.

Udostępnij: