x

Wypełnianie spoin – akryl czy silikon?

Silikony i akryle są to trwale elastyczne masy o szerokich zastosowaniach. Służą do spoinowania i uszczelniania wszelkich miejsc w remontowanym czy wykańczanym domu. Ponieważ sprzedawane są w podobnych tubach (kartuszach) i wyglądają podobnie, są często mylone. Tymczasem mają odmienny skład chemiczny i odmienne zastosowania.

Kiedy akryl, a kiedy silikon?

Silikony są masami trwale elastycznymi i wodoszczelnymi. Charakteryzuje je bardzo dobra przyczepność do wszelkich podłoży, zarówno gładkich, jak i do porowatych. Doskonale nadają się do uszczelniania, spoinowania i fugowania, ale nie można ich malować. Silikony można stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Natomiast masy akrylowe wykazują przyczepność przede wszystkim do powierzchni chropowatych, a po utwardzeniu można je malować. Stosuje się je zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczeń, ale są odporne na stałe oddziaływanie wilgoci.

Fugendichtmasse

Wypełnianie spoin – akryl czy silikon?

Zastosowania silikonów

Silikony mają charakterystyczny zapach octu, który zawdzięczają środkom chemicznym dającym im odporność na wilgoć, a co za tym idzie – na powstawanie grzybów i pleśni.

Silikon sanitarny, wykazuje bardzo dobrą przyczepność do ceramiki sanitarnej, szkła i powierzchni szkliwionych. Stosuje się go do wypełniania spoin między płytkami ceramicznymi w narożach ścian i w połączeniach ścian z posadzką oraz do uszczelniania połączeń między wannami, kabinami prysznicowymi, umywalkami, miskami sedesowymi a ścianami.

Silikony sanitarne barwione można też wykorzystać do wypełniania spoin między np. ścianą i zlewozmywakiem lub blatem kuchennym. Jednak te silikony nie mogą być używane do uszczelniania metali (ołowiu, miedzi, cynku, żelaza), większości tworzyw sztucznych i elementów wykonanych z akrylu (np. wanien akrylowych), gdyż powodują ich korozję.

Silikon sanitarny Knauf oferowany jest w 24 kolorach, a kartusz jest przezroczysty, co ułatwia podgląd rzeczywistego koloru i zużycia produktu.

sigillare

Wypełnianie spoin – akryl czy silikon?

Spoinowanie silikonem

Silikon sanitarny powinien być kładziony przy pomocy pistoletu na oczyszczoną i suchą powierzchnię, a szczeliny nie powinny być zbyt głębokie. Spoinowane miejsca warto zabezpieczyć taśmą malarską, aby uzyskać równe brzegi. Końcówkę kapturka zabezpieczającego kartusz należy ściąć tak, aby jego szerokość odpowiadała szerokości wypełnianej spoiny (maksimum 6 mm). Po nałożeniu silikonu powinno się go od razu uformować, bowiem bardzo szybko wysycha. Spoinę najlepiej wyrównać mokrym palcem równomiernie przyciskając go do powierzchni, a po tej czynności natychmiast usunąć  taśmę malarską.

Construction worker caulking wooden stairs with silicone glue using cartridge, home renovation

Wypełnianie spoin – akryl czy silikon?

Zastosowania akryli

Podstawową zaletą mas akrylowych jest możliwość ich malowania. Akryl tworzy trwałą i elastyczną spoinę w wielu materiałach budowlanych: cegle, drewnie, betonie, gazobetonie, płytach gipsowo-kartonowych, tynkach, wylewkach czy gładziach. Jest neutralny chemicznie, dzięki czemu nie powoduje korozji metali. Wytrzymuje działanie wysokich temperatur i ognia, ale nie powinien być stosowany w miejscach narażonych na trwałe zawilgocenie – np. w łazienkach.

Masy akrylowe stosuje się do wypełniania spoin w systemach suchej zabudowy, połączeń ościeżnic drzwiowych i okiennych ze ścianami, ale też do wypełniania ubytków w betonie, cegle i drewnie.

Knauf Akryl może być stosowany wewnątrz i na zewnątrz budynków, ale tylko do uszczelniania połączeń elementów podlegających minimalnym odkształceniom. Świeżo zaaplikowany materiał jest odporny na opady atmosferyczne. Stwardniały akryl można malować wszelkiego rodzaju farbami, oklejać lub szpachlować. Knauf Akryl nie nadaje się do wypełniania szczelin dylatacyjnych i pracujących pęknięć.

Akryl nakłada się podobnie jak silikon. Natomiast wyrównywanie wypełnień robi się w ciągu ok. 5 min po zaaplikowaniu masy akrylowej. Spoinę i narzędzie należy zwilżyć wodą i dopiero wtedy wygładzać.

Udostępnij:

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Porady ekspertów Knauf

Jest nam niezmiernie miło uruchomić dzisiaj dla Państwa nowy cykl >>>

Którędy uciekają pieniądze? Test termiczny – jak go przeprowadzić

Czasem nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że moglibyśmy >>>

Zabudowa poddaszy. O czym warto pamiętać?

Obecny trend w budownictwie jednorodzinnym można bez przesady >>>

Ocieplamy nowy budynek cz.2 Styropian czy wełna?

Bezspoinowy System Ociepleń (BSO) lub External Thermal Insulation >>>

Ekspert radzi: Jak ocieplić garaż od wewnątrz

Dzisiejszą poradę przygotowaliśmy specjalnie dla Pana >>>

Montujemy sufity podwieszane

Sufity podwieszane są coraz częściej spotykane, zwłaszcza w >>>

Ile kosztuje remont mieszkania?

Podczas gdy dla jednych to tylko malowanie ścian, dla innych – >>>

Instalacja elektryczna w suchej zabudowie

Wszelkie instalacje w ścianach działowych lub sufitach >>>

Jak stworzyć dźwiękoszczelne pomieszczenie w domu?

Cel jest jeden: stworzenie raju dla melomanów, czyli >>>

Wsparcie finansowe na termomodernizację – co zrobić, żeby otrzymać pieniądze?

Poprawa termoizolacyjności budynku ogranicza straty ciepła i >>>

Tynki mozaikowe – gdzie je stosować?

Coraz oraz popularniejszym sposobem wykańczania elewacji domów, >>>

Styropian dobry na każdą pogodę

Badania stanu elewacji prawidłowo ocieplonych budynków dowodzą, >>>

CZYTAJ PODOBNE

modal_left

ZAPISZ SIĘ
NA NEWSLETTER


Zapisz sie!