x

Remont

Zabieramy się do tynkowania!

Elewacja

Kiedy budujemy dom i zamierzamy położyć tynki, niezależnie od tego gipsowe czy cementowo-wapienne,  pamiętajmy dla własnego dobra  o paru istotnych wskazówkach.  Zebraliśmy je tutaj:

  1. Prac tynkarskich nie należy wykonywać wcześniej niż 3-4 miesiące po zamknięciu budynku w stanie surowym. Położenie tynków wcześniej, kiedy konstrukcja budynku jeszcze mocno pracuje, powodować będzie pękanie tynków, niezależnie od ich rodzaju.
  2. Tynki wewnętrzne lepiej położyć przed ociepleniem domu z zewnątrz. Szczelne okna, ocieplenie działające jak termos, niewyschnięte tynki i brak wentylacji to prosta droga do grzybów i pleśni. Ocieplenie lepiej położyć po wyschnięciu tynków wewnętrznych, kiedy jeszcze ściany zewnętrzne „oddychają”.
  3. Upewnij się, że przed tynkowaniem zabezpieczone zostały wszystkie okna, otwory wentylacyjne oraz miejsca na gniazdka i wyłączniki elektryczne. Najlepiej sprawdzić te miejsca przy odbiorze prac tynkarskich.
  4. Położenie tynku w otworach drzwiowych, w których montowane będą framugi nie jest konieczne. Położenie tynku i wykańczanie glifów w otworach drzwiowych to zbędny koszt oraz zmiana wielkości otworu w świetle, co może oznaczać potem problem z dobraniem drzwi o standardowych wymiarach albo konieczność wykonania drzwi o niestandardowych wymiarach.
  5. Prace tynkarskie należy wykonywać w temperaturze wnętrz min. +5oC na podłożach o resztkowej wilgotności 3%. Wilgotność podłoża powinna zbadać ekipa tynkarska. Wykonywanie prac tynkarskich w warunkach o gorszych parametrach może skutkować odpadaniem i pękaniem tynku.
  6. Podłoże pod tynki należy oczyścić i zagruntować w przypadku tynków gipsowych, albo położyć szpryc w przypadku tynków cementowo-wapiennych. Tynk należy położyć na wyschnięte zagruntowane lub zaszprycowane podłoże. Niezagruntowanie podłoża lub zagruntowanie nieodpowiednim środkiem gruntującym, a także skrócenie okresu wysychania podłoża powodować będzie odpadanie tynku. Skrócenie okresu wysychania szprycy powodować będzie odpadanie tynku.
  7. Świeżo położone tynki, zarówno gipsowe jak i cementowe, należy całkowicie wysuszyć. Na tynkach niedostatecznie wysuszonych, niezależnie od ich rodzaju, może pojawić się grzyb lub pleśń. Pomieszczenia należy wietrzyć, a w okresie zimy ogrzewać.
Udostępnij:

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Jak stosować i obrabiać tynk Multifinish?

Czy  Multifinish Knaufa sprzedawany w Polsce jest taki sam jak ten >>>

Kleje zbrojone włóknem – ocieplenie

Trwałość systemu ocieplenia budynku zależy od jakości wszystkich >>>

Masa samopoziomująca na podłoża drewniane

Jak można zrobić samopoziomującą wylewkę na starej podłodze z >>>

Agregat tynkarski: tynki maszynowe

Podstawowym urządzeniem stosowanym do wykonywania maszynowych >>>

Izolacje: dlaczego warto ocieplać?

Dobra izolacja budynku, to kosztowna inwestycja. Jednak z >>>

Czy warto oszczędzać płytę gipsową?

Im mniejsze straty materiałów na budowie, tym lepiej. Ale co >>>

Jak zaprojektować łazienkę?

Urządzenie łazienki to wielkie pole do popisu dla wyobraźni >>>

Jak samodzielnie wykończyć garaż?

Samodzielne wykończenie własnego garażu wcale nie musi być >>>

Jak wykonać fasadę wentylowaną

Jednym z rozwiązań stosowanych przy izolacji ścian zewnętrznych >>>

Jak prawidłowo wykonać suche tynki?

Istnieje wiele możliwości wykończenia wewnętrznych ścian >>>

Do czego służy płyta FLOOR HEATING?

W państwa ofercie handlowej znalazłem interesujący produkt: płyta >>>

Sufity podwieszane z giętej płyty gipsowej

Ten brazylijski film instruktażowy pokazuje sposoby wykonania >>>

CZYTAJ PODOBNE