x

Zabudowa wanny pod prysznic

Zabudowa wanny pełni nie tylko funkcję estetyczną. Zapobiega zalewaniu podłogi, ułatwia także jej czyszczenie. W zależności od tego, jaki model wanny mamy w swojej łazience, możemy zdecydować się na kupno gotowej obudowy, albo na jej samodzielne wykonanie, np. z płyt gipsowo-kartonowych.

Pierwszym powodem jest chęć poprawienia estetyki. Wanny pod prysznic są na ogół wannami narożnymi, dlatego – w przeciwieństwie do samodzielnych wanien, które nadają się do eksponowania ze względu na staranne wykończenie – są umocowane na mało eleganckich nóżkach. Powierzchnia pod wanną wygląda wtedy nieestetycznie, dodatkowo zbierają się w niej kurz i woda. Widoczne są również takie elementy, jak syfon czy odpływ. Warto zaznaczyć, że czyszczenie wanny z obudową jest znacznie prostsze, a sama obudowa może stanowić również dodatkową powierzchnię na kosmetyki.

Zabudowa wanny: na jaką się zdecydować?

Do niektórych modeli wanien pod prysznic można kupić gotowe obudowy. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, ponieważ obudowy są zazwyczaj wykonane z tego samego materiału co sama wanna, są dostępne w kilku wersjach kolorystycznych, a dodatkowo zyskujemy pewność, że będą pasować pod względem wymiarów. Są również łatwe w montażu. Należy jednak pamiętać, że nie ma tu zbyt wiele miejsca na jakąkolwiek dowolność.

Innym rozwiązaniem jest samodzielne wykonanie zabudowy wanny. Wbrew pozorom nie jest to trudne, a potrzebne materiały do zabudowy wanny można kupić bez problemu w markecie budowlanym. Jeśli zdecydujemy się na to rozwiązanie, potrzebne nam będą takie narzędzia, jak wyrzynarka, piła płatnica, a także narożniki, śruby, listewki, kołki, pion i urządzenia do mierzenia (ekierka, linijka) i do zaznaczania (ołówek, marker).

Z jakich materiałów korzystać?

Najprostsza do wykonania jest zabudowa wanny z płyt gipsowo-kartonowych. Stosunkowo łatwo je przycinać, bez problemu można zaznaczyć na nich krawędzie. Ważne jedynie, by wybrane płyty nadawały się do wykorzystania w pomieszczeniach wilgotnych – powinny mieć właściwości hydrofobowe (tak jest np. w przypadku płyt oferowanych przez Knauf – niektóre z nich to płyty impregnowane i przeznaczone specjalnie do pomieszczeń wilgotnych). Najlepiej, jeśli rdzeń gipsowy jest odpowiednio zakonserwowany, a sama płyta – zabezpieczona dodatkowo substancjami grzybobójczymi (powierzchnie w łazience są szczególnie narażone na rozwój grzybów i pleśni). Łączenie płyt można wykonać za pomocą specjalnego kleju.

Innym materiałem, który można wykorzystać przy zabudowie, jest styropian, jednak warto pamiętać, że niesie to pewne ryzyko. Osoby, które chcą zabudować wannę, często decydują się również na beton komórkowy. Zewnętrzną stronę obudowy można wykończyć glazurą, tak by poprawić jej estetykę i nawiązać do reszty wystroju łazienki. Należy zadbać o zakup odpowiedniej zaprawy wodoszczelnej, by mieć pewność, że po pewnym czasie zaprawa nie straci swych właściwości, a płytki nie odkleją się od obudowy.

Materiały do zabudowy wanny

Bez względu na wybrany materiał trzeba pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze – obudowa powinna być bezwzględnie demontowalna, tak by w razie awarii móc bez problemu dostać się do dopływu. Po drugie – należy pamiętać o odpowiedniej wentylacji powierzchni pod wanną, aby  zapobiec rozwijaniu się tam grzybów i pleśni; w tym celu warto zamontować małą kratkę wentylacyjną. Należy również zabezpieczyć powierzchnię pod wanną, żeby zapobiec jej nasiąkaniu wodą – tu przydatna będzie np. specjalna folia w płynie (Knauf Hydro Flex).

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE