x

Zobacz jak wykonać sufit podwieszany

Gruntowny remont sufitu najprościej jest zrobić wykańczając go tynkiem i gładzią. Jeśli jednak sięgniemy po technologię sufitu podwieszanego na bazie płyt gipsowo-kartonowych, to damy sobie szansę na radykalną zmianę wyglądu pomieszczeń. Przedstawiamy poradnik, jak zmienić aranżację mieszkania, wykorzystując sufit podwieszany.

Sufit podwieszany możemy zamontować wtedy, gdy pragniemy zmienić wystrój mieszkania. Poza tym w przestrzeni nad płytami gipsowo-kartonowymi warto ukryć przebiegające pod sufitem rury lub wystające elementy konstrukcyjne. W pomieszczeniach małych i wysokich, gdy zdecydowanie obniżymy sufit, możemy korzystnie zmienić proporcje pokoi. Kuchnię lub duży pokój można zaaranżować w całkiem inny sposób, np. różnicując ich wysokość i wprowadzając nowe oświetlenie.

Do zamontowania podwieszonego sufitu jest tylko jedno ograniczenie – nośność stropu, do którego będzie mocowany. W przypadku starych budynków warto zatem skonsultować swój projekt projektantem lub doradcą technicznym producenta konstrukcji podwieszanych.

Z jakich elementów składa się system sufitów podwieszanych?

Zobacz jak wykonać sufit podwieszany

Podstawą systemu są specjalne profile mocowane do sufitu i ścian, które stanowią ruszt, do którego mocuje się płyty gipsowo-kartonowe. Warto sięgnąć po rozwiązania systemowe od jednego producenta, bo dzięki temu będziemy mieli gwarancję, że będą one idealnie do siebie pasowały. Jest to istotne, bo na system składają się różne typy profili, wieszaki, łączniki, wkręty, taśmy oraz różne rodzaje płyt gipsowo-kartonowych. Oprócz płyt standardowych można dobrać również płyty impregnowane (przeznaczone do pomieszczeń wilgotnych) – akustyczne, przeciwpożarowe lub giętkie, pozwalające na tworzenie zaokrąglonych sufitów dekoracyjnych. Jeśli zależy nam na wyciszeniu pomieszczeń, możemy dodatkowo do tego celu zastosować wełnę mineralną.

Montaż sufitu podwieszanego w 6 krokach

Zobacz jak wykonać sufit podwieszany

Krok 1 – trasowanie

Rozpoczynamy od  wytyczenia na ścianach przebiegu linii sufitu.  Na ogół chcemy, aby była to płaszczyzna równoległa do podłogi, dlatego należy poziomicą dokładnie sprawdzić prawidłowość przebiegu tych linii. Trzeba też pamiętać, że płaszczyzna sufitu musi znajdować się minimum 45 mm od stropu. Na wysokości tej linii będą mocowane profile przyścienne, tzw. profile UD.

Krok 2 – mocowanie profili przyściennych UD

W ścianie co 50 cm wierci się otwory na kołki, a na profile UD przykleja się uszczelniającą taśmę akustyczną. Jej zadaniem będzie zabezpieczenie sufitu przed przenikaniem dźwięków z przyległych pomieszczeń. Teraz wkrętami można już zamocować profile UD do ściany.

Krok 3 – montaż wieszaków

Konstrukcja sufitu będzie zawieszona na wieszakach kotwowych zamocowanych do stropu. Ich rozstaw zależy od ciężaru sufitu. Otwory pod te wieszaki powinny znajdować się maksymalnie co 100 cm (przy ciężarze sufitu do 15 kg/m2) lub gęściej, jeśli sufit ma być np. izolowany akustycznie płytami z wełny mineralnej. Wieszaki dają też możliwość regulacji wysokości na jakiej będzie podwieszony sufit.

Krok 4 – montaż profili typu CD

Do wieszaków montuje się w pierwszej kolejności główne profile CD w rozstawie co 90 cm, a poprzecznie do nich, w rozstawie co 40 cm, mocuje się profile nośne CD. Miejsca skrzyżowania profili głównych i nośnych łączy się specjalnymi łącznikami krzyżowymi. W ten sposób powstaje dwupoziomowa konstrukcja nośna sufitu. Jeśli chcemy położyć izolację akustyczną, to w tym momencie między profilami kładziemy wełnę mineralną.

Krok 5 – mocowanie płyt gipsowo-kartonowych

Do profili nośnych CD przykręcamy płyty gipsowo-kartonowe. Do tego celu używa się wkrętów z drobnym gwintem i umieszcza się je w odstępach nie większych niż 17 cm. Po przykręceniu pierwszego rzędu płyt kolejny mocuje się z przesunięciem o co najmniej 40 cm.

Krok 6 – wykańczanie sufitu

Po zagruntowaniu spoin nakłada się masę szpachlową poprzecznie w stosunku do fug i wyrównuje. Szpachluje się również łby wkrętów. Po wyschnięciu masy szpachlowej nierówności należy zeszlifować. Pozostaje już tylko malowanie, tapetowanie lub nakładanie tynków dekoracyjnych.

 

Udostępnij:

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Środek czyszczący do płytek ceramicznych

Stara zasada mówi „jeśli coś jest do wszystkiego do jest do >>>

Styropian – fakty i mity

Chociaż styropian od dziesięcioleci jest najchętniej wybieranym >>>

Jak samodzielnie wykończyć garaż?

Samodzielne wykończenie własnego garażu wcale nie musi być >>>

Jak zamontować szary styropian?

Szary styropian jest coraz bardziej popularnym w Polsce materiałem >>>

Jak zlikwidować wykwity na tynku?

Tynk akrylowy na moim domu ma już 6 lat i jest nieco zabrudzony. >>>

Pion wodno-kanalizacyjny z płytami k-g

W nowo budowanych domach miejscem prowadzenie intalacji >>>

Jaki klej na ogrzewanie podłogowe?

Ze względu na szereg zalet, jest coraz częściej stosowane w >>>

Technologia gięcia płyt kartongipsowych

Jaka technologię cięcia płyt k-g należy wybrać? Odpowiada >>>

Czy opłaca się wymieniać stare okna

Wiele osób rozważa wymianę starych okien na nowe. To duże >>>

Ekspert radzi: Jak docieplić loggie

Dzisiejszą poradę przygotowaliśmy specjalnie dla pani >>>

Izolacje akustyczne i techniczne

  Poprowadzenie instalacji wodnej, kanalizacyjnej czy >>>

Instalacja elektryczna w suchej zabudowie

Wszelkie instalacje w ścianach działowych lub sufitach >>>

CZYTAJ PODOBNE

modal_left

ZAPISZ SIĘ
NA NEWSLETTER


Zapisz sie!