x

Zobacz jak wykonać sufit podwieszany

Gruntowny remont sufitu najprościej jest zrobić wykańczając go tynkiem i gładzią. Jeśli jednak sięgniemy po technologię sufitu podwieszanego na bazie płyt gipsowo-kartonowych, to damy sobie szansę na radykalną zmianę wyglądu pomieszczeń. Przedstawiamy poradnik, jak zmienić aranżację mieszkania, wykorzystując sufit podwieszany.

Sufit podwieszany możemy zamontować wtedy, gdy pragniemy zmienić wystrój mieszkania. Poza tym w przestrzeni nad płytami gipsowo-kartonowymi warto ukryć przebiegające pod sufitem rury lub wystające elementy konstrukcyjne. W pomieszczeniach małych i wysokich, gdy zdecydowanie obniżymy sufit, możemy korzystnie zmienić proporcje pokoi. Kuchnię lub duży pokój można zaaranżować w całkiem inny sposób, np. różnicując ich wysokość i wprowadzając nowe oświetlenie.

Do zamontowania podwieszonego sufitu jest tylko jedno ograniczenie – nośność stropu, do którego będzie mocowany. W przypadku starych budynków warto zatem skonsultować swój projekt projektantem lub doradcą technicznym producenta konstrukcji podwieszanych.

Z jakich elementów składa się system sufitów podwieszanych?

Zobacz jak wykonać sufit podwieszany

Podstawą systemu są specjalne profile mocowane do sufitu i ścian, które stanowią ruszt, do którego mocuje się płyty gipsowo-kartonowe. Warto sięgnąć po rozwiązania systemowe od jednego producenta, bo dzięki temu będziemy mieli gwarancję, że będą one idealnie do siebie pasowały. Jest to istotne, bo na system składają się różne typy profili, wieszaki, łączniki, wkręty, taśmy oraz różne rodzaje płyt gipsowo-kartonowych. Oprócz płyt standardowych można dobrać również płyty impregnowane (przeznaczone do pomieszczeń wilgotnych) – akustyczne, przeciwpożarowe lub giętkie, pozwalające na tworzenie zaokrąglonych sufitów dekoracyjnych. Jeśli zależy nam na wyciszeniu pomieszczeń, możemy dodatkowo do tego celu zastosować wełnę mineralną.

Montaż sufitu podwieszanego w 6 krokach

Zobacz jak wykonać sufit podwieszany

Krok 1 – trasowanie

Rozpoczynamy od  wytyczenia na ścianach przebiegu linii sufitu.  Na ogół chcemy, aby była to płaszczyzna równoległa do podłogi, dlatego należy poziomicą dokładnie sprawdzić prawidłowość przebiegu tych linii. Trzeba też pamiętać, że płaszczyzna sufitu musi znajdować się minimum 45 mm od stropu. Na wysokości tej linii będą mocowane profile przyścienne, tzw. profile UD.

Krok 2 – mocowanie profili przyściennych UD

W ścianie co 50 cm wierci się otwory na kołki, a na profile UD przykleja się uszczelniającą taśmę akustyczną. Jej zadaniem będzie zabezpieczenie sufitu przed przenikaniem dźwięków z przyległych pomieszczeń. Teraz wkrętami można już zamocować profile UD do ściany.

Krok 3 – montaż wieszaków

Konstrukcja sufitu będzie zawieszona na wieszakach kotwowych zamocowanych do stropu. Ich rozstaw zależy od ciężaru sufitu. Otwory pod te wieszaki powinny znajdować się maksymalnie co 100 cm (przy ciężarze sufitu do 15 kg/m2) lub gęściej, jeśli sufit ma być np. izolowany akustycznie płytami z wełny mineralnej. Wieszaki dają też możliwość regulacji wysokości na jakiej będzie podwieszony sufit.

Krok 4 – montaż profili typu CD

Do wieszaków montuje się w pierwszej kolejności główne profile CD w rozstawie co 90 cm, a poprzecznie do nich, w rozstawie co 40 cm, mocuje się profile nośne CD. Miejsca skrzyżowania profili głównych i nośnych łączy się specjalnymi łącznikami krzyżowymi. W ten sposób powstaje dwupoziomowa konstrukcja nośna sufitu. Jeśli chcemy położyć izolację akustyczną, to w tym momencie między profilami kładziemy wełnę mineralną.

Krok 5 – mocowanie płyt gipsowo-kartonowych

Do profili nośnych CD przykręcamy płyty gipsowo-kartonowe. Do tego celu używa się wkrętów z drobnym gwintem i umieszcza się je w odstępach nie większych niż 17 cm. Po przykręceniu pierwszego rzędu płyt kolejny mocuje się z przesunięciem o co najmniej 40 cm.

Krok 6 – wykańczanie sufitu

Po zagruntowaniu spoin nakłada się masę szpachlową poprzecznie w stosunku do fug i wyrównuje. Szpachluje się również łby wkrętów. Po wyschnięciu masy szpachlowej nierówności należy zeszlifować. Pozostaje już tylko malowanie, tapetowanie lub nakładanie tynków dekoracyjnych.

 

Udostępnij:

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Wylewki anhydrytowe kontra cementowe

Wylewki anhydrytowe Knauf FE25, FE 50 i FE 80 to optymalne >>>

Jak zamontować warstwę izolacyjną?

Odpowiednia termoizolacja budynku wymagana jest nie tylko w celu >>>

Od czego zależy cena styropianu

Styropian jest najpopularniejszym materiałem ociepleniowym, >>>

Wypełnianie spoin – akryl czy silikon?

Silikony i akryle są to trwale elastyczne masy o szerokich >>>

Izolacje: dlaczego warto ocieplać?

Dobra izolacja budynku, to kosztowna inwestycja. Jednak z >>>

Cokół – sposób na wykończenie: tynk mozaikowy

Cokół jest dekoracją naszego domu, witającą nas i naszych >>>

Którędy uciekają pieniądze? Test termiczny – jak go przeprowadzić

Czasem nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że moglibyśmy >>>

Tynki grubo- i cienkowarstwowe

Piotr z Międzylesia: Czym różnią się tynki grubo i >>>

Budowa domu – na czym oszczędzać?

Oszczędzać możemy na każdym etapie inwestycji, najlepiej jednak >>>

Ściany z jednowarstwowym poszyciem

Ściany Knaufa z jednowarstwowym >>>

Izolacja termiczna dachu płaskiego

Dachy płaskie, to konstrukcje dachowe o spadku od 2° do 15°. >>>

Porządki po remoncie

Pył, kurz, zabrudzenia po farbie, a także pozostałości po >>>

CZYTAJ PODOBNE

modal_left

ZAPISZ SIĘ
NA NEWSLETTER


Zapisz sie!