5 sposobów na tapety w roli głównej
Tapety w prosty sposób odmieniają wnętrze i nadają mu oryginalny charakter. Coraz częściej projektanci wnętrz stosują je w swoich aranżacjach, ponieważ są świetnym sposobem na szybką metamorfozę.
Tapeta nadaje wnętrzu charakteru, tworzy nastrój, ożywia pomieszczenie. To elegancka dekoracja. Bywa symbolem luksusu. Niewielkim kosztem i bez wysiłku sprawia, że cztery kąty nabierają nowego życia. Od retro wzorów, poprzez stylowe kwiaty, rysunki roślin po futurystyczne kształty i formy – wybór pięknych i stylowych wzorów tapet jest ogromny. Faktury i kolory również cieszą oko.
Tapeta jest idealnym rozwiązaniem, kiedy nie mamy czasu na długotrwały remont i równie zajmujące sprzątanie po nim. Jej położenie na ścianę jest szybkie i nie wymaga wielkiego sprzątania.
Jak położyć tapetę?
Położenie tapety jest prostsze niż myślisz. Do wyboru mamy kilka ich rodzajów. Papierowe są najtańsze i najmniej trwałe. Nie można ich myć. Nie pasują do pomieszczeń, w których będą wystawione na działanie wilgoci i brudu. Tapety winylowe są pokryte winylem i dzięki temu doskonale można je umyć. Kolejno: tapety na flizelnie – można je zmywać. Dodatkowo są bardzo proste w użyciu – wystarczy je pokryć klejem, nie trzeba smarować klejem ściany. Do wyboru są również tapety z włókna szklanego, produkowane z suszonych, cienkich włókien szklanych.
Krok po kroku:
1. Na otynkowaną ścianę nałóż bezbarwny grunt.
2. Usuń gwiazdka i gwoździe oraz listwy przypodłogowe.
3. Powierzchnia powinna być sucha, gładka, czysta i równa.
4. Paski tapety posmaruj równolegle klejem przy pomocy pędzla, przyłóż pasek do ściany przy suficie i przesuwaj powoli w dół.
5. Przy pomocy szczotki usuń pęcherzyki powietrza.
6. Ważne, żeby oklejając narożniki, zwrócić uwagę na ciągłość wzoru.
7. Przy oklejaniu narożnika zewnętrznego, należy zostawić ok. 5 min. zakładki.
8. Kiedy chcesz odciąć tapetę, najpierw zaznacz miejsce, w którym chcesz to zrobić. Następnie odetnij ja przy pomocy nożyczek.
Oto 5 pomysłów na tapetę w roli głównej.
1. Tapeta w ornamentowe wzory
Tapeta w salonie pełni ważną funkcję. Powinna być funkcjonalna oraz pełnić reprezentacyjną rolę. Taka tapeta podkreśla wybrane elementy jak skórzane fotele czy część telewizyjną lub np. lustro. Brązowe ciemne wzory są doskonałym uzupełnieniem jasnego wystroju.
2. Tapeta w żywe kwiaty
Tapeta w żywe duże kwiaty sprawia, że wnętrze staje się bardziej radosne. Wybierając taki wzór tapety i zestawiając go z teatralnymi rekwizytami, sprawisz, że wnętrze nabierze oryginalnego wyglądu. Taką wyrazistą tapetę układamy tylko na jednej ścianie. Będzie wyraźnym akcentem całego salonu.
3. Jasna, delikatna tapeta
Jasna i delikatna tapeta podkreśla dekoracyjność salonu, jego subtelność. Sprawia, że goście wchodząc do salonu, mają wrażenie, iż właściciele tego miejsca są osobami majętnymi. Taka tapeta współgra z jasnymi meblami i barwnymi dodatkami typu lampa, wazon z kwiatami.
4. Tapeta w wersji luksusowej
Taka tapeta pasuje do przestronnego miejsca. Jej kolor, meble i dodatki doskonale współpracują ze sobą. Całość jest szykowna i elegancka.
5. Orientalna wersja
Aby wprowadzić odrobinę orientalnych motywów do naszych mieszkań, warto np. w salonie położyć tapetę w orientalny design. Drobny element jak tutaj – drzewko bonsai dodatkowo ją podkreśli. Wszystko to doskonale wpisuje się w nowoczesnych styl urządzania wnętrz.
PORADNIK TECHNICZNY
⦁ Pod tapety świetnie sprawdzą się bezbarwne grunty Knauf Tiefengrund i Knauf Uniwersal – sam raz na małe powierzchnie, np. na jedną ścianę.
⦁ Masa jest gotowa do użycia od razu po otwarciu – nie trzeba jej rozrabiać.
⦁ Przed użyciem należy dobrze wymieszać zawartość opakowania.
⦁ Są bardzo łatwe w obróbce i pozwalają uzyskać idealnie gładkie i równe powierzchnie.