Jak prawidłowo wykonać suche tynki?
Istnieje wiele możliwości wykończenia wewnętrznych ścian budynku. Najchętniej stosowane są tynki, a wśród nich coraz częściej tynki gipsowe. Kiedy jednak chcemy wyremontować stare mieszkanie, w którym budowniczy nie wiedzieli, co znaczy zachować pion, poziom czy kąty ścian, i jednocześnie zależy nam na skróceniu czasu remontu, warto skorzystać z technologii suchych tynków.
Co to są suche tynki? W wielkim skrócie – płyty gipsowo-kartonowe przyklejane do ściany murowanej. Suche – ponieważ w tej technologii nie używa się wody. Nie trzeba czekać miesiąca, aż wyschną tynki, żeby kontynuować prace wykończeniowe. To ogromna zaleta tej metody. Już następnego dnia równą ścianę można malować, kłaść tapetę lub układać glazurę. Z uwagi na zdecydowane skrócenie czasu wykonania robót wykończeniowych technologia suchych tynków godna jest też uwagi w nowo budowanych domach.
Suche tynki układać można w pomieszczeniach mieszkalnych, kuchniach, łazienkach, pomieszczeniach technicznych. Trzeba tu jednak pamiętać o wyborze odpowiedniego rodzaju płyt. W pokojach wystarczy standardowa płyta gipsowo-kartonowa (A/GKB), w kuchniach i łazienkach należy zastosować płytę impregnowaną GKBI, tzw. zieloną. W pomieszczeniach technicznych, np. kotłowniach warto zainwestować w bezpieczną płytę ogniochronną (DF/GKF).
Podczas wykonywania suchych tynków można jednak popełnić sporo błędów. Najczęstsze z nich to:
- wykonywanie suchych tynków w zbyt niskich temperaturach (poniżej +5C)
- klejenie na zawilgocone powierzchnie
- nieodpowiednie przygotowanie podłoża
- brak zastosowania środków gruntujących
- stosowanie niesystemowych środków gruntujących
- niewłaściwe wymieszanie kleju
- grubość placka kleju mniejsza niż 1,5cm
- korygowanie ustawienia płyt po upływie 10 min od przyklejenia
- przyklejanie płyt na powierzchniach ukośnych lub sufitach
- zbyt duże odstępy pomiędzy plackami kleju gipsowego