x

Jak zapobiec mostkom cieplnym

Mostki cieplne w domu

Kolejne miejsca, gdzie powstają mostki cieplne to wieńce i nadproża, usytuowane na obwodzie stropów żelbetowych. Aby zapobiec powstawaniu mostka cieplnego w tym miejscu, należy cofnąć wieniec od zewnętrznego lica muru, aby utworzyć miejsce na izolację termiczną, np. ze styropianu, z wykończeniem jak w Bezspoinowym Systemie Ociepleń.

 

mostki-cipelne-maly.png

W ścianach jednowarstwowych można także korzystać z gotowych elementów docieplenia wieńca – są to systemowe rozwiązania oferowane przez producentów materiałów konstrukcyjnych. W ścianach trójwarstwowych wieniec powinno się opierać na wewnętrznej warstwie muru i ocieplać razem ze warstwą nośną.

Aby zapobiec ucieczce ciepła przez nadproża w ścianach jednowarstwowych, trzeba wykonać belki o izolacyjności termicznej podobnej jak ściana zewnętrzna. Zastosowanie nadproża monolitycznego, nawet gdy zostanie ono od strony zewnętrznej ocieplone kilkucentymetrową warstwą izolacji termicznej, nie eliminuje całkowicie mostków cieplnych. Najlepsze (choć nienajtańsze) są w całości prefabrykowane nadproża wykonane z takiego samego materiału jak ściana.

W ścianach dwuwarstwowych najłatwiej – ze wszystkich rodzajów ścian zewnętrznych – zapobiec powstawaniu mostków cieplnych w nadprożach. Po wymurowaniu, warstwa nośna takich ścian jest bowiem ocieplona warstwą wełny mineralnej lub styropianu grubości 12-18 cm. W ścianach trójwarstwowych nadproże w warstwie nośnej z nadprożem w ścianie elewacyjnej jest przedzielone warstwą ocieplenia takiej samej grubości jak w ścianie.

 

sciana-zewnetrzna-maly.jpg

A) Wiatroizolacja, B) Nobasil FKL 15 cm lub Nobasil FKD 15 cm, C) Masa klejąca, D) Ściana

Dla zmniejszenia ucieczki ciepła z budynku bardzo ważne jest miejsce osadzenia okien w murze, a także rozwiązanie konstrukcji parapetu. W ścianie jednowarstwowej okno powinno być osadzone w połowie jej grubości. Jeżeli okno jest zbyt blisko zewnętrznej albo wewnętrznej krawędzi muru, to przez ścianę wokół niego ucieka więcej ciepła.

W ścianach dwuwarstwowych ościeże okienne powinno być osadzone jak najbliżej zewnętrznej krawędzi, a w ścianie trójwarstwowej – dokładnie w płaszczyźnie ocieplenia.

Kolejne miejsce powstawania mostków cieplnych to ściany piwnic. Często nie są one izolowane termicznie. Taka ściana, wykonana np. z betonu monolitycznego wylewanego w deskowaniu, a więc bardzo „zimna”, może odprowadzać ciepło z wieńca stropu nad piwnicą. Można to poznać po pasie pleśni, która pojawia się na ścianie parteru bezpośrednio nad wieńcem i znaczy zasięg mostka termicznego.

Dlatego zarówno wieniec stropu nad piwnicą, jak i ściany piwnicy należy na całej wysokości (czyli do ławy fundamentowej, a przynajmniej do głębokości 1 m poniżej poziomu terenu) ocieplić materiałem odpornym na wilgoć.

sciana-fundamentowa-mala.jpg

A) folia kubełkowa, B) Nobasil FKL gr. 10 cm lub Polyfoam C-350 gr. 10 cm, C) Izolacja pionowa, D) Ściana fundamentowa

Podobny mostek jak nieocieplone ściany piwnic może tworzyć nieocieplona ściana attykowa (pas muru zbudowany nad gzymsem budowli; zwieńczenie budynku). Jedynym sposobem na wyeliminowanie takiego mostka jest ocieplenie stropu nad najwyższą kondygnacją oraz samej attyki, mimo że za nią znajduje się nieogrzewana przestrzeń stropodachu.

źródło: TermoDom.pl

 

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE