x

Ocieplamy nowy budynek cz.2 Styropian czy wełna?

Bezspoinowy System Ociepleń (BSO) lub External Thermal Insulation Composite System (ETICS) to nic innego, jak izolacja zewnętrzna ścian budynku. Prawidłowo dobrane i wykonane ocieplenie nowego budynku ma duży wpływ na komfort życia i obniżenie kosztów eksploatacji.

 

Postaw na styropian

Spieniony polistyren, czyli po prostu styropian, składa się w 98% z powietrza, które jest idealnym izolatorem cieplnym, i w 2% z polistyrenu. Płyty powstają w procesie spieniania parą wodną oraz pentanem. Produktem wyjściowym do produkcji styropianu Knauf są perełki polistyrenu spienionego, które podczas kolejnych procesów spieniania zwiększają objętość nawet do 40 razy. Lekkie, łatwe w montażu i obróbce płyty styropianowe Knauf są odporne na zawilgocenia. System Knauf Thermo przeznaczony jest do ocieplania ścian zewnętrznych budynków nowo wznoszonych oraz do ocieplania budynków już użytkowanych, które do tej pory nie były ocieplone. System składa się z płyt styropianowych Knauf, które stanowią warstwę termoizolacyjną, oraz warstwy zbrojonej wykonanej z zaprawy klejącej i siatki zbrojącej. Wierzchnią warstwę stanowią tynki dekoracyjne.

Zaletą ocieplenia ze styropianu jest przede wszystkim to, że jest to rozwiązanie ekonomiczne. Poza tym płyty styropianowe Knauf są bardzo trwałe i w czasie eksploatacji nie mają tendencji do gnicia, butwienia, co mogłoby negatywnie wpłynąć na termoizolacyjność budynku.

styropian czy wełna?

Czy wiesz, że…

Temperatura powyżej 25 oC powoduje przyśpieszone odparowanie wody z klejów, tynków i zapraw, co zaburza proces ich wiązania. W wyniku zbyt gwałtownego lub tylko częściowego wiązania zmieniają się parametry istotne z punktu widzenia trwałości produktu, w tym np. ich wytrzymałość, nasiąkliwość, przyczepność do podłoża.

 

 

Wybierz wełnę

Drugi z systemów Knaufa Thermo W to ocieplenie na bazie wełny mineralnej.

Jest to rozwiązanie nieco droższe niż ocieplenie styropianem, za to ma wiele zalet – przede wszystkim wełna mineralna jest materiałem niepalnym, dlatego jest to ocieplenie polecane do obiektów o podwyższonych wymaganiach odporności ogniowej (np. szkół, szpitali, hoteli). Wełna idealnie izoluje od hałasów. System składa się z zaprawy klejącej, płyt izolacyjnych z wełny mineralnej, warstwy zbrojącej wykonanej z masy szpachlowej, wierzchniej wyprawy tynkarskiej wykonanej z paroprzepuszczalnych tynków dekoracyjnych.

Oba systemy termoizolacyjne Knauf są sprawdzone w różnych warunkach klimatycznych. Eksperci z naszej firmy zadbali o to, by wszystkie produkty miały stosowne certyfikaty jakości.

 

O tym pamiętaj!

Ważne, aby materiał, który wykorzystujemy do termoizolacji, był certyfikowany, posiadał kompletną dokumentację dopuszczającą do sprzedaży i pochodził od jednego producenta. Wybierając rozwiązanie od jednego producenta, mamy pewność, że system ocieplenia będzie prawidłowo funkcjonował, i zachowamy gwarancję na jego wszystkie elementy. Dobrze wykonane ocieplenie podnosi wartość nieruchomości.

 

 

5 zasad ocieplania domu

  1. Używaj materiałów od jednego producenta, który posiada aktualną Aprobatę Techniczną.
  2. Używaj siatek ochronnych (rusztowaniowych) podczas wykonywanych prac. Siatki ochronne zabezpieczają przed nadmiernym nasłonecznieniem elewacji, chronią przed wiatrem oraz chwilowym opadem deszczu.
  3. Składuj materiał w chłodnych i suchych miejscach oraz chroń przed nadmiernym nasłonecznieniem.
  4. Używaj podkładu pod tynk w tym samym kolorze co tynk.
  5. Nie używaj ciepłej wody do rozrabiania zapraw.

 

 

Marek Grzesiak, Product Manager Systemów Ociepleń w Knauf sp. z o.o.:

Budujemy dom na działce przy ruchliwej drodze. Lepiej wybrać wełnę czy styropian?

Jeśli budynek usytuowany jest w hałaśliwym miejscu, zdecydowanie doradzam wybranie ocieplenia z wełną mineralną. Powstaje ona z surowców naturalnych: ze szkła lub skały bazaltowej, które w temperaturze 1400°C są rozpuszczane niczym wstyropian czy wełna?ulkaniczna lawa i rozdmuchiwane na cieniutkie włókna. Potem wełnę nasącza się żywicą organiczną, formuje i utwardza w piecu hartowniczym. Dzięki specyficznej budowie wełna mineralna charakteryzuje się bardzo wysoką izolacją akustyczną i tłumi zarówno dźwięki uderzeniowe, jak i powietrzne. Dlatego doskonale sprawdza się jako ocieplenie budynków położonych w miejscach o wysokim natężeniu hałasu. A to bardzo ważne, bo według danych Instytutu Patologii Słuchu hałas na poziomie 55–75 dB, czyli taki, jaki wywołuje ruch uliczny, powoduje bezsenność i przemęczenie organizmu, bóle głowy, drażliwość, podwyższenie ciśnienia krwi, ma także negatywny wpływ na koncentrację. Warto więc zainwestować w skuteczną izolację dźwiękową budynku.

 

 

 

Nie czytałeś 1 części? Znajdziesz ją tutaj

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE