Kino domowe z płyt kartongipsowych
Dwa tygodnie temu pokazywaliśmy najdroższe kina domowe świata. Dziś artykuł ekspertów z realizującej projekty kin domowych w Polsce firmy Etnik.
Podstawowy zestaw kina domowego, który ma zapewnić w domu kinowe warunki do odtwarzania obrazu i dźwięku stanowią: amplituner, czyli zespół wzmacniacza akustycznego (amplifier) i odbiornika radiowego (tuner) we wspólnej obudowie i ze wspólnym układem zasilania, odtwarzacz DVD, zespół minimum 5 kolumn, telewizor LCD lub plazma, względnie ekran z projektorem. Jakość odtwarzania dźwięku możemy podkręcić jeszcze, dokładając do zestawu subwoofer, czyli dodatkowy głośnik do kolumn, służący do odtwarzania dźwięków o najniższej częstotliwości.
Tyle na temat sprzętu Audio-Video, którego trochę jest. Aby zechciał zadziałać, trzeba połączyć ze sobą mało estetyczny gąszcz kabli, wtyczek i gniazd. Co zrobić, aby je ukryć? Ciekawe i chyba najlepsze rozwiązanie tego problemu podsuwa technologia suchej zabudowy Knauf.
W lekkiej zabudowie z profili metalowych i płyt gipsowo-kartonowych Knauf łatwo poprowadzić przewody, których nie chcemy ciągle oglądać. Poza tym dzięki ciekawej aranżacji ścianki telewizyjnej możemy uzyskać niepowtarzalne wnętrze. Do zainstalowania kina domowego w ściance z płyt g-k przekonują też walory akustyczne takiej ściany, która wypełniona wełną mineralną Knauf Insulation zapewnia izolację akustyczną pomieszczenia z kinem domowym od innych, sąsiadujących z nim pomieszczeń.
Inwestorom o wyjątkowo wrażliwym słuchu i jednocześnie miłośnikom idealnie czystej barwy dźwięku należałoby polecić zainstalowanie kina domowego raczej nie w salonie, ale w piwnicy lub na poddaszu w specjalnie wydzielonym, odizolowanym i wytłumionym akustycznie pomieszczeniu. Aby pomieszczenie wytłumić akustycznie, czyli zlikwidować w nim pogłos (wrażenie echa, czyli odbijania się dźwięku od ścian i sufitu), trzeba do budowy sufitu i/lub ścian zastosować materiały o wysokim współczynniku absorpcji dźwięku.
Takim materiałem są płyty perforowane Cleaneo Akustik. Można z nich wykonać sufity podwieszane, a nawet obłożyć nimi ściany pomieszczenia, montując je do metalowej konstrukcji przytwierdzonej do muru lub też wykonać z nich całe ścianki działowe na metalowym stelażu. Izolacje akustyczną, czyli uniknięcie przenikania dźwięku do innych pomieszczeń zapewni wełna mineralna, zastosowana do wykonania sufitów podwieszanych i ścian działowych. W przypadku poddasza warto ułożyć ją jeszcze pod posadzką.