Jak urządzić łazienkę w stylu zen?
Słowo „zen” oznacza „dhjana”, czyli – medytacja. Przez „zen” rozumie się również spokojny umysł, kontrolowanie procesu myślenia. W wystroju wnętrz „zen” to prostota i ascetyzm. Obowiązuje zasada – im mniej tym lepiej. To styl japoński. Od spokojnego wypoczynku po trudach dnia nic nas nie oderwie. Gdzie najlepiej zrelaksować się, jak nie w łazience w wannie, wśród pachnącej piany?
Podpowiadamy jak zaaranżować łazienkę zen.
1. Łazienka w stylu zen – kolor
Aranżując łazienkę w stylu zen, zrezygnuj z mocnych, kontrastowych kolorów. Dominującymi kolorami w łazience zen są: biel, beż, brąz i szary. Gdzieniegdzie można dorzucić akcenty czerni i ognistej czerwieni. Akcesoria łazienkowe dobierz w takiej samej kolorystyce.
2. Łazienka w stylu zen -wanna
Ofuro, z japońskiego – kąpiel, to uspokajająca tradycja. Łazienka to miejsce medytacji, w której kąpiel staje się rytuałem. Wanny w stylu zen są głębokie i duże, zwykle mają owalny kształt. Pięknie wyglądają zabudowane mozaiką lub ustawione na podwyższeniu.
3. Łazienka w stylu zen – meble
Najważniejsze są tutaj proste, łagodne formy i linie. Nie stosuje się ozdobnych ornamentów i innych zdobień. Meble powinny być nowoczesne, prosto wykończone i zrobione z naturalnego drewna. Minimalizm w postaci czystej.
4. Łazienka w stylu zen – bambus
Do łazienki w stylu zen najlepiej pasuje bambus. Jest orientalny, egzotyczny i nieco tajemniczy. Ma bardzo oryginalną strukturę, która nie ma odpowiednika w żadnym innym gatunki drewna. Bambus wygląda delikatnie i krucho, zarazem ma w sobie dużą siłę i wytrzymałość. Jest wyjątkowo odporny na wilgoć i popularny również w wykończeniu wnętrz, tak jak w tym wnętrzu został wykorzystany do zrobienia pięknych drzwi.
5. Łazienka w stylu zen – drewno
We wnętrzach czerpiących z filozofii zen ważne jest drewno. To symbol harmonii z naturą. Z niego można zrobić wiele: ściany, drzwi, oprawy parawanów oraz ramki. Najczęściej wykorzystywane są w tym celu: cyprys, czerwona sosna i klon.
6. Łazienka w stylu zen – kwiaty
W łazience w stylu japońskim zawsze znajdziemy kwiaty. Może to być na przykład drzewko bonsai lub piękny bambus. To pierwsze wymaga częstego podlewania – tak, aby podłoże w doniczce nigdy całkowicie nie przeschło. Do roślin orientalnych możemy zaliczyć także storczyki.
7. Łazienka w stylu zen – światło
Światło tworzy nastrój, który sprzyja wyciszaniu. Powinno być zróżnicowane; rozproszone w taki sposób, aby w łazience było jak najmniej cienia. Podstawą jest duża lampa u sufitu, ale równie ważne są np. lampki przy lustrze, w suficie podwieszanym czy kinkiety nad umywalką. Pamiętaj również o nastrojowych świecach.
8. Łazienka w stylu zen – ceramika
Harmonijne wnętrze buduje prostota. Ceramika powinna być również prosta, jednobarwna. Zapomnijmy o akcesoriach łazienkowych ze wzorami. Wybierajmy barwy spokojne i wyciszone. Dodatkowo optycznie powiększają przestrzeń.
9. Łazienka w stylu zen – okno
W łazience urządzonej w stylu japońskim powinno znajdować się okno. Styl japoński bazuje na naturze, więc oświetlenie powinno być również naturalne. Okno można je wyposażyć w bambusowe rolety, dzięki którym możemy kontrolować ilość światła, wpadającego do naszej łazienki.