x

Czym różni się styropian grafitowy od białego?

Knauf_styropian_grafitowy

Czym różni się styropian grafitowy od białego?

Wybór materiałów budowlanych czasami przysparza niepewności – po raz pierwszy stykamy się z parametrami, o których istnieniu wcześniej nie miałyśmy pojęcia. A dla naszego domu to właśnie one mają kluczowe znaczenie. Przychodzi czas na wybór styropianu do ocieplenia budynku. Oczami wyobraźni widzisz już białe płyty, z którymi miałaś do tej pory kontakt. Jednak w momencie zakupu okazuje się, że sklepy w swojej ofercie mają także styropian grafitowy. We wnętrzach szarość jest trendem od jakiegoś czasu, czy teraz przeniósł się on również na zewnątrz i zawładnął kategorią produktów dociepleniowych?

Styropian grafitowy czy biały – diabeł tkwi nie tylko w kolorze

Szary odcień, który odróżnia styropian grafitowy od białego jest pochodną procesu technologicznego, w którym do spienionego polistyrenu dodaje się uszlachetniający dodatek w postaci kompozycji grafitu. Słowem – styropian grafitowy to innowacyjna wersja tradycyjnego styropianu. Grafit, który nadaje mu kolor ma jednak inne, ważniejsze z naszego punktu widzenia, cechy.

Ciepło, cieplej, najoszczędniej!

Dzięki zawartości grafitu zmieniają się właściwości termoizolacyjne styropianu, czyli współczynnik przewodzenia ciepła λ, tj. lambda (więcej o niej przeczytasz w tym tekście). Jeśli porównasz warstwy styropianu szarego i białego o tej samej grubości okaże się, że ten pierwszy wykazuje aż o 25% lepsze właściwości izolacyjne, niż popularniejsza, biała wersja styropianu. To oznacza rachunki za ogrzewanie niższe aż o ¼.

Jaki styropian do zadań specjalnych? Styropian grafitowy!

Dzięki lepszym właściwościom izolacyjnym warstwa styropianu grafitowego może być cieńsza, a nadal będzie efektywnie spełniała swoje zadanie. Jest to szczególnie istotne w miejscach, w których musisz ograniczyć straty powierzchni użytkowej do minimum – np. w loggiach czy na balkonach. Przykładowo, stosując 15-cm warstwę styropianu grafitowego KNAUF Therm EXPERT Fasada λ 31 możesz otrzymać podobny efekt izolacyjny, jak w przypadku styropianu białego o grubości 20 cm. Przyznaj, że 5 centymetrów z każdej strony balkonu potrafi robić różnicę.

Styropian_grafitowy_fasada_Knauf_31

Grafitowy Dom

Styropian szary idealnie sprawdza się na różnych etapach budowy. To materiał, który, w zależności od rodzaju użytej płyty, skutecznie ociepli dom. Od A do Z, czyli od fundamentu aż po dach. Grafitowy Dom, bo tak nazywa się oferta produktów firmy Knauf ze styropianu grafitowego, obejmuje szeroki wybór płyt ze styropianu szarego do ocieplania elewacji, dachów, podłóg i fundamentów!

Szybki montaż dzięki formowanym płytom

Elewacyjny styropian grafitowy dostępny jest również w formowanych płytach KNAUF Therm ETIXX λ 31, które oprócz oszczędności na grubości oferują także możliwość szybszego montażu. Formowane płyty ETIXX mają większe niż standardowe wymiary, co skraca czas ich aplikacji na ścianie elewacyjnej. Płyty posiadają także nadrukowane instrukcje montażu, dzięki czemu wyeliminujesz pomyłki w ich układaniu. Specjalna forma płyt poprawia również stabilność wymiarową materiału. Oznacza to, że płyty pod wpływem warunków zewnętrznych nie ulegają odkształceniom. A także zapewnia optymalną przyczepność wszystkich warstw systemu ociepleń (dzięki strukturze chropowatej powierzchni). To ważne, bo dom ocieplasz przecież na długie lata!

Więcej o montażu styropianu grafitowego dowiesz się z tego artykułu.

To, na który styropian się zdecydujesz zależy od charakterystyki budynku, Twoich potrzeb, a także budżetu, jakim dysponujesz. Ale z całą wiedzą, którą już masz możesz świadomie dokonać wyboru. I to jest dobra wiadomość.

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE