x

Jak samemu ocieplić strop wełną szklaną

Elewacja

Obecnie wiele poddaszy jest projektowanych lub przebudowywanych w sposób umożliwiający stworzenie dodatkowej powierzchni użytkowej. Niemniej jednak są też poddasza, których powierzchnia mieszkalna pozostaje niewykorzystana. Powodem może być konstrukcja dachu (niedostateczna wytrzymałość konstrukcji nośnej, ograniczona wysokość lub rozmiar istniejącego poddasza) lub brak zezwolenia miejskiego konserwatora zabytków.

Także niektóre nowo wznoszone domy jednorodzinne zaprojektowane są bez poddasza użytkowego. W wymienionych przypadkach ocieplenie dachu skośnego między krokwiami (zobacz ilustracje) jest nieekonomiczne zarówno ze względu na wyższe nakłady inwestycyjne, jak i koszty eksploatacji (większa powierzchnia przeznaczona do ogrzewania). Właściwym rozwiązaniem jest wówczas zamontowanie izolacji cieplnej na poziomie stropu. Montaż izolacji na poziomie stropu w domach jednorodzinnych i obiektach rekreacyjnych nie wymaga zaawansowanej wiedzy fachowej w zakresie prac budowlanych i dlatego może być przeprowadzony samodzielnie. Ze względu na niewielką wagę izolacja z wełny szklanej firmy Knauf Insulation stanowi nieznaczne obciążenia dla konstrukcji nośnej stropu. W zależności od rodzaju stropu i oczekiwanej izolacyjnosci cieplnej należy zastosować jedną z pokazanych na prezentacji (następny wpis) technik montażu.

W przeszłości najczęściej stosowanymi konstrukcjami były stropy nagie, zbudowane z belek i przybitego do nich od góry deskowania, stropy z podsufitką, posiadające dodatkowo deskowanie przybite do dolnej strony belek, stropy ze ślepym pułapem, w których warstwa polepy znajduje się na deskowaniu pośrednim oraz stropy ze ślepym pułapem i podłogą na legarach, na których znajduje się deskowanie będące podkładem podłogi właściwej. Izolacja usypywana na deskowaniu pośrednim była mieszaniną gliny, sieczki i wapna, miała grubość od 80 do 150 mm. Tego typu rozwiazania nie spełniają jednak dzisiejszych wymagań dotyczących izolacji cieplnej.

Izolacja z wełny szklanej może być montowana pomiędzy belkami i/lub układana pomiędzy legarami na powierzchni stropu. Całkowita grubość warstw termoizolacyjnych powinna wynosić od 150 do 350 mm. Podstawowa zamontowana już warstwa izolacji jest zazwyczaj umieszczona między drewnianymi, stropowymi belkami lub legarami. Jeśli wypełnia ona całą wysokość belki lub legara, należy drugą i ewentualnie trzecia warstwę izolacji zamontować nad legarami.

Materiałem izolacyjnym służącym do tego rodzaju ociepleń jest z wełna  szklana Classic 040 i Classic 044.  Po rozpakowaniu powinna być cięta podłużnie o około 20 mm szerzej od odległości w świetle między belkami. Odmierzony materiał izolacyjny należy lekko ścisnąć i zamontować na „lekki” wcisk między belki, gdzie dokładnie wypełni przestrzeń, ograniczajac ryzyko powstania mostków cieplnych i nieszczelności. Jeśli izolacja zamontowana jest w kilku warstwach, połączenia mat w kolejnej warstwie nie powinny się pokrywać.

 

Udostępnij:

CZYTAJ PODOBNE